عایق های نوین
ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱٤ 

عایق های نوین

همگام با پیشرفتهای روز افزون در صنایع و علوم مختلف در صنعت عایق کاری نیز تحولی ایجاد گردیده که معایب عایقهای معدنی و پلیمری را ندارد طراحی و ساختار آن مختص به صنعت عایقکاری بوده و بنا به شرایط مصرف انواع مختلف دارد . معروفترین و کاملترین انواع عایق های الاستو مریک E.P.D.M و  NBR/PVC می باشد .

جهت روشن شدن مطلب به ارائه توضیحات مختصری در مورد هر دسته از این عایقها می پردازیم .

 * عایقهای پلیمری الاستو مریک

خواص عمومی آنها عبارتند از :

1-سلول بسته بوده جاذب رطوبت نمی باشد .2- خاصیت موئینگی نداشته و خواص اسیدی یا بازی در مجاورت فلز ایجاد نمی کند . 3-پا شش و یا تراوش هیچ گونه مواد مضری برای سلامتی و محیط زیست ندارد .4- در صورت مجاورت با حریق باعث گسترش حریق نمی شود . 5- خاصیت خود خاموش کنندگی داشته و تولید گاز سمی نمی کند . خواص الاستیک خوبی داشته واز مقاومت کششی و فشاری نسبتا خوبی برخوردارند.6-در مقابل رشد و تکثیر قارچ و باکتری کاملا مقاوم است .

 دو محصول عمده این نوع عایقها عبارتنداز :

1- NBR/PVC

اختصارا به آن نیتریل فوم گفته می شود، خاصیت عمده و بارز آن مقاومت خوب نسبت به سیالات نفتی و روغن بوده اما مقاومت آن در برابر اشعه ماوراء بنفش و ازن کم است . دامنه تحمل حرارتی آن 100°Cتا -250°C  است

 

2- E.P.D.M

 از مشتقات ترکیبات آلی با پایه مواد نفتی بوده و به همین دلیل در برابر مجاورت با سیالات نفتی مقاومت خوبی ندارد اما نقطه قوت آن قابلیت استفاده در فضای باز و مقاومت عالی در برابر اشعه ماوراء بنفش و ازن است . دامنه تحمل حرارتی آن 130° C تا-50°C است . در برابر مواد شیمیایی آلی و غیر آلی مقاوم است .از معروف ترین کار خانه جات تولید آن می توان به AEROFLEX اشاره کرد .

 

* عایق شیشه Window Film

پوششی چندلایه است که به کمک چسب مخصوص به سطح شیشه می چسبد , بستر اصلی آن پلی استر از جنس پلی اتلین ترفتالات (PET) می باشد این پوشش حاوی ماده جاذب اشعه فرابنفش بوده و تا حدود 99% از ورود این اشعه جلوگیری می کند . مهمترین لایه آن لایه فلز پوش است که به کمک روشهای پیشرفته ذرات فلزات سنگین مانند (وانادیم –طلا- آلیاژ نیکل کروم) برروی لایه پلیمری اندود گردیده است خاصیت این لایه باز تابش اشعه مادون قرمز بوده  در حالی که اجازه عبور نور مرئی را به آن می دهد . درواقع این عایق را می توان تلفیقی از دو نوع عایق نوین انعکاسی و پلیمری شفاف دانست . لایه های  بعدی باعث تقویت استحکام کششی شده , در نهایت خواص ضد خش به محصول می دهد. مزیت دیگر این این پوشش جلوگیری از خطر پاشیدگی  شیشه هنگام شکسته شدن و یا هنگام زلزله است .در انواع کم گسیل این نوع عایق در فصل زمستان با کم کردن ضریب انتقال حرارت رسانش شیشه باعث کاهش اتلاف حرارت نیز می گردد . 

* نانو عایق NANSULATE

از دیگر عایق های مدرن که هنوز به علت هزینه اولیه بالا کاربردهای گسترده پیدا نکرده می توان به  نانو عایق ها – که خاصیت عایقکاری تا 39 برابر پشم شیشه را دارا هستند و با نام تجاری  NANSULATE تولید می شوند اشاره کرد .این ماده در برابر زنگ زدگی مقاومت بالایی داشته وبهترین ماده عایق روی زمین شناخته شده است , این عایق را می توان به راحتی با برس غلطک و اسپری روی دیوار پاشید.

*رنگ های سرامیکی عایق محصول HY-TECH

یکی از دستاوردهای جدید علم در جهان گسترش فناوری نانو در زمینه های گوناگون از جمله صنعت می باشد.علم نانو با پیشرفت خود در زمان کوتاهی می رود تا تاثیر خود را بر اقتصاد سیاسی و اجتماعی کشورها بگذارد.از جمله دستاوردهای فناوری نانو تولید نانو سرامیکها و استفاده از آنها در صنعت رنگ و پوشش می باشد.یکی از انواع سرامیکها که  در ابعاد مختلف نانومتر تولید می شوند آلومینا سیلیکاهاهستند که درصنعت رنگ به عنوان مواد افزودنی مورد استفاده قرار می گیرد. .   


کلمات کلیدی: