تهیه نانو ذره طلا توسط دانه سویا

 

گروهی از محققان «دانشگاه کلمبیا» موفق شدند با ابداع روش جدیدی و با استفاده از دانه سویا، مقداری آب و نمک های طلا، نانوذرات طلا بسازند.

گروهی از محققان «دانشگاه کلمبیا» موفق شدند با ابداع روش جدیدی و با استفاده از دانه سویا، مقداری آب و نمک های طلا، نانوذرات طلا بسازند. پایگاه اینترنتی فناوری نانو در گزارشی اعلام کرد، نانوذرات طلا در تشخیص و درمان سرطان و تولید ابزارهای الکترونیکی هوشمند در صنعت رایانه و ارتباطات راه دور کاربرد دارند. در این گزارش آمده است، ساخت نانو ذرات طلا معمولاً نیازمند روش ها و مواد شیمیایی مصنوعی مختلفی است که بعضا اثرات سوئی را بر محیط زیست دارند و تولید انبوه آنها نگرانی های زیست محیطی را به دنبال دارد. اما در این روش جدید نانو ذرات طلا بدون نیاز به هیچ گونه ماده شیمیایی اضافی و تنها با استفاده از مواد طبیعی ساخته می شوند.
در این روش محققان با غوطه ور کردن نمک های طلا در آب و افزودن دانه های سویا به آن موفق به تولید نانوذرات طلا شدند. آب موجب خارج شدن ترکیبات شیمیایی موجود در این بافت گیاهی شده، به این ترتیب موجب تبدیل طلا به نانوذرات طلا می شود. بر اساس این گزارش، همچنین ترکیبات شیمیایی دیگر دانه سویا هم باعث تثبیت و پایدار شدن این نانوذرات می گردد. این فرایند موجب تولید نانوذراتی یکنواخت شده که
۱۰۰درصد با محیط زیست سازگار هستند. در این روش تمام مواد مورد استفاده طبیعی و زیستی تجزیه پذیر هستند. این کشف جدید توجه محافل علمی را به خود جلب کرده است و همگی بر اهمیت آن تأکید کرده اند. با توجه به اینکه سویا در تمامی نقاط جهان کشت می شود و با توجه به کاربرد ویژه نانوذرات طلا در پزشکی، می توان مطمئن بود که این روش ها در همه جا حتی مناطق کمتر توسعه یافته هم قابل اجرا خواهند بود.

 

 

 

 

/ 0 نظر / 94 بازدید