صنعت خودروی ایران

دانشجویان سازنده خودروهای الکتریکی که صنعت خودرو کشور در آینده نیازمند دانش آنهاست در غفلت شرکتهای خودروسازی داخلی از بیشترین حمایت شرکتی خارجی بهره مند شدند تا باز هم قصه جدایی صنعت از دانشگاه بیش از پیش نمایان شود.
دکتر علی آرام دبیر مسابقه ملی خودروی الکتریکی در پاسخ به خبرنگار مهر به مشخصات خودروهای طراحی شده اشاره کرد و گفت : طبق مقررات خودروهای طراحی شده باید دارای عرض 90 سانتمتر، وزن کمتر از 170 کیلوگرم و توانایی حرکت روی شیب 10 درصد و همچنین حرکت روی شیب 2 درصد با سرعت 20 کیلومتر در ساعت و شتاب ترمزی خودرو روی سطح آسفالت خشک حداقل 7 متر بر مجذور ثانیه باشد.

وی همچنین افزود: آرام طی کردن 50 کیلومتر با یک بار شارژ کامل باتری، قابلیت رانندگی در شب، قابلیت حرکت به جلو و عقب، پارک بین دو مانع و مانور پذیری برای حرکت در پیچ های با شعاع 10 متر از جمله ویژگیهای خودروهای طراحی شده است.دبیر مسابقه ملی خودروی الکتریکی بهینه ساختن مصرف سوخت را از مشخصات بارز خودروهای هدف دانست و اظهار داشت : با توجه به اینکه باتریهای این خودروها ضعیف است باید قادر باشند با بک بار شارژ بتوانند 50 کیلومتر را طی کنند. بک بار شارژ باتری حدود 20 تومان هزینه دارد که در مقایسه با قیمت بنزین، خودروهای مقرون به صرفه ای است به طوری که قیمت انرژی که از بنزین به دست می آید 6 برابر انرژی است که از برق کسب می شود. از این نظر خودروهای برقی مزیت دارند.

وی همچنین مشکل این قبیل خودروها را باتری دانست و خاطرنشان کرد: با حل پاره ای از مشکلات، بسیاری از شرکتها توانستند خودروهایی تولید کنند که 400 کیلومتر را طی می کنند.

دبیر مسابقه ملی خودروی الکتریکی تامین هزینه ها را یکی از موارد کسب امتیاز برای تیمها ذکر کرد و افزود: هر چه خودروها ارزان تر ساخته شوند امتیاز بیشتری دریافت می کنند.

آرام در خصوص حمایتهای مالی از این مسابقه و ساخت خودروهای الکتریکی با اظهار تاسف از اینکه شرکتهای خودروساز داخلی نسبت به شرکتهای مشابه خارجی از تیمها حمایت نکرده اند، افزود : بعضی از تیم ها توانستند حمایتهای مالی بعضی از شرکتها را جلب کنند و بعضی تیمها نیز از حمایت دانشگاه خود برخوردار شدند.وی اضافه کرد: در این مسابقه برخی تیمها با هزینه شخصی و کمک محدود کمیته توانستند خودروی خود را بسازنند اما تیمهایی نیز بودند که نتوانستند حتی این مقدار حمایت را جلب کنند.

به گفته دبیر مسابقه ملی خودروی الکتریکی برخی شرکتهای خارجی صرفا با دیدن فیلم خودروها با مذاکره ای که شد از تیم توسن دانشگاه صنعتی شریف به دلیل نوآوری در فرمان خودرو حمایت کردند و این تیم توانست در تست فرمان و مارپیچ بهترین نتیجه را کسب کند.

آرام در این باره توضیح داد: وقتی فرمان به سمت جلو چرخانده می شود چرخ راست و چپ زاویه متفاوتی برای چرخش پیدا می کنند. برای کاهش خطا در این دو زاویه از هندسه آکرمن استفاده می شود و از آنجایی که این هندسه بر اساس مکانیزمهایی اجرا می شود همواره خطا وجود خواهد داشت.

وی ادامه داد: تیم توسن دانشگاه صنعتی شریف توانست با اجرای مکانیزم خاص کمترین خطا را در زاویه ها ایجاد کند. ضمن آنکه از سایش بی مورد لاستیک کم می شود و فرمان پذیری افزایش می یابد./ 9 نظر / 7 بازدید
wilson

با تشکر از مطالبت به ما هم سری بزنید اول از همه اين كه اگه حوصله خوندن رو ندارين با اي دي پشتيبان سايت ارتباط بر قرار كنيد: vili_mj_2008@yahoo.com لینک عضویت: http://forum.pro-boys.net/ucp.php?mode=register ورود به سایت پس از عضویت http://forum.pro-boys.net/ucp.php?mode=login نحوه فعالیت در سایت و ارتقاء درجه: http://forum.pro-boys.net/viewtopic.php?f=88&t=311 بخش اعضای جدید و راهنمایی آنها http://forum.pro-boys.net/viewforum.php?f=88 با تشکر منتظر شما هستم

الهام

سلام دکتر چطوری با امتحانات؟ مطلبت رو فعلا نخوندم.اول کامنت میذارم و بعد میخونمش!اگر نظری داشتم حتما بازم میام ![نیشخند] فعلا فقط خواستم سلامی عرض کرده باشم و احوالی پرسیده باشم.[چشمک] به همه سلام برسون[گل]

س

گیز کفین؟ تانیدین؟ به قول الهم خانیم سنه منیم جانیم .بی خیال بابا خانوم جون سیما بی خیال شو.یاد کلاسهای خانوم ابراهیمی افتادم.یه کم باحال باش.ول کن شیمی رو بذار واسه مدرسه و دانشگاه.اینجا یه حال و هوای جدید بساز...میسی.راستی دلم واسه اپهای قرمزتو دودو گفتنهات تنگ شده جوجه.ببینیمت بابا بی معرفت.جیگرتو. مخلص همیشگیت .سیما

سیما

قال و مقال مدرسه ارزانی شما کین طفل را به سر الفبای دیگریست

سیما

فکر بد نکنی.انقدم عر عر نکن.من که می دونم با خوندن این شعر چی از اون مغز خبیثت گذشت. راستی یه وقت طرفهای ما نچرخی.دور ما رو خوب خط کشیدی.بی مرامید هر دوتون.قهرم. خب دیگه خیلی مستفیض شدی.بسته. ایشین یوخدو؟خودافیس.

الهام

السلام علیک یا خواهری!(عربی خواهر چی میشه؟یادم نیست!) چطوری بی معرفت؟ این روزها خیلی دلم برات تنگ شده.[گل]

الهام

ببببببببببببه.السلام علیک. احوال شریف؟ عید مبارک![گل]

خیلی اماتوره