من ودوستانم
ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٩ 

دکتر علی شریعتی استاد بزرگ ادب میگن :دوست داشتن برتر از عشق است .

عشق یک جوشش کور است و پیوندی ازسرنابینایی . امادوست داشتن پیوندی خود آگاه است . عشق بیشتر از غریزه آب میخورد وهرچه ازغریزه سرزند بی ارزش است ودوست داشتن از روح طلوع میکند وتا هرجا که یک روح ارتفاع دارد ، دوست داشتن نیز همگام با آن اوج میگیرد .

عشق یک فریب بزرگ وقوی است ودوست داشتن یک صداقت راستین و صمیمی بی انتها و مطلق .

عشق خشن است و شدید و در عین حال ناپایدار و نا مطمئن و دوست دشتن لطیف است و نرم و در عین حال پایدار و  سرشار از اطمینان.

سلام – خوبین دوستان وبلاگ عشق و شیمی !!!!!!!

من انشام از اولش بد بود، انشاهای مدرسمو بابام می نوشتن .اگه جمله هام خوب از آب در نیومدن لطفاً خورده نگیرین بهم !!!!!!

یکی از دوستان برا شعر زهر شیرین لطف کرده و نظر داده بودن ،ایشون گفتن رابطه فن آوری نانو با شعر عاشقانه ایی که نوشتی چیه ؟

جواب نانویی نداشتم !! ولی میگم عشق پیکویی هستش نه نانویی !مژه

راستی چرا جوانهای امروزی این همه از دست این عشق مینالن ؟بابا والا به خدا عشقو خودمون برا خودمون آزار دهنده کردیم .

دیروز با مامانم صحبت میکردیم . میگم مامان به هر جونی که میرسی و احوالشو می پرسی از دنیا میناله از زمین و زمان بیزاره ،همشون چه اونه که دکترو مهندسه چه اونی که تحصیلات نداره ،چه اونی که بچه مایه داره و چه اونی که بچه بی پوله ، مامانم جواب میده بچه های امروزی شاکر نیستن ،عاشق نیستن ، میگم مامان جالبه که همشون  میگن عاشقیم ما ،اینم درد عشقه !مامانم فقط سرشوتکون میده و یه کوچولو می خنده!!!!

 

راستی  مشکل کارمون کجاست ؟سوال

چرا هیشکی از زندگیش اون جوری که باید لذت ببره ،نمیبره . جونا واقعن به قول خودشون دپرسن یا ادای دپرسارو درمیارن ؟نمی دونم !!!!

من میگم شاید از خدا یه کم دور شدیم . تو روز مرگیه خودمون غرق شدیم .شاید نماز خوندنو یادمون رفته ،ولی نه خیلی از جونا اینارو هم دارن !!!بنده شاکر خداهم هستن .

پس علت چیه بچه ها؟ (دوستای خوبم )!!!!!!!!

 


کلمات کلیدی:
 
کاربرد نانو در صنعت
ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٩ 
جهان امروز نیازمند استفاده از ابزارهای جدیدی برای ارتقای سطح زندگی بشر است. روزانه مواد گوناگونی بر اثر کار و کوشش و تحقیقات به دست آمده، در چرخه تولید انبوه قرار گرفته و به بازار تجاری عرضه می شوند. برای مثال افزایش کارایی وسایل الکترونیکی با کاهش اندازه آنها، مانند کامپیوترهای بسیار پیشرفته و یا پیشرفت عظیم صنعت ارتباطات تنها با استفاده وسیع از نانو تکنولوژی میسر شده است. در این مقاله به بررسی کاربرد کنونی فناوری نانو تکنولوژی در میان مدت و بلند مدت پرداخته ایم که مواردی از آن به طور خلاصه نقل می شود.
صفحات خورشیدی و کیهانی: دی اکسید تیتانیم و اکسید روی در اندازه های نانو در صفحات خورشیدی برای جذب و یا انکسار پرتوهای ماورای بنفش که شفافیت لازم را برای عبور نور قابل رویت دارند، کاربرد بسیاری پیدا کرده است.
ترکیبات مرکب: یکی از موارد مهم کاربرد نانوتکنولوژی ساخت ترکیبات مرکب از چند ماده مختلف است. برای مثال با استفاده از لوله، سیم و ذرات نانو محصولات چند منظوره ای تولید می شود که هم دارای خواص هر یک از عناصر تشکیل دهنده است و هم ساختار جدیدی با کاربردهای پیشرفته دارد. این مواد در علوم پزشکی، در وسایل بصری، الکترونیک و مغناطیسی به کار می روند. هم چنین کربن سیاه که اندازه آن به چند ده نانو می رسد برای تقویت لاستیک وسایط نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد. از یک نوع خاک رس در ابعاد نانو نیز برای ساختن سپرهای مقاوم وسایط نقلیه استفاده
می شود.
پوشش سطوح: استفاده از پوشش هایی در اندازه نانو و یا چند اتم، امکانات ویژه ای را به وجود آورده است. به تازگی شیشه هایی ساخته شده که با دی اکسید تیتانیم بسیار فعال پوشش داده شده است. این شیشه ها ضد باکتری،
دفع کننده آب و از بین برنده مواد شیمیایی بوده و به طور خودکار خود را تمیز می کنند. کاربرد دیگر مواد نانو ساختن پوشش های بسیار مقاوم در مقابل خش، به صورت یک یا چند لایه بر روی لایه اصلی است. گروه بیشماری پارچه های قابل تنفس، ضد آب و لکه با کنترل منافذ و
ناهمواری های سطح آن در حد اندازه های نانو از مواد پلیمری و غیرآلی ساخته شده ا ند.
ابزار برشکاری بسیار سخت: ابزار ساخته شده از کریستال های تنگستن، تانتانیم و تیتانیم در اندازه های نانو، منجر به ساخت ابزار برش بسیار سخت تر در مقایسه با همان ماده در اندازه ذرات بزرگتر شده است. کاربرد این ابزار در سوراخکاری، برش فلزات در ماشین تراش،
قالب سازی، سنگ بری و نظایر آن بسیار وسیع است.
کاربردهای فناوری نانو در میان مدت شامل موارد زیر می شود:
رنگها و محلولها: استفاده از رنگها در اندازه نانو می تواند قابلیت هاو توانایی های بسیار خوبی را به رنگ بدهد. برای مثال ساختن رنگهای سبک می تواند وزن هواپیماها را کاهش داده و باعث صرفه جویی در سوخت آنها شود. کاهش حلال ها مورد دیگریست که از آلودگی محیط زیست جلوگیری می کند. محلول های ضد باکتری موارد استفاده بسیاری در تاسیسات تصفیه آب دارد و دیگر نیازی به استفاده از ضد باکتری مانند کلر نخواهد بود. نانو تکنولوژی در مبدل های حرارتی با جذب امواج قرمز باعث صرفه جویی در انرژی شده و با تغییرات دما و یا محیط شیمیایی اطراف آن، موجب تغییر رنگ
می شود. عمده ترین هدف از اجرای این پژوهشها در مورد رنگها اهداف زیست محیطی است.محیط زیست: مطالعه و بررسی بر روی تاثیرگذاری مواد نانو بر مواد آلوده کننده خاک و آبهای زیرزمینی و خنثی کردن تاثیرات مخرب آنها، نمونه ای از پژوهشهای میان مدت است.
هم چنین تلاش برای ساخت موادی که سرب و جیوه موجود در محیط زیست را به صورت غیرفعال در آورد، ادامه دارد. اگر این تحقیقات به صورت کامل انجام شود، می توان از آلودگی سرب هوا که از سوخت ماشین های درون سوز بوجود می آید جلوگیری کرد.
سلولهای سوختی: سطح سلولی سوختها از نظر مهندسی تاثیر مستقیمی بر عملکرد درونی آن دارد. استفاده از هیدروژن به عنوان یک سوخت میانی ممکن است با تغییرات بنیادی هیدروکربورها در کاتالیستهای یک راکتور به دست آید. استفاده از علوم نانو برای شدت بخشیدن به عملکرد کاتالیزورها می تواند به بازدهی بیشتر و تولید سوختهایی با ذرات کوچکتر کمک کند. این عامل می تواند در افزایش تولید انرژی برق موثر باشد و در نتیجه برای تولید هیدروژن به جای استفاده از هیدروکربورها از مواد فراوانتر و سازگارتر با محیط زیست استفاده کرد. امروزه هیدروژن به عنوان جانشین سوخت هیدروکربورها در جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
نمایشگرها: درخواست بسیاری برای تولید نمایشگرهای بزرگ، شفاف و تخت در تلویزیون، کامپیوتر و نظایر آن وجود دارد. نانو کریستال های سلنیوم روی، سولفات روی و سولفور کادمیم با روش ژل به صورت تنها(تبدیل ژل مایع به جامد) از موادیست که برای ساخت نور متصاعد از فسفر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین استفاده از CNTs نیز در ساخت این وسایل با درخشش فوق العاده و مصرف انرژی و تشعشعات زیانبار کمتر و طول عمر بیشتر، نسل آینده نمایشگرهای پیشرفته را بوجود خواهد آورد.
باطری ها: توسعه وسایل الکترونیکی قابل حمل مانند تلفن های همراه، دستگاههای ناوبری، کامپیوترهای کوچک و قابل حمل، سنسورهای کنترل از راه دور و نظایر آنها، نیاز به داشتن باطری های سبکتر با انرژی و دوام بیشتر را دو چندان ساخته است. مواد کریستالی نانو با استفاده از روش کاربرد ژلها در صفحات جداکننده باطریها می تواند انرژی بیشتری در مقایسه با باطریهای متداول امروزی ذخیره کند. باطری های ساخته شده از نانو کریستال های نیکل نیاز به شارژ مجدد را کاهش و ذخیره انرژی در باطریها را در حد قابل توجهی افزایش داده است.
مواد افزودنی سوختها: هم اکنون تحقیقات برای افزودن ذرات نانوی اکسید سدیم به سوختهای دیزل در دست اقدام است که باعث بالا رفتن بازدهی، صرفه جویی اقتصادی و کاهش میزان مصرف آنها در بلند مدت خواهد شد.
کاربردهای بلند مدت فناوری نانو شامل موارد زیر می باشد:
مواد مغناطیسی: ساخت ابزارهای مغناطیسی از نانوکریستال های یوتریوم، ساماریوم و کوبالت خواص بسیار منحصر بفردی را با توجه به کوچک بودن ذرات کریستالها بوجود می آورد. این مواد در ساخت موتورها، ماشین های تحلیلی مانند MRI و همچنین در علوم پزشکی کاربرد وسیعی دارند. میکروپروسس ها، حافظه های کامپیوتر، دیسک های سخت، با استفاده از فناوری نانو می تواند اطلاعات بسیار زیادی را در خود جای دهند.
وسایل پزشکی: به طور معمول اعضا قابل کاشت در بدن، مانند دریچه های قلب، ساخت اندام های مورد نیاز در ترمیم های ارتوپدی ساخته شده از تیتانیوم و فولادهای ضد زنگ با سایر اعضای بدن سازگاری دارند ولی متاسفانه ممکن است در طول عمر بیماران دچار خوردگی شده و کارآیی خود را از دست بدهند.استفاده از نانو کریستالهای اکسید زیر کانیوم،‌به عنوان یک عنصر بسیار سخت، غیرخورنده و مقاوم در مقابل واکنشهای بدن و سازگاری با آن جایگزین بسیار خوبی برای روش های متداول است. نانو کریستالهای »سیلیکون کربید« به علت وزن کم، مقاومت بسیار عالی و سازگاری با اعضای بدن برای ساخت دریچه های مصنوعی قلب در آینده بکار خواهد رفت. ساخت رباط هایی با کاربردهای بسیار متفاوت در بدن در اندازه های کوچک بخش مهمی از کاربردهای وسیع اینگونه مواد را شامل می شود.
سرامیک های ماشین آلات: سرامیک ها بسیار سخت، شکننده و غیرقابل ماشینکاری بوده و کوچک شدن ذرات آنها در حد نانو کریستالها باعث شکنندگی بیشتر آن می شوند. امروزه نانوکریستالهای نیترات و یا »کربید سیلیکون« در ساخت قطعات ماشین‌ آلات مختلف مانند فنرهای بسیار مقاوم، بلبرینگها، سوپاپ های موتور، اجزای کوره ها و نظایر آن به علت آنکه به آسانی قابل ساخت بوده و مقاوم در مقابل حرارت و واکنش های شیمیایی مقاوم هستند کاربرد وسیعی دارند. در صورتیکه این مواد توسط پرس فشرده شوند،‌مقاومت حرارتی بسیار زیادی را در مقایسه با سایر سرامیک ها به دست می آورند.
تصفیه آب:‌ فناوری نانو باعث صرفه جویی در مصرف انرژی برای تصفیه آب در سیستمهای تقطیر می شود. همچنین این فناوری منجر به بالا بردن تکنولوژی مورد استفاده کنونی خواهد شد.لباس های جنگی: به تازگی استفاده از فناوری نانو برای ساخت لباس های ویژه میدان های جنگ توسط گروه تحقیقات دانشگاه MIT انجام شده است. هم اکنون برنامه ای برای ساخت موادی که بتواند در کوتاه مدت جاذب انرژی شوکهای امواج انفجاری و موادی که در بلند مدت بتواند در برابر مواد شیمیایی و بیولوژیکی از خود مقاومت نشان دهند بصورتی که در مقابل این مواد حساس بوده و پس از شناسایی مواد روزنه های لباس مسدود شوند در حال بررسی است. گونه ای دیگر از این مواد برای کشف آسیب های وارده به بدن به صورت خودکار عمل خواهد کرد. برای مثال به کمک این مواد شکستگی استخوانها را بسرعت شناخته و گچ گیری متداول امروزه را انجام می دهند.

 

 


کلمات کلیدی:
 
رتبه جهانی ایران در نانو
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٧ 

ارتقای رتبه جهانی ایران در علوم و فناوری نانو

 


ایران تا پایان سه ماهه سوم سال 2007 میلادی رتبه بیست و ششم را در تعداد مقالات منتشر شده در فناوری نانو کسب کرده که نسبت به سه ماهه دوم سال جاری یک رتبه رشد داشته است.

براساس آمار ارائه شده توسط کارگروه تحلیل و پیمایش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو که با استفاده از پایگاه دادهISI بدست آمده، ایران با انتشار 305 مقاله بین‌المللی و سهم 82/0 درصدی از کل مقالات چاپ شده فناوری نانو در سال 2007 پس از کشورهای مکزیک، یونان و اتریش و بالاتر از کشورهایی نظیر فنلاند، جمهوری چک، ایرلند و دانمارک در رتبه بیست و ششم جهانی قرار گرفته است. که در مقایسه با سه ماهه دوم همین سال با افزایش 109 درصدی در تعداد و 1/0 درصدی در سهم مقالات منتشر شده یک رتبه صعود کرده است.

لازم به ذکر است که کل مقالات بین‌المللی ایران در فناوری نانو در سال 2006، 277 مقاله بوده است.همچنین ایران در بین کشورهای آسیایی پس از چین، ژاپن، کره جنوبی، هندوستان، تایوان و سنگاپور در مقام هفتم و در بین کشورهای اسلامی با اختلاف زیاد نسبت به ترکیه (با 218 مقاله)، رتبه اول را در اختیار دارد.

مطابق این بررسی، کشورهای آمریکا، چین، ژاپن و آلمان به ترتیب با سهم 6/23، 7/19، 4/10 و 8/8 درصد در رتبه‌های اول تا چهارم قرار دارند که نسبت به سه ماه قبل تغییری در رتبه آنها ایجاد نشده است. رده‌بندی 40 کشور برتر در این زمینه با ذکر تعداد و سهم مقالات آنها در فناوری نانو تا پایان ماه سپتامبر 2007 در جدول زیر آمده است.

رتبه نام کشور تعداد مقالات  سهم مقالات (%)

1  آمریکا 8816 65/23

2 چین 7348 71/19

3 ژاپن  3862 36/10

4 آلمان 3285 81/8

5 فرانسه 2142 75/5

6 کره جنوبی 2027 44/5

7 انگلستان 1654 44/4

8 هندوستان 1580 24/4

9 ایتالیا 1350 62/3

10 روسیه 1264 39/3

11 اسپانیا 1247 35/3

12 تایوان 1199 22/3

13 کانادا 1090 92/2

14 استرالیا 741 99/1

15 سنگاپور 669 79/1

16 لهستان 641 72/1

17 سوئیس 623 67/1

18 هلند 569 53/1

19 برزیل 547 47/1

20 سوئد 468 26/1

21 بلژیک 408 09/1

22 رژیم اشغالگر قدس 394 06/1

23 مکزیک 325 87/0

24 یونان 313 84/0

25 اتریش 309 83/0

26 ایران 305 82/0

27 اکراین 277 74/0

28 فنلاند 274 74/0

29 رومانی 261 70/0

30 جمهوری چک 249 67/0

31 ایرلند 229 61/0

32 دانمارک 225 60/0

33 ترکیه 218 58/0

34 مجارستان 197 53/0

35 پرتغال 195 52/0

36 آرژانتین 155 42/0

37 تایلند 138 37/0

38 بلغارستان 131 35/0

39 مصر 110 30/0

40 نروژ 108 29/0


کلمات کلیدی:
 
مو فقیت تیم نانوی ایران
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٧ 

ایران برنده نشان طلای IENA 2007 در علم نانوتکنولوژی شد

 


تیم دانشجویی نانوتکنولوژی برنده جایزه نخست و نشان طلای پنجاه و نهمین دوره مسابقات و نمایشگاه اختراعات و ابداعات آلمان IENA 2007 شد.

 حنیف کازرونی، محمد ایرانمنش و عباس عبدالملکی دانشجویان عضو این تیم هستند که اختراع خود با عنوان "هسته پوسته ابرمغناطیس ( Core Cell )" را در این مسابقه ارائه کرده اند.

تیمهایی از 32 کشور در پنجاه و نهمین دوره مسابقات و نمایشگاه اختراعات و ابداعات آلمان شرکت کردند. شرکت کنندگان به صورت فردی و تیمی در این مسابقه حضور داشته اند و حنیف کازرونی به نمایندگی از تیم خود به آلمان رفت.

نماینده تیم دانشجویی ایرانی شرکت کننده در این مسابقه، بامداد فردا توسط دانشجویان و مدیران دفتر انجمن های علمی دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد استقبال قرار می گیرد.


کلمات کلیدی:
 
درمان بیماریهای قلبی در20 دقیقه
ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٧ 

درمان بیماری های قلبی در 20 دقیقه!


استاد ایرانی دانشگاه کارولینای جنوبی آمریکا با بکارگیری علوم مهندسی و ریاضیات دریچه قلب هوشمندی ساخته و این امید را به وجود آورده است که طیف وسیعی از بیماریهای بدون علاج قلبی را در قالب تکنیکهای نوین پزشکی درمان کرده تا آنجا که از نصب دریچه های قلبی هوشمند در بدن بیماران تنها در مدت 20 دقیقه خبر می دهد.

آرش خردور استاد ایرانی دانشگاه کارولینای جنوبی آمریکا و ابداع کننده این فناوری نوین گفت : یکی از پروژه هایی که بر روی آن کار می کنم طراحی و ساخت دریچه قلبی هوشمند است. در این فرآیند مهم در دنیای مهندسی قلب و عروق، از ابزارهای مهندسی و ریاضی برای بررسی بیماری های قلبی با زاویه دید جدیدی استفاده کرده ام. اصولا علت به وجود آمدن این شاخه مهم از علم نیز این بوده است که از اوایل قرن بیستم میلادی شاهد پیشرفتهای گسترده ای در عرصه های مختلف فناوری بوده ایم اما طی 100 سال گذشته هنوز هم بیماری های قلبی عامل شماره یک مرگ و میر انسانی در سراسر جهان بوده است از این رو فکر کردیم که شاید رویکرد ما به این بیماری و اشکال گوناگون آن نادرست بوده است و از این رو بر آن شدیم تا از ریاضی و مهندسی برای درمان آنها استفاده کنیم.

وی افزود : من با همکاری دکتر مرتضی قریب از انستیتو فناوری کالیفرنیا هم اکنون در حال کار بر روی طراحی و تولید این دریچه ها هستیم. دراین فناوری دیگر نیازی به عمل قلب رو باز نبوده تا دریچه های مشکل دار را عوض کنیم علاوه بر این، یکی از مزایای عمده این فناوری حیاتی و کاملا کاربردی امکان انجام آن توسط متخصصین قلب و عروق بوده و لزوما نیازی به حضور جراحان قلب نیست. همچنین بیمار در طول فرآیند کوتاهی که سپری می کند هیچ گونه درد یا ناراحتی را احساس نمی کند.

وی در تشریح این فرآیند گفت: ما برای رساندن دریچه هوشمند مصنوعی به نقطه مورد نظر از ریز وسیله ای به شکل لوله استفاده می کنیم که پس از نصب دریچه بر روی آن، درداخل شریان قلبی قرار گرفته و به سمت قلب هدایت می شود.

دریچه قلبی که این دانشمند  طراحی کرده نوعی آلیاژ ویژه هوشمند است که بهتر است به آن فلز هوشمند اطلاق شود. این دریچه تا پیش از ورود به بدن بیمار شباهتی به دریچه قلبی ندارد اما پس از ورود به شریان و زمانی که به منطقه تبدیل شدن رسید به واسطه خواص ویژه ای که دارد به طرز هوشمندانه ای تغییر یافته و در نقطه مورد نظر نصب می شود.

 با استفاده از این فناوری جدید دیگر نیازی به اعمال جراحی پیچیده 4 تا 5 ساعته نبوده و تنها در قالب عمل فوق العاده ساده 20 دقیقه ای که در آن نیازی به بیهوشی نیز نیست، بیمار بهبود می یابد.

ایشان این پروژه را از سال 2004 و زمانی که در انستیتو فناوری کالیفرنیا حضور داشتند با همکاری دکتر مرتضی قریب از دیگر محققان ایرانی حاضر در آمریکا آغاز کرده و تا به امروز پیشرفت خوبی داشته است.

خردور با بیان آنکه از چنین فناوری به جهت حیاتی بودن آن حمایتهای مالی قابل توجهی صورت گرفته است، گفت: من به عنوان یک محقق که وظیفه تولید علم را دارم امیدوارم فناوری که ارایه می کنم برای تمامی مردم و به خصوص بیماران قلبی سراسر جهان مثمرثمر واقع شده و خوشحال می شوم که در ایران نیز قابل اجرا شود. 

دکتر خردور که فارغ التحصیل دانشگاه تهران بوده و پس از ترک ایران و مهاجرت به آمریکا به عنوان پزشک فعالیت تحقیقاتی خود را در این کشور از سر گرفت از انستیتو فناوری کالیفرنیا مدرک دکتری خود را در رشته مهندسی پزشکی و اختصاصا مهندسی قلب و عروق اخذ کرده است


کلمات کلیدی:
 
اولین کتاب نانوفیزیک
ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٧ 

چاپ اولین کتاب نانوفیزیک محاسباتی دنیا توسط یک استاد ایرانی


 

کتابی در حوزه فیزیک محاسباتی لوله های کربنی با دعوت دانشگاه کمبریج توسط استاد ایرانی برای اولین بار در دنیا تالیف و چاپ شد.

 

پروفسور هاشم رفیعی تبار از بنیانگذاران علوم نانو در ایران که سابقه تدریس در دانشگاههای ژاپن و انگلستان را دارد در این خصوص گفت:

نگارش این کتاب که 18 ماه به طول انجامید با دعوت دانشگاه کمبریج به چاپ رسید که می تواند مرجعی برای دانشجویان ارشد و دکتری باشد. تاکنون رشته نانومحاسبات نسبت به سایر گرایشهای نانو در کشور پیشرفت خوبی داشته است و در این زمینه می توان به کیفیت مقالات این رشته اشاره کرد که باتوجه محدودیت امکانات پژوهشی و دسترسی به ابر رایانه ها در کشور با بهترین مقالات در کشورهای پیشرفته از جمله ژاپن برابری کرده و علیرغم این موضوع کشور حرکت خود به سمت ایجاد ابررایانه ها را آغاز کرده است.

کربن نانوتیوب ها محصولات فناوری نانو هستند. تحقیقات در این زمینه به یکی از مهم ترین زمینه های تحقیاتی روز بدل شده است. این کتاب کلید مدل سازی محاسباتی و شبیه سازی عددی ابزار تحقیقاتی مطالعه کاراکترهای نانوکربن تیوب ها را بدست می دهد که به طور خاص به متد کاربردی در هندسه، مکانیک، حرارت وخواص ذخیره سازی و انتقال می پردازد.

نیمه اول کتاب، آمار کلاسیک و روش های شبیه سازی مکانیک کوآنتمی، تئوری اتمی و روش های اساس زنجیری تشریح کرده و نیمه دوم درباره کاربرد این ابزار شبیه سازی عددی برای پدید آوردن زمینه هایی همچون نانو مکانیک یا نانوسیالات بحث می کند.

با توجه به نتایج تجربی برگزیده برای روشن شدن مفاهیم تئوریک، این کتاب می تواند منبع خوبی برای محققان در زمینه های نانوفناوری، مهندسی، علوم مواد و فیزیک باشد.


کلمات کلیدی:
 
شاخت سیستم تشخیص ودرمان بیماریهای عصبی وعضلانی درکشور
ساعت ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٧ 

ساخت سیستم تشخیص و درمان بیماریهای عصبی و عضلانی در کشور


سیستم هشت کاناله تله متری الکترمایوگرافی به منظور توانبخشی، تشخیص و درمان بیماریهای عصبی و عضلانی با خصوصیاتی ویژه برای اولین بار در دنیا توسط محققان کشورمان طراحی و تولید شد.

دکتر فرید مبصر مجری طرح، الکترومایوگرافی (EMG) را نحوه مطالعه عملکرد عضلات از طریق سیگنال های بسیار ضعیف الکتریکی تولید شده در حین انقباضات عضلانی دانست و گفت: وقتی عضله تحریک می شود سیگنال های بسیار ضعیفی تولید می شودکه این سیستم قادر است سیگنال ها را از طریق الکترودهایی که در سطح پوست وصل می شود اندازه گیری می کند. وی سیگنال های الکترومایوگرافی را تنها دریچه موجود برای بررسی عملکرد عضله دانست و افزود: در این سامانه، سیگنالهای الکترمایوگرافی از طریق الکترودهای سطحی تا هشت کانال ورودی اندازه گیری و داده های دریافتی بوسیله bluetooth به کامپیوتر مقصد ارسال می شود.

دارنده رتبه سوم پژوهش های  کاربردی در بیست و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی اظهار داشت: سیگنالهای اندازه گیری شده ماهیت آشوبی دارند و پهنای باند آن 20 تا 300 هرتز است و اطلاعات دریافتی در طی مراحل خاصی به داده های معنا داری تبدیل می شوند.

مبصر، الکترودهای به کار رفته در این سیستم را از اجزاء کوچکترین الکترودهای سطحی دنیا دانست و گفت: الکترودهای سطحی دارای طراحی ویژه ای برای حفظ آسار نامطلوب در ماهیچه ها است، ضمن آنکه می تواند از میزان آثار نویز محیط بکاهد.

مجری طرح با بیان اینکه این سیستم دارای کاربردهای تشخیص، توانبخشی و درمانی است تاکید کرد: در بخش تشخیص این سیستم می تواند مشکلات موجود در عضلات را شناسایی کند و سپس با استفاده از جنبه های درمانی به رفع مشکل بپردازد.

وی به اثرات بیوفیدبک الکترومایوگرافی اشاره کرد و ادامه داد: در این روش از بیمار خواسته می شود تا به صورت ارادی حرکاتی را انجام دهد و در حین انجام این حرکات فیدبک عضلات بر روی کامپیوتر قابل مشاهده است که در درمان عضلانی تاثیر بسزایی دارد. کنترل اعضای مصنوعی از کاربردهای دیگر این سیستم است که به گفته مبصر، به کمک سنسورها و با ایجاد تحریک در عضلات باقی مانده، فرد قادر می شود تا عضو مصنوعی را به حرکت وادارد.

وی با بیان اینکه سیستم الکترو مایوگرافی می تواند به بیماران ضایعات نخاعی یاری رساند، تاکید کرد: بیماران ضایعات نخاعی که قادر به حرکت نیستند با استفاده از این سیستم با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار می کنند.

مجری طرح، اندازه گیری میزان خستگی عضلات را از کاربردهای دیگر این سیستم ذکر کرد و افزود: در این کاربرد که بیشتر مورد استفاده ورزش کاران است با استفاده از سنسورها می توان بررسی کرد که کدام عضله خسته می شود تا بر اساس آن نسبت به تقویت عضله ضعیف اقدام کرد. وی گفت: این سیستم در اندازه گیری فعالیت عضلات در نحوه راه رفتن و نشستن، سیگنال قلب، مغز، فشارسنج، شتاب سنج و سنسورهای تنفسی قابل استفاده است.

مبصر سبک و قابل حمل بودن را از ویژگیهای این طرح دانست و افزود: این سیستم که با نام تجاری BLUEMY به بازار عرضه شده است بر اساس نیاز بیماران و رفع کاستی های موجود در این سیستم، طراحی و بومی سازی و برای اولین بار در دنیا ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه این طرح در فار تحقیقاتی است و در صورت اخذ مجوزهای لازم وارد فاز پزشکی خواهد شد، افزود: این طرح از سوی چند دانشگاه و مرکز تحقیقاتی و چند دانشگاه خارج از کشور خریداری شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

مبصر حجم تولیدات این سیستم را در سال حداکثر 200 دستگاه اعلام کرد و ادامه داد: این قانون برای فناوری نوین باعث خروج طرح از حوزه اقتصادی می شود ضمن آنکه تولید این سیستم فاقد مواردی چون آلاینده های زیست محیطی، فضولات شیمیایی و فاضلاب صنعتی است و نیازی به ماشین آلات صنعتی، سوله و برق سه فار ندارد.


کلمات کلیدی:
 
درمان طاسی سربانانو مواد
ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٧ 

نانوتکنولوژی درمان طاسی سر را هم امکانپذیر کرد

 


دانشمندان از ارائه دارویی جدید مبتنی بر فناوری نانو خبر دادند که رویش مجدد موها را به همراه دارد.

 فناوری نانو این روزها در عرصه های گوناگون زندگی از امنیت اجتماعی گرفته تا ساخت الیاف هوشمند کاربردهای گسترده ای پیدا کرده است.

در این راستا شرکت ابتکارات Danville’s Luna Innovations در آمریکا از ارائه دارویی جدید مبتنی بر این فناوری نوین خبر داده است که می تواند با تقویت ریشه و غدد مویی موجب رویش مجدد موها شود.

تولید این داروی جدید در جریان فعالیت تحقیقاتی دانشمندان بر روی آنتی اکسیدانی ارائه شد که از آن می توان برای درمان طیف گسترده ای از بیماریها استفاده کرد.

بر اساس گزارش سایت journalnow ، رئیس این شرکت تحقیقاتی آمریکایی گفت : تنها دو هفته پس از آزمایش یکی از تازه ترین داروهای نانویی خود متوجه رویش مو در موشهای آزمایشگاهی شدیم که به صورت ژنتیکی بدون مو به دنیا آمده بودند.

این دارو هنوز در مراحل ابتدایی آزمایشات قرار دارد و محققان معتقدند هنوز زود است که آن را دارویی قطعی برای مقابله با طاسی سر عنوان کرد اما با توجه به پیدایش مو در موشهای آزمایشگاهی امیدواریهای تازه ای در این زمینه ایجاد شده است.


کلمات کلیدی:
 
لباس نانویی
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٧ 

ساخت سریعترین لباس شنای جهان


محققان ناسا به کمک سرمایه گذاری شرکت Speedo موفق شدند ماده ای را برای ساخت لباسهای شناگران بسازند که کمترین میزان اصطکاک را با آب ایجاد می کند.

استیو ویلکینسون یکی از محققان این پروژه می گوید:" ما حدود 60 نوع ماده پلاستیکی را که از طرف شرکت Speedo در اختیارمان قرار گرفته بود، در اتاقک باد طراحی شده در سازمان فضایی مورد آزمایش قرار دادیم با این هدف که بفهمیم کدامیک با هوا اصطکاک کمتری دارد البته در انجام این کار با چالشهایی همچون چگونگی الگوبرداری و شبیه سازی بدن شناگران در هنگام شنا و عدم وجود مواد مزاحم روی پارچه در هنگام عملکرد مواجه بودیم."

همانطور که کاهش تماس با هوا به هواپیما امکان پرواز مناسب می دهد، کاهش اصطکاک با آب نیز سبب حرکت شناگران در آب می شود. دلیل انجام این آزمایش در تونل باد در حالیکه این ماده برای استفاده در آب طراحی می شد این بود که هوا و باد هر دو از قوانین دینامیکی یکسانی پیروی می کنند و علاوه بر آن طراحی اتاقک بادی بسیار ارزان تر بود.  

ویلکینسون اضافه کرد:مطالعات نشان می دهد نیروی کشیدگی ناشی از چسبناکی یا همان اصطکاک پوست یک سوم کل نیروی بازدارنده شناگر در آب است که با حذف آن می توان تحولی در سرعت درون آب ایجاد کرد.

مایکل فلپس قهرمان شنای المپیک و جهان درباره این محصول می گوید:" با پوشیدن این لباس در آب احساس یک راکت را دارم و بی صبرانه منتظر مسابقات المپیک چین هستم."

این محصول برای اولین بار در المپیک 2008 چین مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


کلمات کلیدی:
 
لباس نانویی
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٧ 

لباس بدون نیاز به شستن ساخته شد


دانشمندان اعلام کردند، تولید این گونه لباس ها می تواند انقلابی در صنعت تولید پوشاک جهان ایجاد کند. در این فناوری جدید از ذرات نانویی و اتصال آنها به هم برای ساخت الیاف البسه استفاده شده است.به گفته محققان آمریکایی، در این فرآیند با استفاده از میکرو امواج، ذرات نانویی به یکدیگر متصل شده و در ادامه مواد شیمیایی که مانع نفوذ آب، روغن و باکتری ها می شوند به صورت مستقیم به این ذرات متصل می شوند.ترکیب این مواد در نهایت به تولید پوشش محافظتی بر روی الیاف تولید شده از این مواد منجر می شود.به گفته محققان این پروژه ابتکاری، پوشش یاد شده به کشته شدن باکتری ها و جلوگیری از نفوذ مایعات زائد منجر می شود.بر اساس گزارش لایو ساینس، ارتش آمریکا تاکنون بیش از 20 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده است و استفاده آنها از سوی نظامیان در جریان نبردهای طولانی مدت و جنگ های بیولوژیکی از جمله اهداف تولید آنها اعلام شده است.

 


کلمات کلیدی:
 
زهرشیرین
ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤ 

ترامن زهرشیرین خوانم ای عشق ،که نامی خوش ترازاینت ندانم .وگر- هرلحظه – رنگی تازه گیری ،به غیر از «زهرشیرینت » نخوانم . توزهری ، زهرگرم سینه سوزی ،توشیرینی ، که شورهستی ازتست .شراب جام خورشیدی ، که جان رانشاط ازتو ، غو ازتو ، مستی ازتست . به آسانی ، مراازمن ربودی درون کوره غم آزمودیدلت آخربه سرگردانیم سوخت نگاهم رابه زیبایی گشودی بسی گفتند : - « دل ازعشق برگیر !که :نیرنگ است و افسون است و جادوست 1 »ولی مادل به اوبستیم ودیدیمکه این زهر است ، اما ! ... نوشداروست !  


کلمات کلیدی:
 
کوچه
ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤ 

بی تومهتاب شبی بازازآن کوچه گذشتم ،همه تن چشم شدم خیره به دنبال تو گشتم ،شوق دیدارتولبریزشدازجام وجودم ،شدم آن عاشق دیوانه که بودم ، درنهانخانه جانم ، گل یادتو ، درخشیدباغ صدخاطره پیچید: یادم آمدکه شبی باهم ازآن کوچه گذشتیمپرگشودیم ودرآن خلوت دلخواسته گشتیم ساعتی برلب آن جوی نشستیم.تو ، همه رازجهان ریخته درچشم سیاهت .من همه ، محوتماشای نگاهت. یادم آید:توبه من گفتی :« ازاین عشق حذرکن !لحظه ای چندبراین آب نظرکن ،آب ، آیینه عشق گذران است ،توکه امروزنگاهت به نگاهی نگران است ،باش فردا ، که دلت بادگران است !تافراموش کنی ، چندی ازاین شهرسفرکن !» باتوگفتم :حذرازعشق ! – ندانمسفرازپیش تو ، هرگزنتوانم ، نتوانم !  


کلمات کلیدی:
 
انواع کاربرد نانوفن آوری
ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤ 

کاربردهاي نانوفناوري در هوافضا و امنيت ملي
محدوديت هاي شديد سوخت براي حمل بار به مدار زمين و ماوراي آن و علاقه به فرستادن فضاپيما براي مأموريت هاي طولاني به مناطق دور از خورشيد، کاهش مداوم اندازه، وزن و توان مصرفي را اجتناب ناپذير مي سازد. مواد و ابزار آلات نانوساختاري ، اميد حل اين مشکل را بوجود آورده است.
«نانو ساختن» (
Nanofabrication) همچنين در طراحي و ساخت مواد سبک وزن، پرقدرت و مقاوم در برابر حرارت، مورد نياز براي هواپيماها ، راکت ها، ايستگاه هاي فضايي و سکوهاي اکتشافي سياره اي يا خورشيدي، تعيين کننده است. همچنين استفاده روزافزون از سيستم هاي کوچک شده تمام خودکار، منجر به پيشرفت هاي شگرفي در فناوري ساخت و توليد خواهد شد. اين مسأله باتوجه به اين که محيط فضا، نيروي جاذبه کم و خلاء بالا دارد، موجب توسعه نانوساختارها و سيستم هاي نانو که ساخت آن ها در زمين ممکن نيست ؛ در فضا خواهد شد.
برخي کاربردهاي دفاعي نانوفناوري نيز عبارتند از : تسلط اطلاعاتي از طريق نانوالکتريک پيشرفته به عنوان يک قابليت مهم نظامي، امکان آموزش مؤثرتر نيرو به کمک سيستم هاي واقعيت مجازي پيچيده تر حاصله از الکترونيک نانوساختاري، استفاده از اتوماسيون و رباتيک پيشرفته براي جبران کاهش نيروي انساني نظامي، کاهش خطر براي سربازان و بهبود کارآيي خودروهاي نظامي، دستيابي به کارايي بالاتر (وزن کمتر و قدرت بيشتر) مورد نياز در صحنه هاي نظامي و در عين حال تعداد دفعات نقص فني کمتر، هزينه کمتر در عمر کاري تجهيزات نظامي، پيشرفت در امر شناسايي و در نتيجه مراقبت عوامل شيميايي، زيستي و هسته اي، بهبود طراحي در سيستم هاي مورد استفاده در کنترل و مديريت تکثير نشدن هسته اي، و تلفيق ابزارهاي نانو و ميکرومکانيکي جهت کنترل سيستم هاي دفاع هسته اي ، در بسياري موارد، فرصت هاي اقتصادي و نظامي مکمل هم هستند. کاربردهاي درازمدت نانوفناوري در زمينه هاي ديگر، پشتيباني کننده امنيتملي است و بالعکس.

ذ – کاربرد نانوفناوري در صنايع بهداشتي و آرايشي
استفاده از مواد غيرآلي به عنوان جاذب اشعه خورشيد جهت کاربرد در ضد آفتاب ها، انقلاب بزرگي در صنايع بهداشتي و دارويي به وجود آورده است. استفاده از نانو ذرات اکسيد روي براي کرم هاي ضد آفتاب و نيز به عنوان ضد التهاب و نانو ذرات اکسيد تيتانيوم براي کاهش صدمات ناشي از آسيب روز افزون اشعه ماوراي بنفش بر روي پوست، گسترش پيدا کرده است. استفاده از نانو ذرات اکسيد تيتانيوم و سيليکون بر روي صورت سبب مي شود پوست صورت، ظاهري صاف و بدون چروک به خود بگيرد و نيز از اين نانو ذرات به عنوان درمان خشکي پوست هم استفاده مي شود. همچنين از نانو ذرات اکسيد تيتانيوم در شامپوهاي محافظ پوست، کرم صورت و پمادهاي بهداشتي ديگراستفاده مي شود. ساخت نانو ماشين هايي که قادرهستند، فرم موي افراد را به نحو دلخواه آنان تغير دهند، چين و چروک پوست را صاف کرده و چربي اضافي را جمع آوري کنند.
جوراب هاي حاوي نانو ذرات نقره ، باعث مهار رشد باکتري و قارچ ها مي شود و از بروز بوي بد پاها، مسائل مربوط به پاي ورزشکاران ، عفونت ناخن پا و عفونت کف پا که بيشتر در افراد ديابتي بروز مي کند، جلوگيري مي کند.

و) کاربرد فناوري در صنعت الکترونيک
با استفاده از اين فناوري مي توان ظرفيت ذخيره سازي اطلاعات را در حد هزار برابر يا بيشتر افزايش داد و در نهايت به ساخت ابزارهاي ابر محاسباتي به کوچکي يک ساعت مچي منتهي شد.
اگر ظرفيت نهايي ذخيره اطلاعات، به حدود يک ترابيت در هر اينچ مربع برسد، ذخيره سازي پنجاه عدد
DVD بيشتر در يک هاردديسک با ابعاد يک کارت اعتباري ميسر خواهد شد. ساخت تراشه ها در اندازه هاي فوق العاده کوچک به عنوان مثال در اندازه هاي سي و دو تا نود نانومتر و توليد ديسک هاي نوري 100 گيگا بايتي در اندازه بايتي در انازه هاي کوچک نيز از ديگر کاربردهاست.

ز) کاربرد نانوفناوري در صنعت خودرو
يکي از اصلي ترين موضوعات مطرح در نانو فناوري، ساخت مواد با خواص جديد است. اين مواد ارزش افزوده بسيار بالا و کارايي بيشتري در تمام صنايع خواهند داشت؛ که صنعت خودرو نيز از آن مستثني نيست. ساخت بدنه سبک تر و مقاوم تر براي خودرو، ساخت لاستيک هايي با مقاومت سايشي بهتر، ساخت قطعات موتور با عمر چند برابر، کاهش مصرف سوخت خودرو، ساخت باتري هايي با انرژي بالا و دوام بيشتر، ساخت حس گرهاي چند منظوره براي كنترل فرآيندهاي مختلف در خودرو، ساخت کاتاليزورهاي اگزوز خودرو جهت کاهش آلودگي هوا، لايه هاي خيلي محکم با خصوصيات ويژه اي مثل الکتروکروميک (رنگ پذيري الکتريکي) يا خود پاک کنندگي براي استفاده در شيشه ها و آينه هاي خودرو و سازگار کردن خودرو با محيط زيست و بسياري از موارد ديگر از جمله کاربردهايي هستند که نانوفناوري در صنعت خودرو خواهد داشت.
همچنين جايگزيني کربن سياه تايرها با ذرات رس و پليمرهاي نانومتري، فناوري جديدي است که تايرهاي سازگار با محيط زيست و مقاوم در برابر ساييدگي را به ارمغان مي آورد.
صنعت خودرو از طرفي در معرض فشارهاي ناشي از قيمت سوخت و مسايل ايمني است و از طرف ديگر به شدت تحت تأثير سلايق و تنوع در خواسته هاي مشتريان براي مدل هاي جديد خودرو است که با رجوع به فناوري نانو مي توان بر مشکلات فوق فايق آمد.

ح) کاربردهاي ديگر
پژوهشگران سراسر دنيا جهت يافتن کاربردهايي براي نانو لوله ها در زمينه هاي مختلفي مانند: رنگ، باتري و وسايل الکترونيکي کوچک، در حال رقابت هستند. يکي از اين موارد، دستگاه اشعه ايکس ست که در آينده مي تواند کوچک تر، ارزان تر و دقيق تر باشد و عملکرد بهتري در مراکز راديولوژي و مراکز بازرسي فرودگاه ها داشته باشد، از نانولوله جهت ذخيره انرژي بهتر در باتري ها نيز استفاده مي شود. کاتاليزورها به سطح ويژه وابسته هستند و با استفاده از فناوري نانو مي توان اين سطح ويژه را به مقدار فوق العاده اي افزايش داد که سبب افزايش سرعت و کارايي در واکنش هاي شيميايي مي شود.
با بهره گيري از فناوري نانو مي توان گيريسي توليد نمود که در درجه حرارت هاي بسيار بالا مورد استفاده قرار گيرد.  


کلمات کلیدی:
 
ده محصول نانوفن آوری
ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤ 

   ده محصول جاری شده با استفاده از فناوری نانو

در زیر، ده محصول برتر نانو فناوری در سال دو هزار و سه میلادی طبقه بندی شده است. این خبر، نشان می دهد کسانی که هنوز معتقدند نانوفناوری فقط در آزمایشگاه است، اشتباه فکر می کنند.

1 – پارچه های ضدچروک و ضد لکه
شرکت آمریکایی نانوتکس با اضافه نمودن ساختارهای مولکولی به الیاف کتان، الیافی ساخته است که مایعات و لکه ها بر روی آن ها حرکت نموده و جذب نمی شوند. بنابراین چنانچه قهوه بر روی شلوار سفید رنگی ریخته شود به طرز شگفت انگیزی بر روی آن حرکت کرده و جذب نمی شود ( مثل حرکت قطرات آب بر روی پرهای غاز). شرکت سوئیسی نانواسفربه تازگی در رقابت با شرکت فوق محصولاتی تولید کرده است که نه تنها در صنایع پوشاک سازی بلکه در بخش های پزشکی و لوازم خانگی مثل مبلمان کاربرد دارند. محصولات این شرکت ضد چربی است.

2 – واکس اسکی با کیفیت برتر
تیم ملی اسکی کانادا از این واکس استفاده نموده است و به زودی هر اسکی بازی می تواند از آن استفاده کند. نانوواکس سراکس یکی از اولین محصولات جهانی است که با استفاده از نانوفناوری شیمیایی، پوشش هوشمندی با خواص چند عملکردی ایجاد می نماید. این واکس به وسیله شرکت آلمانی نانوگیت تولید شده و سطحی بسیار لیز و سخت ایجاد می نماید. این پوشش بسیار نازک، نسبت به پوشش های قبلی که به سرعت خاصیت خود را از دست می دادند، بسیار بادوام تر است.
این پوشش هوشمند با کاهش دما بسیار سفت می شود و با کریستال های برف و پوست سازگاری بسیار خوبی دارد. محصولات نانوواکس با فرمول های مختلفی برای انواع ورزش های زمستانی که در شرایط مختلف انجام می شوند تولید شده اند.

3 – محافظ پوست با قابلیت نفوذ عمیق
صنایع آرایشی و بهداشتی نقش مهمی در پیشبرد صنعت ذرات دارند. یکی از اهداف این صنایع، پیدا نمودن سیستم رسانش مواد فعال متنوع با قابلیت نفوذ عمیق است. ال اورال یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید کننده مواد آرایشی در جهان، اولین محصول نانوفناوری خود را در سال هزار و نهصد و نود و هشت (م) معرفی نمود. این محصول کرم ضدچروک با نام
Plenitude Revitalift است. در تولید این کرم از یک فرآیند انحصاری نانوفناوری ( تا دویست نانومتر) به منظور داخل نمودن ویتامین
A به درون یک کپسول پلیمری استفاده شده است.
کپسول مانند اسفنج، کرم را درون خود جذب و نگه داری می نماید تا این که پوسته بیرونی آن در زیر پوست حل شود. بر طبق بررسی های شرکت
L’Oreal هشتاد درصد خانم هایی که این کرم را مصرف کرده اند خاصیت ضد چروک بودن آن را تأیید نموده اند. همچنین هفتاد و پنج درصد آنان می گویند این کرم در سفت شدن پوست مؤثر است. بنابراین نانوفناوری می تواند مسیری به سمت جوانی طولانی باشد.

4 – دوربین دیجیتال
OLED
اغلب دوربین های دیجیتال با استفاده از دیود گسیل نور آلی (
OLED) ساخته می شوند. OLED ها نه تنها روشن تر از LCD ها است .بلکه انرژی کمتری نسبت به آن ها مصرف می نماید. همچنین آن ها دارای زاویه دید وسیع تری هستند. اولین دوربین دیجیتالی که در آن از نمایش دهنده های OLED استفاده شده است دوربین سه ویک دهم مگاپیکسل است که توسط شرکت کداک تولید شده است.

5- عینک های آفتابی با کیفیت بالا
شرکت نانو فیلم با استفاده از نانوفناوری، پوشش های پلیمری بسیار نازک ضد انعکاس و حفاظتی برای عینک ها ساخته است به گونه ای که شیشه آن ها در مقابل خراشیدگی مقاومت داشته و ضد انعکاس می باشد.
این شرکت ابتدا لایه هایی به ترتیب با ضخامت صدو پنجاه نانومتر و بیست میکرون را بر روی سطح لنزها نشاند و سپس از فرایند خودسامانی شیمیایی برای نشاندن پوشش پلیمری بر روی سطح خارجی عدسی ها استفاده نمود. ضخامت پوشش فوق، سه تا ده نانومتر بود که عدسی ها را ضد انعکاس می کرد.
پوشش فوق علاوه بر ایجاد خاصیت ضدانعکاسی برای عدسی ها، چربی و لکه ها را از روی آن برطرف و عدسی ها را حساس تر نیز می نماید.

6 – کلاه ایمنی هوشمند
یکی از بزرگ ترین مشکلات موتورسواران، تغییر شرایط نور است. به عنوان مثال، ورود به تونل می تواند یک کار خیلی خطرناک باشد. هر ساله هزاران موتور سوار در تصادف های ناشی از این موضوع کشته می شوند.
شرکت سوئدی کروموژینکس مشکل فوق را با تولید نوع جدید از کلاه ایمنی با نام «آفتابگردان» حل کرده است. شفافیت این کلاه به سرعت تحت تأثیر شرایط نوری موجود با استفاده از یک فیلم نازک یا ورقه الکتروکرومیک (
EC) تغییر می کند. این فیلم شامل لایه های نازک اکسید است که بین دو ورقه پلیمری انعطاف پذیر روی هم قرار گرفته اند.

7- نانو جوراب
نه تنها ورزشکارها بلکه اکثر مردم از عرق پا رنج می برند و نمی توانند آن را تحمل نمایند. بطور طبیعی هر پا دارای دویست و پنجاه هزار غده عرقی است ، که قادرند حدود پانصد میلی لیتر عرق در روز تولید نمایند. عرق پای ورزشکاران ناشی از قارچ هایی است که بین پنجه پا و چین و چروک پوست جمع می شوند. به تازگی جوراب هایی از جنس کتان که به وسیله نانو ذرات نقره بهبود یافته اند، توسط شرکت سول فرش وارد بازار شده است.
نانو ذرات نقره از رشد باکتری ها و قارچ ها جلوگیری نموده و بدین وسیله از چرب شدن و بد بو شدن پا جلوگیری می کند.
8 – کرم های ضد آفتاب
مصرف کرم های ضد آفتاب معمولی پوست را به قدری سفید می کند که حالت نامناسبی پیدا می کرد. این سفیدی ناشی از اکسید روی است. دلیل استفاده از اکسید روی آن است که فاکتورهای قبلی حفاظت در برابر آفتاب
SPF معمولی فقط در برابر اشعه ماورای بنفش نوع B(UVB) از پوست حفاظت می نمودند اما اکسید روی از پوست در برابر هر دو نوع اشعه ماورای بنفش A و B (UVA و UVA) محافظت می کند.
جهت حل این مشکل، شرکت
BASF ماده ای به نام Z- COTE با کمک نانوفناوری ساخته است. این ماده جزء اصلی کرم جدید ضدآفتاب با نام تجاری NuCell SunSense SPF30 است. بر طبق گفته های مسئولان شرکت BASF، نانو ذرات پراکنده شده اکسید روی، جزء اصلی Z-COTE است . کاربرد نانوفناوری در Z-COTE سبب تولید نانو کریستال های اکسید روی با خلوص بالا شده، که این امر منجر به افزایش مرغوبیت کرم های ضدآفتاب می شود. از دیگر مزایای کرم های ضدآفتاب جدید، این است که Z-COTE به وسیله پوست جذب نشده و ایجاد حساسیت (آلرژی) نمی کند.

9 و 10 – توپ ها و راکت های تنیس با کیفیت بالا
توسعه پایدار مواد، به تازگی کارخانجات ساخت راکت تنیس را بر آن داشته است که از نانو فناوری استفاده نمایند. در سال دو هزار و دو (م) کارخانه فرانسوی بابولات راکت های مدل
VS را که با استفاده نانو لوله های کربنی ساخته شده بودند به بازار عرضه نمود. نانولوله های کربنی صد برابر محکم تر از فولاد و شش برابر سبک تر از آن است. این مواد سبب افزایش سفتی و استحکام پایدار کننده های موجود در دو طرف راکت تنیس می شوند.
به گفته مسئولین کارخانه
Babolat، راکت های نوع VS Nanotube پنج برابر مستحکم تر از راکت های کربنی موجود است و نیروی بیشتری را به توپ وارد می کنند. شرکت InMart نیز توپ های تنیسی با نام Wilson double core ساخته است که درون آن ها نانو کامپوزیت وارد شده است.
InMart برای آئرودینامیک تر شدن این توپ ها، هسته داخلی آن ها را با ورقه هایی از نانو کامپوزیت های پلیمر خاک رس به ضخامت بیست میکرومتر لایه نشانی می کند(ضخامت هر کدام از این ورقه ها یک نانومتر است) در اثر این فرآیند هیچ تغییری در وزن و الاستیسیته آن ها بوجود نمی آید.
قیمت این توپ ها یک و نیم دلار از قیمت توپ های معمولی بیشتر و طول عمر آن ها دو برابر توپ های معمولی است. این توپ ها هم اکنون در جام
Davis مورد استفاده قرار می گیرند


کلمات کلیدی:
 
اثرات مخرب نانوفن آوری برمحیط زیست
ساعت ٥:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤ 

اثرهاي مخرب فناوري نانو بر محيط زيست

 

.

ذرات نانو و فناوري نانو جداي از مفيد بودن مي‌توانند, خطرات احتمالي نيز داشته باشند؛ بنابر اين, بايد مسائل مربوط به ايمني و خطرهاي احتمالي همراه با اين روشهاي جديد را در نظر گرفت. ذرات نانو ممكن است سرعت جهش (mutation) باكتريها را افزايش دهد و تهديدي بالقوه براي محيط زيست و سلامت انسان باشد؛ به رغم اينكه فناوري نانو محصولات موجود را مؤثرتر و كارآمدتر مي‌كند، اندازه اين ذرات كه جزء خواص مهم آنهاست، مي تواند سلامتي و محيط زيست را تهديد ‌كند. اين ذرات از گرده‌هاي گل و گياهان و مواد حساسيتزاي معمولي نيز كوچكترند و حساسيت ايجاد ميكنند. اين ذرات, به سيستم دفاعي و ايمني بدن موجودات زنده و انسان حمله ميكنند. بعضي از اين ذرات, پس از تنفس به كيسه‌هاي هوايي ريه‌ها آسيب ميرسانند كه در اين بين, ماكروفاژها سعي مي‌كنند آنها را از بين ببرند و مانع از عبور اين ذرات و ورود آنها به خون شوند, ولي ماكروفاژها در تشخيص ذرات با قطر كمتر از 70 نانومتر با مشكل روبهرو مي‌شوندو اين ذرات مي‌توانند به آساني در خون نفوذ كنند.

 

  

گزارش شده است كه نانوذرات مانند كربن سياه و دي‌اكسيدتيتانيوم كه در فرايندهاي صنعتي كاربرد زيادي دارد و به آلودگي هوا نيز كمك مي‌كند، موجب ايجاد التهاب و جراحتهاي پوستي ميشود و در ريه باقي ميماند و انباشته مي‌گردد.

ذرات اكسيد روي و دي‌‌اكسيد تيتانيوم سبب توليد راديكالهاي آزاد در سلول پوستي ميشود و به DNA آسيب مي‌رساند و اين آسيب به DNA موجب جهش (mutation) مي‌شود و تغييراتي در ساختمان پروتئين به وجود مي‌آورد كه ممكن است سبب سرطان و تومور شود.

به نظر مي‌رسد كه فعال شدن (اكتيويته) سطح و اندازه ذره, از عوامل اصلي در سمي بودن نانو ذرات است. منابع احتراق مانند اجاق‏هاي خوراكپزي گازي، احتراق گاز صنعتي و انواع وسايل گرمكننده خانگي موادي را توليد مي‌كند كه حاوي صدها يا هزاران نانولوله كربني است و ساختارهاي نانو كريستالي دارد.

شواهد حاكي از آن است كه نانولوله‌هاي كربني فراورينشده, «آئروسل» را در هنگام جابهجا كردن به وجود ميآورد.

كارخانههايي كه موادي بر پايه نانولوله‌هاي كربني مانند فولرن توليد مي‌كنند، مي‌توانند باعث از بين رفتن گلوتامين و آسيب اكسيداتيو بر مغز ماهيان شود.

همچنين, فولرن در خاك حركت ميكند و با كرمهاي خاكي جذب ميشود و به اين ترتيب, وارد زنجيره غذايي ميگردد.
نانوذرات طبيعي احتراق باحتمال مهمترين منبع توليد ذرات نانوي طبيعي در محيط زيست است. انتشار نانوذرات ساختهشده در محيط ‌زيست خطرناكتر از ذرات طبيعي است؛ زيرا آنها مواد جديدي هستند و انسان‌ها و موجودات زنده ديگر ممكن است مكانيزمهاي دفاعي كافي در برابر آنها را نداشته باشند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه به طور كلي ذرات نانوكربني و دي‌اكسيدتيتانيوم سمي‌تر از ذرات بزرگ همان مواد هستند.

 

نتيجهگيري

در سالهاي اخير، پيشرفتهاي سريع علوم و فنون, بوي‍‍ژه در زمينه نانوتكنولوژي، تحولات بزرگي را در زمينههاي: پزشكي، كشاورزي، صنعت، محيط زيست و علوم پايه زيستي در پي داشته است.

امروزه نقش نانوتكنولوژي در همه ابعاد, روشن است؛ اما جنبه ديگر اين توانمندي، خطرهاي احتمالي مرتبط با استفاده از محصولات فناوري نانو است كه در صورت رعايت نكردن قوانين و مقررات خاص ايجاد ميشود؛ بنابر اين, ضمن تأكيد بر اهميت فناوري نانو، لازم است آييننامههايي براي انجام دادن ايمني و سلامت استفاده از محصولات نانو تهيه و تدوين گردد تا بر اساس آن بتوان تنظيم و نظارت بر كليه فعاليتهاي نانوتكنولوژي را اعمال كرد.

در واقع, دولتها موظفاند كه علاوه بر تدوين استراتژي ملي و تصويب چارچوب سازماني براي نانوتكنولوژي، شرايط قانوني تحقيق و توسعه را مشخص كنند؛ از اين رو, پيشنهاد ميشود يكي از اين زيرساختهاي قانوني، قانون ايمني نانو (nanosafety) باشد.

در واقع، ايمني نانو به سياستها و روشهاي اتخاذشده براي اطمينان از كاربرد بيخطر محصولات نانو از نظر محيط زيست و سلامت انسان اطلاق ميشود؛ از اين رو, تدوين اين سياستها و قوانين, امري ضروري به نظر ميرسد. به طوري كه در حال حاضر در برخي از كشورهاي پيشرفته مانند: ايالات متحده امريكا، انگلستان، فرانسه، آلمان و ژاپن قوانين ايمني نانو وجود دارد و در هر يك از بخشهاي مربوط به محصولات نانو كميتههايي مشغول فعاليتاند. كشورهايي مانند چين و هند نيز قوانيني در اين خصوص وضع كردهاند و در حال سازماندهي كميتهها هستند؛ از اين رو, تدوين اين قوانين و برنامهريزي براي سازماندهي كميتههاي مرتبط، در كشور ما نيز امري ضروري به نظر ميرسد.

 

 
کلمات کلیدی:
 
حفظ محیط زیست ازسموم صنعتی
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢۳ 

راهکاری نوین برای حفظ محیط زیست از سموم صنعتی
حفاظت از آب، خاک و هوا در مقابل عوامل آلوده کننده یکی از مهمترین موارد مورد توجه در کشورهای جهان در قرن بیست و یکم است. انواع مواد شیمیایی، کودها و ضد آفات گیاهی و نباتی، ذرات مایع و یا جامد زیان آور متصاعد از صنایع و معادن، گازهای مخرب حاصل از سوخت وسایط نقلیه از جمله منابع مختلف آلودگی هاست. امروزه ردیابی و خنثی سازی این
آلوده کننده ها و جلوگیری از به وجود آمدن موارد جدید آلودگی، مبحث جدیدی است که به طور جدی پیگیری می شود. مشکلات و محدودیت های مالی از جمله موارد بازدارنده حفاظت از محیط زیست و بهبود کیفیت آب، خاک و هوا به حساب می آید. در مقابل این مشکلات و موانع بزرگ گوناگون، کاربرد ذراتی کوچک می تواند راهکار بسیار موثری باشد.علم جدیدی بنام نانو تکنولوژی با دستکاری و تغییرات در اندازه ابعاد اتمها و ملکولهای عناصر، از11 الی100 میلیاردم متر، انقلاب نوینی را در شیمی، فیزیک، بیولوژی و مهندسی بوجود آورده است. این تغییرات نه تنها در اندازه و ابعاد عناصر، بلکه در بوجود آوردن ویژگی های جدید و پراهمیتی در آنها تاثیر داشته است. نانو تکنولوژی با ایجاد مواد جدید، امید جدیدی برای مهندسین محیط زیست در بهبود آلودگی محیط زیست محسوب می شود. ولی نباید از نظر دور داشت که این تکنولوژی نیز می تواند مواد جدید زیان آور ناشناخته ای را در محیط زیست وارد کند که پیش از این وجود نداشته است. محققان توانسته اند با آزمایش های گوناگون، ساختار ترکیبی متفاوت بعضی از ذرات را شناسایی کنند.
برخی از این مواد دارای قدرت خودسازی و یا تکثیر مجدد هستند و این ویژگی یکی از مهمترین خواص مواد نانو به شمار می رود. در سال1991، کشف ویژگی های بسیار منحصر بفرد مکانیکی، الکترونیکی و شیمیایی
لوله های کربنی نانو که توسط »سومیو ایجیما« صورت گرفت، توجه بسیاری از دانشمندان را به خود جلب کرد. لوله های کربنی نانو شامل شبکه های مارپیچ شش وجهی اتمهای کربن است که به صورت کریستالهای بسیارمنظم قرار گرفته اند. قطر لوله های تک جداره، SWNTs ، در حدود1/4 نانومتر، چند جداره MWNTs ،شامل2-30 نانومتر و لوله متخلل در حدود50-30 نانومتر است. این لوله ها از فولاد سخت تر و علی رغم سختی بسیار، انعطاف پذیر و بسیار سبک هستند. لوله های نانو می توانند از مواد دیگری به غیر از کربن (مانند برون و نیتروژن) ساخته شوند و لوله هایی که از این مواد ساخته می شوند، عایقهای بسیار خوبی هستند. تاکنون بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان موفق به ساخت این لوله ها شده اند ولی قیمت بالای آنها، کاربردشان را محدود کرده است.
مصرف و دورریزی مواد نانو کمترین زیان را به محیط زیست وارد
می سازد و به همین دلیل استفاده از آنها یکی از روشهای موثر در جلوگیری از آلودگی است. برای مثال استفاده از سیستم های روشنایی که از مواد نانو ساخته شده اند می تواند باعث10 درصد صرفه جویی در مصرف برق به ارزش100 میلیارد دلار در سال و کاهش گازهای زیان آور ترکیبات کربن به میزان200 میلیون تن در سال در آمریکا شود. استفاده از کاتالیزورهای نانو که در ساخت مواد شیمیایی به کار می روند موجب بهبود و تسریع در واکنشها شده و کمترین مواد زاید را تولید می کند. با به کارگیری از علم نانو تکنولوژی میتوان برای انواع مواد سمی یک جایگزین بی خطر تولید کرد. برای مثال مانیتورهای جدید می توانند جایگزین سیستم های نمایشگر CRT که دارای مواد سمی بسیاری هستند شوند. استفاده از لوله های کربن نانو در نمایشگرهای کامپیوتر می تواند از انتشار ترکیبات فلزات سنگین سمی در محیط زیست جلوگیری کرده و کیفیت بسیار ممتاز تصویری را برای نمایشگر به ارمغان آورد. ساخت سیستم های جدید نمایشگرهای FEDs با استفاده از لوله های کربنی نانو، آخرین تکنولوژی ساخت نمایشگرهاست که تا سال آینده توسط بسیاری از شرکتهای سازنده به بازار عرضه خواهد شد. هر چند میزان سمی بودن لوله های کربنی نانو تاکنون مشخص نشده ولی میزان مصرف آن در ساخت نمایشگرهای FEDs در مقایسه با مدلهای امروزی، نیم گرم به یک کیلوگرم سرب است.
یکی دیگر از کاربردهای نانو تکنولوژی، ترمیم آلودگی های مختلف است. برای مثال از مواد اکسیدانت، احیا کننده و یانیوترنت در اندازه نانو به دلیل کوچک بودن و سطح تماس بیشتر و در نتیجه واکنش بیشتر آنها برای جلوگیری از انتقال و یا تحریک رشد میکروبها استفاده می کنند. این مواد نسبت به نوع اندازه بزرگتر خود دارای خواص متفاوتی هستند و می توانند واکنشهای شیمیایی کنترل شده مورد نیاز را انجام دهند. برای مثال، روش عمومی اصلاح حلالهای کلرینیتد اورگانیکی مانند تری کلراتیلن منجر به تولید مواد مضر جانبی مانند دی کلراتیلن و یا ونیل کلراید می شود. در مقابل، استفاده از ذرات بی متال نانو منجر به حذف تمامی مواد زاید جانبی آن
می شود. مواد نانویی که با نورهای نیمه هادی مانند دی اکسید تیتانیم TiO2 ، و اکسید روی ZnO فعال می شوند در بسیاری از موارد برای برداشتن مواد سمی مورد استفاده قرار گرفته اند. این مواد در حال حاضر با قیمت مناسب به صورت تجاری تولید می شوند و دارای کمترین میزان مسمومیت هستند. تحقیقات نشان داده است ترکیب ذرات بی متال با چند فلز در اندازه نانو مانند آهن- پالادیوم، آهن- نقره، روی- پالادیوم می تواند به عنوان مواد بسیار خوب برای حذف آلودگی هایی مانند PBCs ، ضد آفات آور گانوکلرین و حلالهای اورگانیکی هالوژنیت شده مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از این ترکیبات منجر به کاهش میزان قابل توجهی از هیدروکربورهای کلرینیتد و تبدیل آنها به هیدروکربورهای بی خطر می شود. لوله های نانو به عنوان یکی از جذب کنندگان بسیار قوی برای دیواکسین ها معرفی شده اند. قدرت جذب لوله های کربنی نانو سه برابر قدرت جذب کربن فعال شده است. لوله های کربنی نانو می توانند برای کنترل آلودگی های آب و هوا به صورت بسیار موثر مورد استفاده قرار گیرند. اما قیمت بالای این لوله ها می تواند یکی از عوامل عدم استفاده این مواد در آینده باشد.
ردیابی مواد زاید در اکوسیستم، با استفاده از روش های نوین ردیابی امکان دستیابی به یک محیط سالم را آسان و کم هزینه می سازد. کنترل مواد زاید و جمع آوری اطلاعات در مورد آنها و ردیابی مداوم مقدار آلودگی یکی از روش های موثر در این زمینه است. به تازگی با استفاده از لوله های تک لایه نانوسنسورهایی ساخته شده است که در مقایسه با حسگرهای جامد متداول توانسته اند عکس العمل سریعی در مقابل گازها (در دمای اتاق) از خود نشان دهند.
امروزه با استفاده از نانو سیمهای سیلیکونی بورون (SiNWs) امکان ساخت سنسورهای بسیار حساس الکتریکی برای ردیابی انواع گونه های بیولوژیک و شیمیایی بوجود آمده است. این مواد برای کاربردهای بسیار متفاوتی ساخته شده اند. برای مثال نانو سیمهای آمونیاک و اکساید برای ردیابی تغییرات در PH ، مورد استفاده قرار گرفته اند. از این روش ها می توان برای ردیابی حلالهای پاتولوژی، شیمیایی و بیولوژیک در آب، هوا و غذا استفاده کرد. نانو بارکدها به عنوان حس گرهای بسیار قوی برای ردیابی منابع، میزان قدرت، ریشه، مکانیزم و در دسترس بودن مواد بیولوژیک
آلوده کننده مورد استفاده قرار گرفته و امکان تشخیص و حذف آنها را بوجود آورده اند.
بدیهی است هر پدیده جدید می تواند مانند شمشیری دولبه عمل کند. هم اکنون تحقیقاتی در مورد مشکلات زیست محیطی و آثار این مواد شروع شده است. ویژگی هایی مانند اندازه کوچک، سطح تماس بسیار، ساختار کریستالی و در نتیجه واکنشهای سریع می توانند موجب حمل مواد سمی به محیط زیست شده و سبب ایجاد واکنش ضایعات بیولوژیکی و شیمیایی با سایر عناصر در محیط زیست شود. در اینجا مسئله مهمی که مطرح می شود این است که مواد در آزمایشگاهها دارای قدرت خودتکثیری هستند. اما آیا در محیط زیست نیز قادر به این کار خواهند بود؟ آیا بازیافت مجدد این مواد برای کاربردهای مجدد امکان پذیر است؟
تاکنون تعداد اندکی از دانشمندان و ‌آزمایشگاههای تحقیقاتی در مورد آثار منفی این مواد به محیط زیست تحقیق و بررسی کرده اند و می توان گفت علیرغم کاربردهای بسیار موثر این مواد، تاثیر آنها بر محیط زیست، هنوز نامشخص است.__________________ 


کلمات کلیدی:
 
نانو تکنولوژی در محیط زیست
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢۳ 
غشاي نانو فيلتراسيون استفاده از غشاي نانوفيلتراسيون جهت حذف نمك هاي چندظرفيتي عناصري مانند كلسيم، آهن، منگنز، اورانيوم و برخي آفت كشها، راهكار ديگري است كه توسط فناوري نانو ارائه مي‌گردد.
تصفيه آبهاي سطحي و زيرزميني و نيز حذف ميكروارگانيزم ها و كاهش تيرگي و سختي آب و دفع شوري و نمك زدايي آب از ديگر فوايد فنا وري نانو مي‌باشد.
- نانو ذراتوجود نانوذرات در رنگ ها باعث مي‌شود كه رنگها با خواص مطلوب و بهبوديافته با مصرف حلال هاي كمتر توليد شوند. فعاليت سطحي بالاي نانو ذرات نشان دهنده يكي از جالب ترين خصوصيات اين مواد مي‌باشد كه مي‌تواند كاربردهاي وسيعي در صنعت داشته باشد.
انتظار مي‌رود فناوري نانو نقش مهمي در حذف آلاينده‌ها ايفا كند، اصلاح خاك آلوده با استفاده از اين فناوري به راحتي صورت پذيرد و همچنين در توسعه فرآيند توليد سبز كه انتشار و توليد مواد زائد را كاهش ‌دهد، مهم واقع شود. فناوري نانو موجب كاهش مصرف مواد خام مورد نياز شده و بنابراين از منابع طبيعي محافظت مي‌نمايد. بطور كلي فناوري نانو با كارآمدكردن دستگاه ها و ابزار مورد استفاده در بخش هاي مختلف و نيز با كاهش مصرف ماده خام و انرژي گامي مؤثر در جهت حفاظت از منابع طبيعي و محيط زيست برداشته است. 2- تأثيرات مخرب فناوري نانو بر محيط زيست ذرات نانو و فناوري نانو جداي از مفيد بودن مي‌توانند داراي خطرات احتمالي نيز باشند، بنابراين بايد مسائل مرتبط با ايمني و خطرات احتمالي همراه با اين روش هاي جديد را در نظر گرفت. ذرات نانو ممكن است سرعت جهش(mutation) باكتريها را افزايش دهند و تهديدي بالقوه براي محيط زيست و سلامت انسان باشند. عليرغم اينكه فناوري نانو محصولات موجود را مؤثرتر و كارآمدتر مي‌نمايد، اندازه اين ذرات كه جزء خواص مهم آنها است، مي تواند سلامتي و محيط زيست را تهديد ‌نمايد. اين ذرات از گرده‌هاي گل گياهان و مواد حساسيت زاي معمولي نيز كوچكتر هستند و مي‌توانند توليد حساسيت نمايند. اين ذرات مي‌توانند به سيستم دفاعي و ايمني بدن موجودات زنده و انسان حمله كنند. بعضي از اين ذرات مي‌توانند پس از تنفس به كيسه‌هاي هوايي ريه‌ها آسيب برسانند كه در اين بين ماكروفاژها سعي مي‌كنند تا آنها را از بين ببرند و مانع از عبور اين ذرات و ورود آنها به خون شوند وليكن ماكروفاژها در تشخيص ذرات با قطر كمتر از 70 نانومتر دچار مشكل مي‌شوند و اين ذرات مي‌توانند به آساني در خون نفوذ نمايند. گزارش شده است كه نانوذرات مانند كربن سياه و دي‌اكسيدتيتانيوم كه در فرآيندهاي صنعتي كاربرد زيادي دارند و به آلودگي هوا نيز كمك مي‌كنند، موجب ايجاد التهاب و جراحت هاي پوستي شده و در ريه باقيمانده و انباشته مي‌گردند. ذرات اكسيدروي و دي‌‌اكسيد تيتانيوم باعث توليد راديكال هاي آزاد در سلول پوستي شده و به DNA آسيب مي‌رسانند و اين آسيب به DNA موجب جهش (mutation) مي‌شود و تغييراتي در ساختمان پروتئين به وجود مي‌آورد كه ممكن است باعث سرطان و تومور شود.
بنظر مي‌رسد كه اكتيويته سطح و اندازه ذره عوامل اصلي در سمي بودن نانو ذرات ‌باشند. منابع احتراق مانند اجاق هاي خوراكپزي گازي، احتراق گاز صنعتي و انواع وسايل گرم كننده خانگي موادي را توليد مي‌كنند كه محتوي صدها يا هزاران نانولوله كربني هستند و ساختارهاي نانو كريستالي دارند. شواهد حاكي از آن است كه نانولوله‌هاي كربني فرآوري نشده مي‌توانند آئروسل را در طي جابجا كردن به وجود آورند. كارخانجاتي كه موادي بر پايه نانولوله‌هاي كربني مانند فولرن توليد مي‌كنند، مي‌توانند باعث از بين رفتن گلوتامين و آسيب اكسيداتيو بر مغز ماهيان شوند. همچنين فولرن در خاك مي‌تواند حركت كرده و توسط كرم هاي خاكي جذب شود و به اين ترتيب وارد زنجيره غذايي شود.
نانوذرات طبيعي احتراق احتمالاً مهمترين منبع توليد ذرات نانوي طبيعي در محيط‌زيست مي‌باشند. انتشار نانوذرات مهندسي شده در محيط ‌زيست خطرناك‌تر از ذرات طبيعي است، زيرا آنها مواد جديدي هستند و انسان‌ها و موجودات زنده ديگر ممكن است داراي مكانيزم هاي دفاعي كافي در مقابل آنها نباشند. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه بطور كلي ذرات نانوكربني و دي‌اكسيدتيتانيوم سمي‌تر از ذرات بزرگ همان مواد هستند.
جمع بندي و تحليلدر سالهاي اخير، پيشرفتهاي سريع علوم و فنون به وي‍‍ژه در زمينه نانوتكنولوژي، تحولاتي بزرگ را در زمينه هاي پزشكي، كشاورزي، صنعت، محيط زيست و علوم پايه زيستي در پي داشته است.
امروزه نقش نانوتكنولوژي در همه ابعاد روشن است، اما جنبه ديگر اين توانمندي، خطرات احتمالي مرتبط با استفاده از محصولات فناوري نانو است كه در صورت رعايت نكردن قوانين و مقررات خاص ايجاد مي شود. بنابراين ضمن تاكيد بر اهميت فناوري نانو، لازم است آيين نامه هايي جهت انجام ايمن و سالم استفاده از محصولات نانو تهيه و تدوين گردد تا بر اساس آن بتوان كنترل و نظارت بر كليه فعاليتهاي نانوتكنولوژي را اعمال كرد. در واقع دولتها موظفند كه علاوه بر تدوين استراتژي ملي و تصويب چارچوب سازماني براي نانوتكنولوژي، شرايط قانوني تحقيق و توسعه را مشخص نمايند. از اينرو پيشنهاد مي شود يكي از اين زيرساختهاي قانوني، قانون ايمني نانو (
nanosafety) باشد. در واقع، ايمني نانو به سياستها و روشهاي اتخاذ شده جهت اطمينان ازكاربرد بي خطر محصولات نانو از نظر محيط زيست و سلامت انسان اطلاق مي شود. از اينرو تدوين اين سياستها و قوانين امري ضروري بنظر مي رسد. كما اينكه در حال حاضر در برخي از كشورهاي پيشرفته مانند ايالات متحده امريكا، انگلستان، فرانسه، آلمان و ژاپن قوانين ايمني نانو وجود دارد و در هر يك از بخش هاي مرتبط با محصولات نانو كميته هايي مشغول فعاليت مي باشند. كشورهايي مانند چين و هند نيز قوانيني در اين مورد وضع كرده اند و در حال سازماندهي كميته ها مي باشند. از اينرو تدوين اين قوانين و برنامه ريزي جهت سازماندهي كميته هاي مرتبط، در كشور ما نيز امري ضروري بنظر مي رسد.
 
کلمات کلیدی:
 
فن آوری نانو در محیط زیست
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢۳ 
به كارگيري فناوري نانو در محيط زيست؛ آري يا نه ؟نانوتكنولوژي بعنوان يك فنا وري كاربردي در دهه‌هاي اخير مورد توجه قرار گرفته است. كاربرد اين فناوري در حوزه هاي مختلف، متفاوت است. اين فناوري با توليد محصولات متنوع در بخش هاي شيمي، انرژي و محيط زيست كاربرد فراواني دارد. البته قبل از استفاده از محصولات اين فناوري در محيط زيست، لازم است ارزيابي دقيقي از تأثيرات مثبت و منفي كاربردآنها بر محيط زيست صورت گيرد. در مطلب زير به برخي جنبه‌هاي مثبت و منفي استفاده از فناوري نانو در محيط زيست پرداخته شده است.

 مقدمه
فناوري نانو از همگرايي علوم فيزيك، شيمي و زيست شناسي به وجود آمده است. نانو داراي ريشه يوناني مي‌باشد. اين فنا وري توانايي كار در سطح اتم و ايجاد ساختارهايي كه نظم مولكولي كاملاً جديدي دارند را فراهم مي آورد. ماده اصلاح شده در مقياس نانو، خصوصيات جديد و مفيدي را دارا مي‌گردد كه قبلاً در آن مشاهده نمي‌شد.
بسياري از متخصصان، محققان، مهندسان و دانشمندان علوم اجتماعي و سياستمداران معتقدند كه فناوري نانو موجب تغييرات مهمي در جامعه مي‌شود و اين تغييرات مي‌‌تواند به اهميت تغييرات حاصل از ساخت كامپيوتر ارزيابي شوند. فناوري نانو اين امكان را ايجاد مي‌كند كه مواد جديدي توليد كنيم، موادي كه به صورت بالقوه مي‌تواند اثرات مثبت يا منفي روي محيط زيست و بهداشت داشته باشند.
1- تأثيرات سودمند فناوري نانو بر محيط زيست
فناوري هاي اميدبخش شامل حسگرها يا سنسورها و ساير دستگاه هاي به كار رفته براي آشكار سازي آلودگي و برطرف نمودن آنها مي باشد. برخي كاربردهاي سودمند فناوري نانو در ذيل آورده شده است:
- سنسورها ياحسگرها

انواع گسترده‌اي از حسگرهاي زيستي و روش هاي مربوطه در طي چند سال گذشته در بازار معرفي شده‌اند. اين دستگاههاي آناليتكي از عناصر تشخيص بيولوژيكي تشكيل مي‌شوند كه با آشكارسازي هاي سيگنال مرتبط هستند (مثلاً آنزيمها، ميكروارگانيزم‌ها و غيره). اين دستگاهها نسبت به حضور و غلظت آناليست واكنش داده و پاسخي قابل اندازه‌گيري توليد مي‌كنند. نانو مواد و نانو ساختار‌هاي جديد مانند نانوذرات، نانوكريستال‌ها، نانو لوله‌هاي كربني، نانوالياف و فيلم نازك بعنوان دستگاه هاي حسگر مشخص شده‌اند، نانوذرات كاربردهاي بسياري در سنسورها دارند.
نانوذرات، نانوكريستال‌هاي نيمه‌ هادي درخشان و نقاط كوانتومي دسته‌اي از نانوحسگرهايي هستند كه توانايي آشكار كردن سموم موجود در محيط را دارند و مشخص شده است كه نانو كريستال‌ها و نقاط كوانتومي همراه با پادتن‌ها مي‌توانند بطور همزمان چهار نوع سم را آشكار نمايند.
اين نوع نانوسنسورها براي آشكارسازي همزمان چند آلاينده در نمونه‌هاي آب يا خاك با ظرفيت آشكارسازي حساسيت بالا به كار مي‌رود، تحقيقات زيادي بر روي نانوساختارهاي لوله‌اي و متخلخل از قبيل نانو لوله‌هاي كربني انجام شده است، اين نانوساختارها در حسگرهاي زيستي براي افزايش كيفيت و فعاليت بيومولكول هاي ساكن استفاده مي‌شوند. خواص ابعادي، شيمي سطح و الكترونيك نانولوله‌هاي كربني آنها را به موادي ايده‌ال براي استفاده در حسگرهاي شيميايي و بيوشيميايي تبديل نموده است.
پيش‌بيني مي‌شود كه فناوري نانو موجب افزايش حساسيت حسگرها و توليد ارزان و خودكار آنها گردد و بتواند در آزمايشگاه و خارج از آن جهت آشكارسازي سريع مواد سمي و بيماريزا ( پاتوژن ) به كار رود.
نسل جديدي از نانوذرات به منظور حذف هيدروكربنهاي آروماتيك چندحلقه‌اي كه به سختي از آب يا خاك آلوده حذف مي‌شوند، طراحي شده است.کلمات کلیدی:
 
نانو فن آوری وکشاورزی
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢۳ 

 

نانوتکنولوژی و کشاورزی نانوتکنولوژی به عنوان یک فناوری قدرتمند، توانایی ایجاد تحول در سیستم کشاورزی و صنایع غذایی آمریکا و سر تاسر دنیا را دارد. نمونه هایی از کاربردها و پتانسیلهای بالقوه نانوتکنولوژی در کشاورزی و صنایع غذایی، شامل سیستم های جدید آزاد کننده دارو برای درمان بیماریها، ابزارهای جدید بیولوژی سلولی و مولکولی، امنیت زیستی و تضمین سلامتی محصولات کشاورزی و غذایی و تولید مواد جدید مورد استفاده برای شناسایی عوامل بیماریزا و حمایت از محیط زیست می باشد.  تحقیقات اخیر، امکان استفاده از نانوشلها و نانوتیوپها را در سیستمهای جانوری برای تخریب سلولهای هدف، به روشنی ثابت نموده است. امروزه از نانوپارتیکل ها که اجرام بسیار کوچکتر از حد میکرون هستند، برای رها سازی داروها و یا ژنها به داخل سلولها استفاده می کنند و مورد انتظار است که این تکنولوژیها در ۱۰ الی ۱۵ سال آتی مورد بهره برداری کامل قرار گیرد. با روند رو به رشد تحقیقات اخیر، این پیش بینی منطقی است که در دهه آینده، صنعت نانوتکنولوژی با توسعه بی نظیر خود، منجر به ایجاد انقلاب عظیم در بخش پزشکی و بهداشت و همچنین تولیدات دارویی دام و آبزیان گردد.
تصور امکان تزریق نانوپارتیکها به دامها و فعال شدن تدریجی ماده موثر همراه با این نانوذرات در بدن حیوان برای از بین بردن و تخریب سلولهای سرطانی، افق تحقیقاتی جدیدی را به روی محققان بازکرده است.
● مقدمه:
نانوتکنولوژی به عنوان یک فناوری قدرتمند نوین، توانایی ایجاد انقلاب و تحولات عظیم را در سیستم تامین مواد غذایی و کشاورزی ایالت متحده آمریکا و در گستره جهانی دارد. نانوتکنولوژی قادر است که ابزارهای جدیدی را برای استفاده در بیولوژی مولکولی و سلولی و همچنین تولید مواد جدیدی، برای شناسایی اجرام بیماری زا معرفی نماید و بنابراین چندین دیدگاه مختلف در نانوتکنولوژی وجود دارد که می تواند در علوم کشاورزی و صنایع غذایی، کاربرد داشته باشد.
به عنوان مثال امنیت زیستی تولیدات کشاورزی و مواد غذایی، سیستمهای آزاد کننده دارو بر علیه بیماریهای شایع، حفظ سلامتی و حمایت از محیط زیست از جمله کاربردهای این علم می باشد.
● علم نانوتکنولوژی چیست؟
انجمن ملی نوبنیاد نانوتکنولوژی که یک نهاد دولتی در کشور امریکا می باشد ، واژه نانوتکنولوژی را چنین توصیف می کند: "تحقیق و توسعه هدفمند، برای درک و دستکاری و اندازه گیریها مورد نیاز در سطح موادی با ابعاد در حد اتم"، مولکول و سوپرمولکولها را نانوتکنولوژی می گویند. این مفهوم با واحدهایی از یک تا صد نانومتر، همبستگی دارد. دراین مقیاس خصوصیات فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی مواد تفاوت اساسی با یکدیگر دارند و غالبا اعمال غیر قابل انتظار از آنها مشاهده می شود. در سیستم کشاورزی امروزی، اگردامی مبتلا به یک بیماری خاص شود، می توان چند روز و حتی چند هفته یا چند ماه قبل علائم نامحسوس بیماری را شناسایی کنند و قبل از انتشار و مرگ و میر کل گله، دامدار را برای اخذ تصمیمات مدیریتی و پیشگیری کننده آگاه کند و بنابراین می توان نسبت به مقابله با آن بیماری اقدام نماید.
نانوتکنولوژی به موضوعاتی در مقیاس هم اندازه با ویروسها و سایر عوامل بیماری زا می پردازد و بنابراین پتانسیل بالایی را برای شناسایی و ریشه کنی عوامل بیماری زا دارد. نانوتکنولوژی امکان استفاده از سیستمهای آزاد کننده داروئی را که بتواند به طور طولانی مدت فعال باقی بماند، فراهم می کند.
به عنوان مثال استفاده از سیستمهای آزاد کننده دارو، می توان به ایمپلنتهای ابداع شده مینیاتوری در حیوان اشاره کرد که نمونه های بزاقی را به طور مستمر کنترل می کنند و قبل از بروز علائم بالینی و تب، از طریق سیستمهای هشدار دهنده وسنسورهای ویژه، می تواند احتمال وقوع بیماری را مشخص و سیستم خاص ازاد کننده دارو معینی را برای درمان موثر توصیه کنند. طراحی سیستمهای آزاد کننده مواد دارویی، یک آرزوی و رویای همیشگی محققان برای سیستمهای رها کننده داروها، مواد مغذی و پروبیوتیکها بوده و می باشد.
نانوتکنولوژی به عنوان یک فناوری قدرتمند به ما اجازه می دهد که نگرشی در سطح مولکولی و اتمی داشته و قادر باشیم که ساختارهایی در ابعاد نانومتر را بیافرینیم.
برای تعیین و شناسایی بسیار جزئی آلودگیهای شیمیایی، ویروسی یا باکتریایی در کشاورزی و صنایع غذایی معمولا از روشهای بیولوژیکی، فیزیکی و شیمیایی استفاده می گیرد. در روشهای اخیر نانوتکنولوژی برای استفاده توام این روشها، یک سنسور در مقیاس نانو طراحی کرده اند در این سیستم جدید، مواد حاصل از متابولیسم و رشد باکتریها با این سنسورها تعیین می گردد.
سطوح انتخابی بیولوژیکی، محیطی هایی هستند که عمده واکنشهای و فعل و انفعالات بیولوژیکی و شیمیایی در آن محیط انجام می شود.
چنین سطوحی همچنین توانایی افزایش یا کاهش قدرت اتصال ارگانیزمها و ملکولهای ویژه را دارد. از جنبه های کاریردی استفاده از این سطوح، طراحی سنسورها، کاتالیستها، و توانایی جداسازی یا خالص سازی مخلوطهای بیومولکولها می باشد. نانومولکولها موادی هستند که اخیرا از طریق نانوتکنولوژی به دست آمده اند و یا در طبیعت موجودند و بوسیله این ساختارها، امکان دستکاریهای درسطح نانو و تنظیم و کاتالیز واکنشهای شیمیایی وجود دارد. نانو مواد از اجزای با سایز بسیار ریز تشکیل شده اند و اجزا تشکیل دهنده چنین ساختارهایی بر خواص مواد حاصل در سطح ماکرو تاثیر می گذارد.
ساختارهای کروی توخالی (
buckey balls
) که با نام دیگر فلورن هم شناخته شده اند، مجموعه از اتمهای کربن متحدالشکل به صورت کروی هستند که در چنین ساختاری هر اتم کربن به سه اتم کربن مجاورش متصل شده. دانشمندان اکنون به خوبی می دانند که چگونه یک چنین ساختاری را به وجود آورند و کاربردهای بیولوژیکی آن امروزه کاملا شناخته شده است. از جمله کاربردهای چنین ساختارهایی برای رها سازی دارو یا مواد رادیواکتیو در محلهای مبتلا به عوامل بیماریزا می باشد.
ایده استفاده از
۶۰ اتم کربن به جای ۸۰ اتم، ساختارهای توخالی را برای آزاد سازی دارو فراهم می کند. هدف از این کار در نهایت رسیدن به گروهای قابل انحلال پپتیدها در آب می باشد که نتیجتا این مولکولها به جریان خون راه پیدا می کنند. نانوتیوپها ساختارهای توخالی دیگری هستند که از دو طرف باز شده اند و گروههای اتمی دیگری به آنها اضافه شده اند و یک ساختار شش گوشه را تشکیل می دهند. نانوتیوپها می توانند به عنوان یک ورقه گرافیت در نظر گرفته شوند که به دور یک لوله پیچیده شده اند.
کاربرد پلی مرهای سنتزی در داروسازی پیشرفتهای چشمگیری داشته است. سبکی، نداشتن آثار جانبی و امکان شکل دهی پلی مرها، کاربرد آنها را در زمینه پزشکی و دامپزشکی افزایش داده است. در روشهای دارورسانی مدرن، فرآورده شکل دارویی موثر خود را با یک روند مشخص شده قبلی برای مدت زمان معلوم بطور سیستماتیک به عضو هدف آزاد می کند. پلیمرها نه تنها به عنوان منابع ذخیره دارو و غشا و ماتریکس های نگهدارنده عمل می کنند بلکه می توانند سرعت انحلال آزاد سازی و تعادل دفع و جذب آزاد را در بدن کنترل کنند.
دندریمر(پلی مر) یک طبقه جدید از مولکولهای سه بعدی مصنوعی هستند که از مسیر و راه نانوسنتزی به دست آمده اند که این دندریمرها از توالیها و شاخه ای تکراری حاصل آمده اند. ساختار چنین ترکبیباتی از یک درجه بالای تقارن برخوردار است.
نقاط کوانتومی، کریستالهایی در مقیاس نانومتری هستند که اساسا در اواسط
۱۹۸۰
برای کاربردهای اپتوالکترونیک به کاربرده شدند. آنها در طی سنتز شیمیایی در مقیاس نانو ایجاد می شوند و از صدها یا هزاران اتم در نهایت یک ماده نیمه هادی معدنی تشکیل شده اند که این ماده به اتمها خاصیت فلورنس می دهد. وقتی یک نقطه کوانتومی با یک پرتو نور برانگیخته می شود آنها دوباره نور را منتشر می کنند. میزان یک طیف نشری متقارن باریک مستقیم به اندازه کریستال بستگی دارد.
این بدان معنی است که اجرام کوانتومی می توانند به خوبی برای انتشار نور در طول موجهای مختلف طراحی شوند. نانوشلها یک نوع جدید از نانوذرات که از هسته دی الکتریک مانند سیلیکا تشکیل شده اند که با یک لایه فلزی فوق العاده نازک(به عنوان مثال طلا) پوشش داده شده اند. نانوشلهای طلا، دارای خواص فیزیکی مشابه به آنهایی هستند که از کلوئیدها طلا ساخته شده اند. پاسخهای نوری نانوشلهای طلا به طور قابل توجهی به اندازه نسبی هسته نانوذرات و ضخامت لایه طلا بستگی دارد.
دانشمندان قادرند نانوشلهایی را بسازند که ملکولهای آنتی ژنها بر روی آنها سوار شوند و در مجموع سلولهای سرطانی و تومورهای موجود را تحت تاثیر قرار دهند. این ویژگی مخصوصا در رابط با نانوشلها می باشد که این ساختارها قادرند فقط تومورهای موجود را تحت تاثیر قرار دهند و سلولهای مجاور تومور دست نخورده باقی می ماند. از طریق حرارتی که به طور انتخابی در سلولهای توموری ایجاد می کند منجر به از بین بردن این سلولها می شود.
● کاربردهای نانوتکنولوژی در علوم دامی
سلامتی دامهای اهلی از جمله مسائلی است که با اقتصاد دامداریها در ارتباط می باشد. یک دامپزشک می نویسد که "علم نانوتکنولوژی توانایی و پتانسیل بالقوه ای بر روی رهیافتهای آتی دامپزشکی و درمان دامهای اهلی خواهد داشت". تامین اقلام غذایی برای دامهای اهلی همواره با افزایش هزینه و نیاز به مراقبتهای خاص دامپزشکی و تجویز دارو و واکسن همراه بوده است و نانوتکنولوژی توانایی ارائه راهکارهای مناسب برای حل این معضلات را دارد.
● سیستمهای سنتیتیک آزاد کننده مواد داروئی
امروزه مصرف آنتی بیوتیکها، واکسنها، پروبیوتیکها و عمده داروها از طریق وارد کردن آنها از راه غذا یا آب دامها و یا از راه تزریق عضلانی صورت می گیرد. رها سازی یک مرحله ای دارو در برابر یک میکروارگانیزم علارغم تاثیرات درمانی و اثرات بازدارنده پیشرفت یک بیماری معمولا با بازگشت مجدد علائم بیماری وتخفیف اثرات دارویی مصرفی همراه است. روشهای موجود در سطح نانو، قابلیت تشخیص و درمان عفونت،اختلالات تغذیه ای و متابولیکی را دارا می باشد. سیستمهای سنتتیک رها سازی دارو می تواند خواص چند جانبه برای حذف موانع بیولوژیکی در افزایش بازده درمانی داروی مورد استفاده و رسیدن آن به بافت هدف داشته باشد که از جمله این خواص می توان به موارد ذیل اشاره کرد.بنابراین در آینده نزدیک پیشرفتهای بیشتر تکنولوژی امکانات زیر را فراهم می کند:
▪ توسعه سیستمهای سنتیتیک رها سازی داروها،پروبیوتیکها، مواد مغذی
▪ افزایش سرعت شناسایی علائم بیماری و کاربرد روشهای درمانی سریع
▪ توسعه سیستمهای رها سازی اسیدهای نوکلئیک و مولکولهای
DNA

▪ کاربرد نانومولکولها در تولید واکسنهای دامی
● تشخیص بیماری و درمان دامها
تصور امکان تزریق نانوپارتیکها به دامها و فعال شدن تدریجی ماده موثر همراه با این نانوذرات در بدن حیوان برای از بین بردن و تخریب سلولهای سرطانی، افق تحقیقاتی جدیدی را به روی محققان بازکرده است. محققان دانشگاه رایس مراحل مقدماتی کاربرد نانوشلها را برای تزریق به جریان خون ارزیابی کردند.
این ذرات نانو به گیرنده های غشاسلولهای سرطانی متصل می شوند و با ایجاد امواج مادون قرمز باعث بالا رفتن دمای سلولهای مذکور به
۵۵ درجه و ترکیدن و از بین رفتن تومورهای موجود می گردند. همچنین نانوپارتیکهایی که از اکسیدهای آهن ساخته می شوند، با ایجاد امواج مگنتیک در محل استقرار سلولهای سرطانی باعث از بین بردن این سلولها می شوند. یکی از اساسی ترین محورهای تحقیقاتی کنونی، توسعه سیستمهای رها سازی DNA غیرزنده، با بازدهی مناسب و با حداقل هزینه و عوارض جانبی و سمی می باشد، که در ژن درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.
● اصلاح نژاد دام
مدیریت تلاقی و زمان مناسب جفتگیری دامها، از جمله مواردی است که در مزارع پرورش گاوشیرده به هزینه و زمان طولانی نیاز دارد. از راهکارهایی که اخیر مورد استفاده قرار گرفته است، استفاده از نانوتیوپها خاص در داخل پوست می باشد که زمان واقعی پیک هورمون استروژن و وقوع فحلی را دار دامها نشان می دهد و لذا با علائمی که سنسورهای موجود به دستگاه مونیتور می فرستد، زمان دقیق و واقعی تلقیح را به دامدار نشان می دهد.
۱) تنظیم زمانی مناسب برای آزاد سازی دارو۲) قابلیت خود تنظیمی ۳) توانایی برنامه ریزی قبلیبنابراین در آینده نزدیک پیشرفتهای بیشتر تکنولوژی امکانات زیر را فراهم می کند:
▪ توسعه سیستمهای سنتیتیک رها سازی داروها،پروبیوتیکها، مواد مغذی
▪ افزایش سرعت شناسایی علائم بیماری و کاربرد روشهای درمانی سریع
▪ توسعه سیستمهای رها سازی اسیدهای نوکلئیک و مولکولهای
DNA

▪ کاربرد نانومولکولها در تولید واکسنهای دامی
● تشخیص بیماری و درمان دامها
تصور امکان تزریق نانوپارتیکها به دامها و فعال شدن تدریجی ماده موثر همراه با این نانوذرات در بدن حیوان برای از بین بردن و تخریب سلولهای سرطانی، افق تحقیقاتی جدیدی را به روی محققان بازکرده است. محققان دانشگاه رایس مراحل مقدماتی کاربرد نانوشلها را برای تزریق به جریان خون ارزیابی کردند.
این ذرات نانو به گیرنده های غشاسلولهای سرطانی متصل می شوند و با ایجاد امواج مادون قرمز باعث بالا رفتن دمای سلولهای مذکور به
۵۵ درجه و ترکیدن و از بین رفتن تومورهای موجود می گردند. همچنین نانوپارتیکهایی که از اکسیدهای آهن ساخته می شوند، با ایجاد امواج مگنتیک در محل استقرار سلولهای سرطانی باعث از بین بردن این سلولها می شوند. یکی از اساسی ترین محورهای تحقیقاتی کنونی، توسعه سیستمهای رها سازی DNA غیرزنده، با بازدهی مناسب و با حداقل هزینه و عوارض جانبی و سمی می باشد، که در ژن درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.
● اصلاح نژاد دام
مدیریت تلاقی و زمان مناسب جفتگیری دامها، از جمله مواردی است که در مزارع پرورش گاوشیرده به هزینه و زمان طولانی نیاز دارد. از راهکارهایی که اخیر مورد استفاده قرار گرفته است، استفاده از نانوتیوپها خاص در داخل پوست می باشد که زمان واقعی پیک هورمون استروژن و وقوع فحلی را دار دامها نشان می دهد و لذا با علائمی که سنسورهای موجود به دستگاه مونیتور می فرستد، زمان دقیق و واقعی تلقیح را به دامدار نشان می دهد.


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱۸ 
جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به تصاویر لطفاْ بر رویآنها کلیک نمایید.
کلمات کلیدی:
 
Nano quest home .What is fll
ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱۸ 

کلمات کلیدی:
 
What is nano
ساعت ۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱۸ 

کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱۸ 

کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۱:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱۸ 

کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱۸ 

کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱۸ 

کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱۸ 

کلمات کلیدی:
 
هوای پاک بافن آوری نانو
ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱٧ 
 هوای پاک با فناوری نانو
هوای پاک با فناوری نانو

افزایش مشکل دی اکسید کربن در هوا یکی از مشکلات اساسی در سطح جهان است. امید می رود که با استفاده از کشف منابع جدید روزی برسد که از مصرف سوخت های فسیلی بی نیاز شویم و در هوایی عاری از دی اکسید کربن و انواع آلودگی ها تنفس کنیم. فناوری نانو از جمله فناوریهایی است که به کمک حل این مسئله آمده است و این امکان را به وجود آورده است تا به سوی ساخت انرژیی ارزان تر و پاکیزه تر از سوخت های فسیلی نزدیک شویم. محققان در دانشگاه ملی اوک ریج موفق به ساخت نانوکریستالی شده اند که ما را در داشتن هوایی پاک تر کمک می کنند. نانوکریستال درست مانند یک کاتالیزور عمل می کند، هنگامی که دی اکسید کربن هوا بر روی این نانوکریستال که دارای کادمیوم، سیلینیوم و ایدیوم است می نشیند، یک الکترون به دی اکسید کربن می دهد تا در مجاورت سایر اجزای دود واکنش نشان دهد و بی ضرر شود. اگر فیلترهای متشکل از این نانوکریستال ها را بتوان با قیمت مناسب تری ساخت و آنها را در دودکش ها نصب کرد می توان تا حد زیادی از انتشار و خروج دی اکسید کربن در هوا جلوگیری کرد.
ذره معلق مضرر دیگری که دانشمندان امیدوارند تا با استفاده از نانوکریستال بتوانند آنرا خنثی و یا از بین ببرند، بخار جیوه است. تجهیزاتی که با زغال سنگ کار می کنند از مهمترین عوامل تولید بخار جیوه و انتشار آن در هوا هستند. یک روش جلوگیری از انتشار جیوه، استفاده از نانوکریستال های اکسید تیتانیوم است که بخار جیوه را می توانند به اکسید جیوه جامد تبدیل نمایند.
اگر تاکنون در ترافیک در مجاورت اگزوز و یا دود اتوبوس و یا یک کامیون قرار گرفته باشید حتما اکسید نیتروژن را استشمام کرده اید. موتورهای دیزلی (گازوئیل سوز) از جمله مهمترین منابع آلوده کننده هوا با اکسیدهای نیتروژن می باشند. شرکت «بیوفرندلی» با کمک آژانس حفاظت محیط زیست و دریافت کمک مالی از ایالت تگزاس، موفق به ساخت نانوکریستالی شده است که با افزودن آن به گازوئیل می تواند از تولید اکسید نیتروژن جلوگیری کند و سبب شود تا سوخت کامل بسوزد.
تصور نکنید که صنایع تولید تمیز مانند صنایع تولید تراشه های کامپیوتری به عنوان آلوده کننده های محیط زیست به شمار نمی آیند بلکه برعکس این صنایع به علت استفاده از مواد شیمیایی آلی در فرایندهای تولید منشا تولید بخارات آلی هستند که خود مضرر می باشند. محققان آزمایشگاه ملی شمال غربی اقیانوس آرام در حال بررسی نانوموادی هستند که با استفاده از آن در فیلترها می توانند از انتشار بخارات آلی این دسته از کارخانجات جلوگیری کنند.شاید در آینده نه چندان دور دیگر چیزی در خصوص میزان آلودگی های هوا در اخبار روزانه نشنویم تا با خیالی آسوده بتوانیم در هوایی پاک تنفس کنیم.


 
  
 
کلمات کلیدی:
 
فن آوری نانو درکشاورزی وصنایع غذایی
ساعت ٤:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱٧ 
فناوری نانو در کشاورزی و صنایع غذایی  
موضوع: محصولات و بازارِ فناوریِ نانو


در اولین بخش مقاله ی بررسی کاربرد های فناوری نانو در علوم کشاورزی و صنایع غذایی سعی شد تا به گوشه ای از کاربری فناوری نانو در شاخه های زراعت ، اصلاح نباتات ، گیاهپزشکی و آبیاری اشاره گردد.
در این بخش ضمن بررسی کاربرد نانو فناوری در حوزه های علوم دامی ، صنایع غذایی و ماشین آلات کشاورزی ، نگاهی اجمالی به وضعیت این علوم در کشور مان خواهیم داشت .کاربردهای نانو در حوزه علوم دامیاستفاده از نانوذرات نقره (نانوسیلورها) در افزایش بهداشت دام و جایگاههای پرورش دام و طیور
نانوذرات نقره به عنوان ضدعفونی کننده قوی ( ضد یاکتری و ضد میکروب ) مطرح بوده و با توجه به پایداری آنها و عدم مصرف این ذرات (عدم نیاز به تهیه مجدد) استفاده از آنها در ضدعفونی کردن جایگاههای نگهداری دام و طیور کاربرد گسترده ای یافته است.استفاده از نانوفیلترها به منظور فرآوری محصولات لبنی
در فرآوری محصولات لبنی، استفاده از فیلترها بسیار مرسوم است. نانوفیلترها، امکان عبور انتخابی ذرات خاص را فراهم آورده و از این رو فرآوری مورد نظر را ممکن می سازند.

استفاده از نانوکپسولها بعنوان پوششی برای آنزیمهای خوراکی و داروهای دامی
با توجه به کاربرد برخی آنزیمها و پروتئین های خاص در جیره های دام و طیور که بمنظور افزایش عملکرد و تاثیر در بافتی مشخص استفاده می شوند و معمولا در دستگاه گوارش بخوبی جذب نمی شوند، لذا استفاده از نانوکپسولها برای پوشش دار کردن و محافظت از آنها تا رسیدن به بافت هدف، موثر خواهد بود.

استفاده از نانوحسگرها در بخشهای مختلف سیستمهای پرورش دام و طیور و شناسایی انفرادی دامها

استفاده از نانوحسگرها و نانوبیوحسگرها در ماشین‌های شیردوشی

شتاب تحقیقاتی در اصلاح نژاد انواع دام ، طیور و آبزیان مؤثر

تولید خوراک‌های غیربیولوژیک و داروهای دامی

نانو واکسیناسیون DNA با استفاده از نانوکپسول‌ها و روش‌های التراسوند
کاربردهای نانو در حوزه صنایع غذایی استفاده از نانوفیلتراسیون در صنایع غذایی به منظور تشخیص متابولیت های کنترل کیفی و تشخیص عوامل بیماریزا و تحولی اساسی در بسته بندی مواد غذایی و انبارداری

بهسازی ثبات مواد غذایی
این روش برای ترکیبات خاص فعال مثل طعم ها که با سایر ترکیبات مواد غذایی واکنش می دهند استفاده می شود و به این مواد عمر ماندگاری بالاتری می دهند

حفاظت در برابر اکسیداسیون مواد غذایی

تولید غذاهای مولکولی توسط رباط ها با سه عنصر اصلی اکسیژن، کربن و هیدروژن

کاربردهای نانو در حوزه ماشین آلات کشاورزی

کاربرد در پوششهای بدنه ادوات و ماشینها و ابزارهای کشاورزی و حتی شیشه ها برای افزایش در برابر خوردگی و سائیدگی و انعکاس امواج ماوراء بنفش

تولید قطعات مکانیکی مستحکم تر با استفاده از نانوروکش ها و استفاده از بیوحسگرها در ماشین آلات هوشمند جهت مبارزه مکانیکی – شیمیایی با علف های هرز

بهینه سازی میزان و شکل سموم مصرفی و وسایل سم پاشی

تولید روکش های نانویی یاتاقانها برای کاهش اصطکاک

تولید قطعات مختلف موتورماشینهای کشاورزی مقاوم به ساییدگی، خوردگی ، حرارت و کاهش اصطکاک

استفاده از آنها در تولید سوختهای جایگزین و آلودگی کمتر محیط زیستتا کنون محصولات مختلف نانویی در دنیا تولید شده و برخی از آنها به شکل تجاری در دسترس قرار گرفته است .
از جمله کارهای صورت گرفته در نانوتکنولوژی سبز می توان به موارد زیر اشاره کرد:
استفاده تایلند از این فناوری به منظور تولید نوع جدیدی از برنج (بی تفاوت نسبت به طول شب ، پاکوتاه و معطر ) و ابریشم ( ضد آب و با قدرت جذب کمتر گرد و غبار )
تولید نوعی نانوبرنج توسط شرکت نانورایس ایتالیا که 2 برابر وزن خود آب جذب می کند .
تولید نانو کودها و نانو سم ها در مقیاس آزمایشگاهی

در ایران نیز موسسات مختلفی در این زمینه در حال کار می باشند . که از این بین می توان به پژوهشکده مهندسی جهاد اشاره نمود که با محوریت قرار دادن تولید نانوپودرها گام بلندی را در این زمنه برداشته است. مانند تولید پودر دی اکسید تیتانیم در ابعاد نانو جهت گندزدایی و نگهداری مواد غذایی و استفاده به عنوان فوتوکاتالیست و تصفیه آب و یا تولید نانوپودر طلا در مقیاس نانو جهت استفاده های بیولوژیک.
از دیگر موسسات پیشگام در این زمینه می توان به مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، موسسه گیاه‌پزشکی کشور، موسسه تحقیقات خاک و آب، موسسه تحقیقات شیلات ایران، موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع و پژوهشکده بیوتکنولوژی اشاره نمود.کاربرد های فناوری نانو در علوم کشاورزی و صنایع وابسته به آن گسترشی روز افزون دارد ،که ادامه ی این روند در آینده ای نه چندان دور تولید و توزیع مواد غذایی سالم ، ارزان و با کیفیت را برای استفاده ی همه ی ملل دنیا محقق خواهد کرد.
 
 
  سیستم مدیریت محتوای باشگاه الکترونیکی، متعلق به بنیاد توسعه فردا
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.14 ثانیه
 
کلمات کلیدی:
 
تاریخچه نانو
ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 
تاریخچه نانو:فناوری نانو را می‌توان از پیشرفته‌ترین فناوری‌های بشری دانست که کاربردهای گوناگون آن می‌تواند جهان آینده را متحول نماید. تغییر خصوصیات مواد در مقیاس نانومتری تحت تاثیر خصوصیات مکانیک کوانتومی، الکترون ها و برهم کنش های اتمی است. با ایجاد ساختارهای نانومتری، کنترل خصوصیاتی از مواد نظیر رفتار مغناطیسی، هدایت الکتریکی، استحکام، نقطه ذوب و ... بدون تغییر ترکیب شیمیایی آنها امکان‌پذیر است. این مساله می‌تواند منجر به استفاده نانوفناوری در زمینه‌های مختلفی همچون صنایع الکترونیک، پزشکی، داروسازی، مواد، صنایع شیمیایی و نفت و گاز گردد. 
کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 
نانوتکنولوژی در حوزه‌های گسترده‌ای، چشم‌انداز آینده صنعت نفت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بطوریکه این گستره عظیم هر دو بخش صنایع بالادستی و پایین دستی را پوشش می‌دهد. برخی از کاربردهای نانوتکنولوژی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی عبارتند از: ·         استفاده از نانو افزودنی‌ها در گل حفاری و سیمان‌کاری چاه‌های نفت ·         استفاده از نانومواد برای افزایش ضریب برداشت از مخازن ·         نانوکاتالیست‌ها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ·         نانوپوششهای مقاوم در برابر گرما، خوردگی، جرم گرفتگی، سایش و اصطکاک ·         سیستم‌های نانو‌فیلتراسیون و جداسازی ·         نانو‌ روانکارها ·         نانو کامپوزیت‌ها ·         ذخیره‌سازی انرژی در نانوساختارها ·         نانو سنسورها و نانوبیوسنسورها

·         کاهش آلاینده ها و توسعه فناوری سبز


کلمات کلیدی:
 
عکس هایی در رابطه با نانو ذرات
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 

کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ٩:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 

کلمات کلیدی:
 
عکس های جالب
ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 

کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 

کلمات کلیدی:
 
آزادکردن دارودربدن توسط نانوذرات
ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 
نانو ذرات قابل کنترل از راه دوری ابداع شده که زمانیکه در مجاورت یک حوزه الکترومغناطیسی قرار می‌گیرند داروها را برای حمله به تومورها آزاد می‌کنند.دانشمندان “موسسه فناوری ماساچوست” نانو ذرات قابل کنترل از راه دوری ابداع کرده‌اند که زمانیکه در مجاورت یک حوزه الکترومغناطیسی قرار می‌گیرند داروها را برای حمله به تومورها آزاد می‌کنند. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ام.آی.تی، این ابداع که در شماره ۱۵نوامبر نشریه اینترنتی “مواد پیشرفته” منتشر شده است می‌تواند به تشخیص‌های بهتر و درمان‌های هدفمند سرطان منجر شود.این گروه تحقیقاتی به ریاست دکتر “سانجیتا بهاتیا” استادیار در “بخش علوم بهداشتی و فناوری موسسه فناوری ماساچوست در هاروارد و در “بخش مهندسی الکتریکی و علوم کامپیوتری موسسه فناوری ماساچوست”، نانو ذرات چند منظوره قابل تزریقی را برای حرکت از طریق جریان خون و هدف قرار دادن غده‌ها و توده‌ها ابداع کردند.ذرات توده شده به پزشکان کمک می‌کند تا از طریق تصویربرداری “ام.آر.آی” تومورها را مشاهده کنند.این سیستم از ذرات ریزی ( به اندازه یک میلیاردم متر) تشکیل می‌شود که سوپرپارامغناطیس هستند. “سوپرپارامغناطیس” خاصیتی است که موجب می‌شود زمانی این ذرات در معرض یک حوزه مغناطیسی قرار می‌گیرند گرما آزاد کنند.مولکول‌های فعال مانند داروهای درمانی به این ذرات بسته شده‌اند.این ذرات با قرار گرفتن در معرض یک حوزه الکترومغناطیس با فرکانس پایین گرما ساطع می‌کنند که به نوبه خود عامل نگهدارنده‌اش را ذوب می‌کند و داروها آزاد می‌شوند.امواج در این حوزه مغناطیسی فرکانس‌های میان ۳۵۰و ۴۰۰کیلوهرتز هستند که بدون آسیب رساندن به بدن از آن می‌گذرند و تنها ذرات نانو را گرم می‌کنند.بسته‌هایی که در این سیستم بکار برده می‌شوند از رشته‌های دی.ان.آ تشکیل می‌شوند که “یک ماده کلاسیک حساس به گرما” هستند.دو رشته دی.ان.آ با زنجیره‌های هیدروژن بهم بسته می‌شوند. این زنجیره‌ها زمانیکه گرم می‌شوند، می‌شکنند.در حضور این حوزه مغناطیسی، گرمای که توسط نانو ذرات تولید می‌شود این زنجیرها را می‌شکند و باعث می‌شود که یک رشته به این ذرات متصل بماند و رشته دیگر به همراه بارش شناور شود.یک مزیت رشته دی.ان.آ این است که نقطه ذوب آن قابل تنظیم است.این قابلیت تنظیم حساس به گرما امکان همزمان حمل چند نوع مختلف بار را برای یک ذره میسر می‌سازد. هر بار را می‌توان با اعمال فرکانس‌های مختلف یا مدت پالس‌های الکترومغناطیس در زمان‌های مختلفی آزاد کرد. 
کلمات کلیدی:
 
نانوذره تیتانیم
ساعت ٥:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 
دی‌اکسید تیتانیوم در کشور تولید شد
 

 
  
 نانوذرات «دی‌اکسید تیتانیوم» با قابلیت کاربردهای متنوع صنعتی در کشور تولید شد
محققان پژوهشکده مهندسی جهاد کشاورزی به تولید نانوذرات دی اکسید تیتانیوم با کاربرد وسیع در صنعت نانوپودرها موفق شدند.
محققان پژوهشکده مهندسی جهاد کشاورزی به تولید نانوذرات دی اکسید تیتانیوم با کاربرد وسیع در صنعت نانوپودرها موفق شدند.مهندس افشین ابراهیمی، عضو هیات علمی پژوهشکده مهندسی جهاد کشاورزی و مجری این طرح در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران، با اشاره به تلاش پژوهشکده در جهت دستیابی به زیرساخت‌های فن‌آوری نانو اظهار کرد:با توجه به گستردگی کاربرد پودر دی اکسید تیتانیوم (TiO۲) و محصولات جانبی آن به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد این ماده می توان به استفاده در گستره وسیعی از فرآیندها و محصولات با کاربردهای مختلف از قبیل استفاده به عنوان پایه کاتالیست ها، پر کننده یا فیلرها و بسیاری کاربردهای متنوع دیگر اشاره کرد.دانشمندان و محققان در حوزه فن‌آوری نانو در سالیان اخیر رویکرد خاصی به تولید این ماده در مقیاس‌های میکرونی و نانومتری داشته اند، چرا که با توجه به ایجاد خواص ویژه در ذرات بسیار ریز این نیمه هادی، تولید این ماده در مقیاس نانو از اهمیت خاصی برخوردار می‌شود.وی درباره گسترش روز افزون کاربرد نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم گفت: این ماده در تصفیه آب، تصفیه و فیلتراسیون گازها به ویژه هوا، گندزدایی، رنگ‌زدایی، بوزدایی، ساخت سرامیک های ویژه، از بین بردن سلول‌های سرطانی، ساخت فتوکاتالیست‌ها ، تولید رنگ‌، کاغذ سازی، تولید لوازم بهداشتی و آرایشی، تهیه پوشش‌های محافظ در مقابل اشعه ماوراء بنفش، پوشش دادن سایر مواد و خلاصه هر کجا که نیاز به پوشانندگی و درخشندگی باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ابراهیمی تصریح کرد: این ماده همچنین می‌تواند به عنوان یک فتوکاتالیست برای تجزیه اکسیدهای نیتروژن و تبدیل آنها به نیتروژن و اکسیژن و یا تجزیه مواد آلی و تبدیل آنها به دی اکسید کربن و آب به کار رود که این کاربرد می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی‌های محیطی به ویژه در شهرها و فضاهای بسته داخلی داشته باشد. حذف بوی نامطبوع و تجزیه سموم آلی و معدنی و میکروارگانیسمهای مضر و بیماری‌زای موجود در آب و فاضلاب کاربرد عمده‌ دیگر این ماده است که پژوهش در این زمینه با همکاری یکی از دانشگاه‌های کشور آغاز شده است.
وی در ادامه به ساختارهای مختلف دی اکسید تیتانیوم اشاره کرد و گفت: دی اکسید تیتانیوم دارای سه ساختار رایج بروکیت، آناتاز و روتایل است که هر سه، خواص شیمیایی کمابیش یکسانی داشته ولی خواص بلوری آنها متفاوت است به طوری که پایدار‌ترین شکل این ماده روتایل بوده و سایر حالات در دمای به خصوصی به این حالت تبدیل می‌شوند، همچنین آناتاز بالاترین مصرف تجاری را داشته اما به ندرت به صورت معدنی خالص وجود دارد.
عضو هیات علمی پژوهشکده مهندسی جهاد کشاورزی در تشریح روند تولید این محصول به ایسنا گفت: پس از انجام آزمایش‌های اولیه که با سه روش هم رسوبی، سل ـ ژل و میکروامولسیون انجام شد، نتایج حاصل نشان داد که روش سل ــ ژل مناسب‌ترین و اقتصادی‌ترین روش است، ضمن آن که خشک کردن ذرات دی اکسید تیتانیوم توسط فریزدرایر، منجر به ایجاد فاز آمورف یا بی شکل می شو‌د و لازمه استحصال محصول آناتاز و روتایل اعمال حرارت در دمای بیش از ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد است که امکان کنترل دقیق درصد های فازی در این روش به دست آمده است.این پژوهشگر در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که خشک کردن ذرات به دو صورت اگزروژل و کرایوژل با نتایج متفاوت صورت گرفته است، اظهار کرد: با توجه به این که روش سل ــ ژل تنها روشی است که به کمک آن می‌توان هم نانو ذره و هم فیلم لایه نازک تهیه کرد و مواد اولیه مورد استفاده در آن نسبت به سایر روش‌ها در دسترس‌تر بوده و پیچیدگی‌ خاصی ندارد، روش مطلوب‌تری است و بدین ترتیب تولید نانو ذرات توسط روش سل ــ ژل و خشک کردن انجمادی نمونه‌ها و سپس حرارت دادن نمونه در کوره بهترین نتیجه را می‌دهد و تنها نکته مهم در آن کنترل شرایط حرارتی است که نه تنها در اندازه ذره بلکه در کلیه خواص فیزیکی آن تاثیرگذار است.
وی افزود: طبق نتایج حاصله در روش سل ــ ژل مواد اولیه کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد که حذف آنها نیز نسبت به سایر روش‌ها بهتر انجام می‌شود در نتیجه ناخالصی محصول کمتر شده و نیز کنترل شرایط فرایند نسبتا راحت‌تر است. به علاوه از این روش می‌توان هم برای تهیه نانو ذره و هم نانو پوشش استفاه کرد و برای تولید امولسیون کلوئیدی اولیه جهت پوش دادن و ایجاد لایه های نازک روش مناسب‌تری است.
مهندس ابراهیمی خاطرنشان کرد: طبق آزمایشات انجام گرفته تولید نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم با اندازه متوسط ۱۰ نانومتر با روش سل ــ ژل و خشک کردن انجمادی و سپس کلسینه کردن امکان پذیر است. همچنین توزیع اندازه ذرات بسیار یکنواخت بوده لذا از سطح ویژه بالایی برخوردار است که آنرا جهت استفاده در فرآیندهای فتوکاتالیستی مناسب می‌نماید.
عضو هیات علمی پژوهشکده مهندسی جهاد کشاورزی در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح کرد: همزمان با تحقیقات جهانی در این زمینه، افزایش سایر مواد و دوپ کردن این نیمه هادی با فلزات جهت بهبود خواص نوری و افزایش راندمان در شرایط نور مرئی در این پژوهشکده آغاز شده است.گفتنی است این طرح با همکاری مهندس ابراهیمی، مهندس ناهید رئوفی، دکتر اخلاصی ، دکتر شاخصی، دکتر طهماسبی در پژوهشکده مهندسی جهاد کشاورزی انجام شده است.
 
کلمات کلیدی:
 
تهیه داروی ضد سرطان با ذرات نانو
ساعت ٥:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 
ترکیب نانوذرات با آرسنیک برای ساخت داروی ضدسرطان
تری‌اکسید آرسنیک، یکی از امید بخش‌‌ترین داروها برای درمان سرطان خون حاد پرومیلوسیتیک (promyelocytic) است.
و می‌توان با کپسوله‌کردن این مواد درون نانوذرات ساخته‌شده از لیپیدها، کاربرد آنها را در این مورد تا حد زیادی افزایش داد.
به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانواین نانوذرات برای رهاسازی بار دارویی درون خود به سلول‌های تومور‌ مورد نظر، طراحی شده‌اند. این مسئله یکی از یافته‌های دکتر توماس اهالوران و همکارانش در دانشگاه نورث‌وسترن است. این گروه تحقیقاتی تنها گروهی نیست که در زمینه کپسوله‌کردن تری‌اکسید آرسنیک درون نانوذرات مبتنی بر لیپید فعالیت می‌کند، اما باید گفت آنها اولین گروهی هستند که روش جدیدی برای قراردادن مقدار زیادی از این داروی ضدسرطان در این نانوذرات و همچنین حفظ آن در درون آنها تا رسیدن به محل تومور مورد نظر، ارائه داده‌اند.
کلید توسعه و تولید ترکیبی پایدار از این نانوذرات توسط این تیم یافت شد، آنها ابتدا نانوذرات را با نمک‌های فلزی از قبیل استات نیکل، استات کبالت، استات مس یا استات روی بارگذاری کرده و سپس تری‌اکسیدآرسنیک را به آنها اضافه می‌کردند.
به محض ورود تری‌اکسید آرسنیک به این نانوذرات، ترکیب نامحلولی با یون‌های فلزی موجود در داخل نانوذره ایجاد می‌کنند.
این فرآیند باعث ایجاد اسید استیک می‌شود که به بیرون نانوذره منتقل می‌‌شود. خروج این مولکول‌ها نیز امکان ورود مقدار بیشتری تری‌اکسید آرسنیک را به داخل نانوذره، ایجاد می‌کند، در نتیجه مقدار داروهای فعال شده درون نانوذره هر چه بیشتر افزایش پیدا می‌کند.
محققان قادرند تا به کمک میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) و آنالیزهای اشعه ایکس، جمع‌شدن این عامل‌های فعال ضدسرطانی را در درون نانوذره مشاهده کنند. محققان فهمیدند که این نانوذرات هنگامی که منجمد شده و در pH خنثی قرار می‌گیرند تا بیش از ۶ ماه پایدارند. اما به‌محض این‌که در یک محیط اسیدی با pH پایین (شرایط درون سلول‌های تومور) قرار می‌گیرند، به سرعت ناپایدار شده و بار دارویی خود را رها می‌کنند. سرعت و مقدار رهاسازی دارو تا حد زیادی به فلز اولیه استفاده شده در کپسوله کردن تری‌اکسید آرسنیک وابسته است. محققان همچنین پی‌برده‌اند که هیچ‌یک از فلزات به‌کار رفته در این آزمایشات اثرات سمی از خود نشان نداده‌اند. اما فلزات خاصی ممکن است در حین ترکیب با تری‌اکسید آرسنیک اثرات سینرژیستیک (هم‌ نیروزادی) از خود نشان می‌دهند که برای بررسی این گونه اثرات به آزمایشات بیشتری احتیاج است.
در یکی از آزمایشات انجام شده برای تست کارایی این داروی کپسوله شده درون نانوذرات در از بین بردن سلول‌های سرطانی، محققان دریافتند که برای کشتن همان میزان از سلول‌های سرطانی که هنگام استفاده از تری‌اکسید آرسنیک آزاد از بین می‌روند؛ باید این داروی کپسوله‌شده زمان بیشتری در معرض سلول‌هایی قرار گیرد، که در این مدت زمان طولانی هنوز اثرات سمیت تری‌اکسید آرسنیک وجود دارد.
 
