عایق های سنتی
ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱٤ 

عایق های سنتی

*عایق های با منشاء گیاهی و حیوانی  

در گذشته های نچندان دور در زمانی که هنوز عایق ها و مصالح بنائی  امروزی تنوع چندانی نداشت دیوار های قطوربا روکش کاه گل و سقفهاو پنجره های چوبی عمده جدار های ساختمانها را تشکیل    می دادو با توجه به ضریب هدایت حرارت چوب و گاه گل نسبت به مصالح بنائی امروزی آنها را می توان نوعی عایق بشمار آورد که با کاربردی وسیع در فضای مسکونی باعث می شدنتهابا اندک حرارتی در زمستان گرم شود . در تابستان نیزاز نفوذ گرمای زیاد به داخل خانه جلوگیری می کرد.به این ترتیب مصرف انرژی و هزینه مرتبت  با آن بسیار کم بوده و راحتی ساکنین نیز فراهم می شد. الیاف طبیعی مختلفی شامل پنبه , پشم , کتان و کاه است که می توان با فرآوری از آنها به عنوان عایق استفاده نمود .

*عایق های الیاف پشم معدنی(MINERAL WOOL)  

معروفترین آنها عبارت از پشم شیشه , پشم سرباره , پشم سنگ می باشدوالیاف سیلیکات کلسیم وسیلیکات آلو مینیوم نیز از همین دسته می باشند. همانگونه که از نام دسته بندی آنها مشخص است مواد اولیه آنها در طبیعت موجود می باشدخصوصیت پشم های معدنی این است که  شکننده بوده وسیلیس باعث رشته ای شدن الیاف آنها می شود منفذ سلولی باز داشته و جاذب رطوبت هستند , به صورت مشترک و بسته به چکالی و تراکم خود دارای خاصیت موئینگی نیز می باشند .

به این نوع  عایق ها, عایق های فیبری یا الیافی نیز گفته می شود و به این ترتیب آزبست را می توان در این خانواده اضافه نمود. جهت استفاده از این نوع عایقها در ساختمان مهمترین مسئله جلو گیری از جذب رطوبت در آنهاست که توسط پوشش مناسب انجام می شود. 

 

*فوم  های پلیمری

عایق فوم پلیمری جسمی است که از دو فاز مختلف گاز و جامد تشکیل شده است . در مورد فوم های پلیمری فاز جامد از پلیمر ساخته شده است . در یک توده فومی دو نوع فضای خالی بین ذرات در بخش پلیمری می تواند وجود داشته باشد که آنها را سلول می نامند, از این رو دو نوع سلول شامل باز و بسته در فوم ها وجود دارند . در مورد فوم های سلول باز فاز گاز موجود نیز پیوسته است, به همین دلیل در فوم های سلول باز ذرات بخار آب در لابه لای سلولهای فاز جامد قرار گرفته و ضریب انتقال حرارت راافزایش می دهددر حالی که در فوم سلول بسته فاز گاز ناپیوسته است . پلیمرهایی که در ساخت این  فوم ها استفاده می شوند به دودسته کلی گرمانرم و گرماسخت تقسیم می شوند . فومهای پلی استایرن و پلی اتیلن (پلی فوم)  مثالهای مورد اول و فوم پلی یورتان مثال مورد دوم هستند.از این رو بسته به نوع پلیمر به کار رفته در فوم ساخته شده نحوه تولید آن متفاوت است . آنچه که در مورد فوم های مختلف اهمیت دارد نوع پلیمر و نوع گازی است که در سلول های آن قرار دارند . این دو عامل ضریب هدایت حرارتی و یا توانایی یک فوم را در ایفای نقش عایق حرارتی تعیین می کند.

 

 

  

 


کلمات کلیدی: