اولین کتاب نانوفیزیک

چاپ اولین کتاب نانوفیزیک محاسباتی دنیا توسط یک استاد ایرانی


 

کتابی در حوزه فیزیک محاسباتی لوله های کربنی با دعوت دانشگاه کمبریج توسط استاد ایرانی برای اولین بار در دنیا تالیف و چاپ شد.

 

پروفسور هاشم رفیعی تبار از بنیانگذاران علوم نانو در ایران که سابقه تدریس در دانشگاههای ژاپن و انگلستان را دارد در این خصوص گفت:

نگارش این کتاب که 18 ماه به طول انجامید با دعوت دانشگاه کمبریج به چاپ رسید که می تواند مرجعی برای دانشجویان ارشد و دکتری باشد. تاکنون رشته نانومحاسبات نسبت به سایر گرایشهای نانو در کشور پیشرفت خوبی داشته است و در این زمینه می توان به کیفیت مقالات این رشته اشاره کرد که باتوجه محدودیت امکانات پژوهشی و دسترسی به ابر رایانه ها در کشور با بهترین مقالات در کشورهای پیشرفته از جمله ژاپن برابری کرده و علیرغم این موضوع کشور حرکت خود به سمت ایجاد ابررایانه ها را آغاز کرده است.

کربن نانوتیوب ها محصولات فناوری نانو هستند. تحقیقات در این زمینه به یکی از مهم ترین زمینه های تحقیاتی روز بدل شده است. این کتاب کلید مدل سازی محاسباتی و شبیه سازی عددی ابزار تحقیقاتی مطالعه کاراکترهای نانوکربن تیوب ها را بدست می دهد که به طور خاص به متد کاربردی در هندسه، مکانیک، حرارت وخواص ذخیره سازی و انتقال می پردازد.

نیمه اول کتاب، آمار کلاسیک و روش های شبیه سازی مکانیک کوآنتمی، تئوری اتمی و روش های اساس زنجیری تشریح کرده و نیمه دوم درباره کاربرد این ابزار شبیه سازی عددی برای پدید آوردن زمینه هایی همچون نانو مکانیک یا نانوسیالات بحث می کند.

با توجه به نتایج تجربی برگزیده برای روشن شدن مفاهیم تئوریک، این کتاب می تواند منبع خوبی برای محققان در زمینه های نانوفناوری، مهندسی، علوم مواد و فیزیک باشد.

/ 0 نظر / 6 بازدید