 

 
 
 
کلمات کلیدی:
 
نانوذرات طلا
ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 
 طرحهای پژوهشی OFIS - دانشگاه علوم پزشکی اصفهان - دکتر حسن کربکندی 
  
 
     
 
   
 
تهیه نانو ذرات طلا با استفاده از تغییر و تبدیلات زیستی به وسیله لاکتوباسیلوس کازئی  ل
اخیراً نیاز وتوجه درحال رشدی برای گسترش روشهایی برای تهیه نانوذرات ( nanoparticles)  که با محیط زیست سازگار باشند و در آنها از مواد شیمیایی سمی و روشهای آلاینده استفاده نشده باشد ، وجود دارد . بهمین خاطر دانشمندان به سراغ موجودات زنده رفته اند . میکروارگانیسم ها بخصوص توانایی زیادی در این زمینه از خود نشان داده- اند.  با مطالعه پژوهش های انجام گرفته و اطلاع از بهترین روش های موجود و خلأهای موجود می توان مطالعه ای را سامان داد که ضمن برخورداری از نوآوری ( novelty) برای استفاده در صنایع کشور نیز جزئیات لازم را آشکار نماید و آنها را برای مطالعات افزایش مقیاس (scale up  ) آماده کند . لذا بر آن شدیم که مطالعه ای برای بررسی تولید نانوذرات طلا در گونه لاکتوباسیلوس کازئی انجام دهیم.  C,°پس از 9 ساعت رشد (37   pH= 7, rpm = 150) سلولها Harvest  می گردند 5000 rpm, 15 min  و با بافر فسفات (pH=7, 100 mM ) شستشو داده می شوند. توده مرطوب حاصل بلافاصله به 10 میلی لیتر محلول HAuCl4 (1 mM) در بافر فسفات pH=7)  ,  (100 mM  اضافه می شود و پس از 24 ساعت biomass حاصل به وسیله سانتریفوژ   30 min) و5000 rpm )  جدا می گردد . بصورت قطره ای (drop coating) روی یک صفحه شیشه ای پخش می شود و درون آون ( 200 c) بمدت 5 ساعت حرارت داده می شود . فیلم ایجاد شده به وسیله اتانول 3 بار شستشو داده می شود و پس از خشک شدن نانوذرات ایجاد شده بوسیله SEM و TEM آنالیز می شوند.
 
   
 
   
 
تولید اینترفرونهای نوترکیب انسانی با استفاده از میزبان P. pastoris : افزایش کیفیت محصول و راندمان تولید  
اینترفرونهای نوترکیب انسانی قبلا با استفاده از میزبان E. coli تولید شده اند و یک patent قدیمی (1989) برای تولید ان وجود دارد. یک شرکت ایرانی نیز بر اساس همین patent و میزبان، محصولی به بازار عرضه کرده است. اما اینترفرون تولید شده در مقادیر زیاد با استفاده از این میزبان، اغلب بصورت inclusion bodies با تاخوردگی نامطلوب رسوب می نماید که لازم است آنرا حل نمود و تاخوردگی مناسب (refolding) را در آن ایجاد کرد. این کار بر روی وضعیت کلی پروتئین تاثیر منفی دارد. برای غلبه بر این عیب، اخیرا 3 مطالعه برای تولید این پروتئین با استفاده از Pichia pastoris انجام گرفته است. P. pastoris  میکروارگانیسم بسیار مناسبی برای تولید پروتئینها است زیرا می توان مقدار بسیار زیادی از آن را تولید نمود، پروتئینهای خود را نسبت به پروتئین غیر خودی بسیار کمتر تولید می نماید (که فراوری پایین دستی را کاهش می دهد)، تغییرات پس از ترجمه آن به سلولهای پستانداران نزدیک است  و دارای یک پروموتور قوی و قابل تحریک می باشد.  پژوهشگران این طرح بر این باور هستند که با استفاده از بهترین نتایج تحقیقات قبلی، استفاده از میزبان جدید و استفاده از تجربیات مفید دکتر فرید درکوش بعنوان رئیس قسمت تحقیق و توسعه یک شرکت مهم اروپایی می توانند کیفیت و کمیت تولید اینترفرونهای نوترکیب انسانی را افزایش دهند، برای این موضوع یک patent  اروپایی تهیه نمایند و این محصول را با کیفیت بالاتر و قیمت پایینتری در کشور تولید کنند.
 
   
 
   
 
تولید ماست پروبیوتیک از Lactobacillus rhamnosus GG و Lactobacillus casei shirota، بهینه سازی فرمولاسیون ، ماندگاری و خواص ارگانولپتیک آن  
فرآورده های پروبیوتیکی بنا بر تعریف مولر " مکملهای غذایی میکروبی زنده ای هستند که با تنظیم فلور میکروبی روده و جایگزین  شدن در آنجا باعث ایجاد اثرات مفید سودمند و سلامت بخشی برای مصرف کننده می باشند." لذا این فرآورده های غذایی جزء غذاهای فراویژه طبقه بندی می شوند. زیرا علاوه بر ارزش تغذیه ای ، اثرات درمانی و سلامت بخشی چون مهار عفونت های دستگاه گوارش از جمله (Helicobacter, Sallmonella, shigella)، کاهش سطح کلسترل خون، تقویت سیستم ایمنی، افزایش سطح تحمل لاکتوز و فعالیت ضد سرطانی برخوردار می باشد. مهمترین مکانیسم هایی که این میکروارگانیسم های بوسیله آن می توانند موجب ارتقاء سلامت مصرف کننده شوند شامل تولید اسیدهای آلی، پراکسیدها، باکتریوسین ها و رقابت با پاتوژن های روده ای برای تصاحب جایگاه های اتصال روی موکوس و رقابت برای جذب سوبسترا های رشد می باشد.این فرآورده ها به دلیل خاصیت درمانی و سلامت بخشی از جایگاه ویژه ای در دنیا برخوردار می باشند و تولید آن در دنیا به صور مختلف به شدت مورد استقبال واقع شده است. استفاده از کشت های پروبیوتیکی در صنایع لبنی وسیله ای جهت توسعه محصولاتی جدید گشته است به طوریکه تخمین زده می شود که 80 نوع محصول جدید لبنی حاوی این میکروارگانیسم در دنیا وجود داشته باشد. فروش و محبوبیت این محصولات در دنیا رو به افزایش است، به طوریکه در سال 1997 ماست پروبیوتیک بین 5-20 درصد کل ماست تولیدی اروپا را تشکیل می داده است ولی در حال حاضر 25 درصد از کل ماست تولیدی فرانسه، آلمان و سوئد  را به خود اختصاص داده است. امروزه در آمریکا 60 درصد ماستهای نگهداری شده در یخچال آن کشور، حاوی کشت های پروبیوتیکی می باشد. با این وجود تولید این محصول در ایران رویکرد مناسبی نداشته است و تقریبا هنوز هیچ یک از کارخانجات لبنی ایران فرآورده هایی از این نوع را تولید نمی نمایند. استفاده از شیر و فرآورده های آن جهت تولید محصولات پروبیوتیکی از مطلوبیت ویژه ای برخوردار گشته است زیرا در کنار ارزش تغذیه ای فوق العاده آن ، خود ماتریکس مناسبی جهت رشد این میکروارگانیسم ایجاد می کند در این میان ظرفیت بافری بالای محولات لبنی کمک شایانی به نگهداری سلولهای پروبیوتیکی در مقابل شرایط اسیدی معده از خود نشان می دهد.ماست به عنوان فرآورده ای لبنی که در اکثر دنیا از آن استفاده می نمایند می تواند باعث وارد نمودن تعداد زیادی از میکروارگانیسم های پروبیوتیکی به بدن مصرف کننده شود. Lactobacillus rhamnosus ssp GG  Òو lactobacillus casei ssp shirota از نظر مطالعات بالینی انجام شده و اثربخشی ، محبوبترین و متداولترین پروبیوتیکها هستند و فراورده های تجاری آنهاLGG Summatim   و  ÒYakult      به صورت شیرهای تخمیر شده مصرف می شوند که با ذائقه مردم ما سازگار نیست. این سویه ها در دنیا بصورت ماست پروبیوتیک عرضه نشده اند و برای تولید این ماستها از گونه های با اثرات ارگانولپتیک بهتر استفاده شده است که اثرات بالینی آنها کمتر بررسی شده است. لذا این تحقیق با هدف تولید ماست پروبیوتیک با استفاده از سویه های Lactobacillus rhamnosus ssp GG و lactobacillus casei ssp shirota به صورت الحاقی (Adjunct) به استارترهای ماست طراحی گشته است. در این مطالعه همچنین سعی گردیده است که بهینه سازی جامع و شاملی در تولید ماست پروبیوتیک که تاکنون صورت نگرفته است، انجام شود.
 
   
 
   
 
بررسی تولید ماست پروبیوتیک با استفاده از L. casei subsp. casei DSM 20011  
فرآورده های پروبیوتیکی بنا بر تعریف مولر " مکملهای غذایی میکروبی زنده ای هستند که با تنظیم فلور میکروبی روده و جایگزین  شدن در آنجا باعث ایجاد اثرات مفید سودمند و سلامت بخشی برای مصرف کننده می باشند." لذا این فرآورده های غذایی جزء غذاهای فراویژه طبقه بندی می شوند. زیرا علاوه بر ارزش تغذیه ای ، اثرات درمانی و سلامت بخشی چون مهار عفونت های دستگاه گوارش از جمله (Helicobacter, Sallmonella, shigella) کاهش سطح کلسترل خون، تقویت سیستم ایمنی، افزایش سطح تحمل لاکتوز و فعالیت ضد سرطانی برخوردار می باشد. مهمترین مکانیسم هایی که این میکروارگانیسم هایی بوسیله آن می توانند موجب ارتقاء سلامت مصرف کننده شوند شامل تولید اسیدهای آلی، پراکسیدها و باکتریوسین ها و رقابت با پاتوژن های روده ای برای تصاحب جایگاه های اتصال روی موکوس و رقابت برای جذب سوبسترا می باشد.این فرآورده ها به دلیل خاصیت درمانی و سلامت بخشی از جایگاه ویژه ای در دنیا برخوردار می باشد و تولید آن در دنیا به صور مختلف به شدت مورد استقبال واقع شده است. استفاده از کشت های پروبیوتیکی در صنایع لبنی وسیله ای جهت توسعه محصولاتی جدید گشته است به طوریکه تخمین زده می شود که 80 نوع محصول جدید لبنی حاوی این میکروارگانیسم در دنیا وجود دارد. فروش و محبوبیت این محصولات در دنیا رو به افزایش می باشد، به طوریکه در سال 1997 ماست پروبیوتیکی بین 5-20 درصد کل ماست تولیدی اروپا را تشکیل می داده است ولی در حال حاضر 25 درصد از کل ماست تولیدی فرانسه، آلمان و سوئد  را ماست پروبیوتیکی به خود اختصاص داده است. امروزه در آمریکا 60 درصد ماستهای نگهداری شده در یخچال آن کشور، حاوی کشت های پروبیوتیکی می باشد. با این وجود تولید این محصول در ایران رویکرد مناسبی نداشته است و تقریبا هنوز هیچ یک از کارخانجات لبنی ایران فرآورده هایی از این نوع را تولید نمی نمایند. استفاده از شیر و فرآورده های آن جهت تولید محصولات پروبیوتیکی از مطلوبیت ویژه ای برخوردار گشته است زیرا در کنار ارزش تغذیه ای فوق العاده آن ، خود ماتریکس مناسبی جهت رشد این میکروارگانیسم ایجاد می کند در این میان ظرفیت بافری بالای محولات لبنی کمک شایانی به نگهداری سلولهای پروبیوتیکی در مقابل شرایط اسیدی معده از خود نشان می دهد..ماست به عنوان فرآورده لبنی که در اکثر دنیا از آن استفاده می نمایند می تواند باعث وارد نمودن تعداد زیادی از میکروارگانیسم های پروبیوتیکی به بدن مصرف کننده شود. لذا این تحقیق با هدف تولید ماست پروبیوتیک با استفاده از تک سویه های تجاری L. casei subsp. casei DSM 20011 طراحی گشته است. کلمات کلیدی: ماست ، پروبیوتیک ، ماندگاری، خواص ارگانولپتیکی. 2 – اهداف کلی و اختصاصی: تولید ماست پروبیوتیک با استفاده از سوش میکروبی L. casei subsp. casei DSM 20011 در حضور دو باکتری Lactobacillus delbrueckii subssp. bulgaricus، Streptococcus thermophilus بررسی آنالیز میکروبی و خواص حسی آن مقایسه موارد فوق با ماست 3 – سؤالات پژوهشی یا فرضیات:تولید ماست پروبیوتیک از lactobacillus case امکان پذیر است.مقایسه آنالیز میکروبی نشانگر پروبیوتیک باقی ماندن ماست تولید شده می باشد.مقایسه خواص حسی، بیانگر طعم و مزه مناسب این محصول از نظر مصرف کننده می باشد. 4 – روش اجرا به صورت خلاصه: شیربدون چربی  باز ساخته با درصد ماده جامد (14% )  را به مدت 30 دقیقه در درجه حرارت 85 درجه سانتیگراد حرارت داده این فرایند حرارت علاوه بر نابودی کلیه میکروارگانیسم ها و تغلیظ شیر موجب دناتوره شدن پروتئین های محلول در شیر و افزایش خصوصیت جذب آب و خصوصیات رئولوژیکی محصول می شود پس از سرد نمودن شیر تلقیح استارتر ماست در سطح 2درصد استارتر ماست و 4 درصد استارتر پروبیوتیک انجام می پذیرد. سپس شیر حاصل در دما 40 درجه سانتیگراد تا رسیدن به pH 6/4 گرمخانه گزاری می شود.محصول فوق بعد از رسیدن به pH  4.6 تا دما 5 درجه سانتیگراد سرد شده شمار میکروبهای پروبیوتیکی استارتر ماست و اسیدیته و pH فرآورده به عنوان مشخصات محصول در روز صفر  مورد آنالیز قرار خواهد گرفت. سپس محصول مورد نظر از لحاظ pH شمار میکروارگانیسم های ماست و شمار میکروارگانیسم پروبیوتیکی به مدت 21 روز (روزهای 1، 7، 14، 21)مورد بررسی و مقایسه با نمونه شاهد قرار می گیرد.در روز 21 نمونه ماست و نمونه ماست پروبیوتیکی از نظر30  ارزیاب حسی مورد سنجش قرار خواهد گرفت تا میزان مقبولیت این محصول نسبت به ماست از نظر مصرف کننده سنجیده شود. 5 – شیوه‌های تجزیه و تحلیل یافته‌ها:روش تولید فرمولاسیون با 2 تکرار و کلیه آزمایشات در سه تکرار انجام می گیرد.مقایسه پایه های ساخته شده و ارزیابی آن با نمونه شاهد با استفاده از آزمون taste panel  و با استفاده از مقایسه میانگین t-test  صورت می گیرد. 6- کلید واژه‌ماست ، پروبیوتیک، خواص ارگانولپتیکی.ماندگاری.گرمخانه گذاری.
 
   
 
 
تهیه نانوذرات فلزی با استفاده از تغییر وتبدیلات زیستی بوسیله میکروارگانیسمها  ل
تعریف موضوع، بیان مسئله و ضرورت اجرای طرح : یکی از مهمترین زمینه های تحقیق در نانوتکنولوژی ساخت نانو ذرات از ترکیبات شیمیایی مختلف است که در اندازه های مختلف ویکنواختی کنترل شده می باشند.در حال حاضر یک نیاز رو به گسترش برای تولید نانوذرات از طریق فرایندهای سازگار با طبیعت وجود دارد.بنابراین محققان برای ساخت نانوذرات به سیستم های زنده روی آورده اندو کاملا مشخص است که موجودات زنده،اعم از تک سلولی و پرسلولی توانایی تولید موادمواد غیرآلی را چه به صورت داخل سلولی و یا خارج سلولی دارا هستند . برخی از نمونه های مشهور موجودات زنده که در ساخت مواد غیرآلی کاربرد دارند عبارتنداز باکتریهای magnetotactic که نانوذرات  magneticراتولید میکنند ، دیاتومه ها که ذرات سیلیس را تولید میکنند و باکتریهای  s-layerکه لایه های مس و کربنات کلسیم را تولید میکنند .ثابت شده است که اگر سلولهای باکتری به همراه املاح طلا (Au3+) انکوبه شوند، نانوذرات طلا می توانند رسوب کنند . همچنین ثابت شده است که باکتریهای  Pseudomonas stutzeri که از معادن نقره استخراج شده اند، هنگامی که در محلول غلیظ شده نیترات نقره(AgNO3) قرار می گیرند، نقش مهمی را در احیای یون نقره (Ag+) و تشکیل نانوذرات نقره بازی می کنند.با توجه به کاربردهای فراوان نانوذرات(nanoparticles)، بخصوص در پزشکی و داروسازی، به خصوص نانو ذرات نقره که خواص ضدمیکروبی آنها ثابت شده است و کاربردهای صنعتی در یخچالها و دستگاههای تهویه دارند، اخیرا" نیاز و توجه در حال رشدی برای گسترش روشهایی برای تهیه نانوذرات بوجودآمده است. بخصوص برای روشهایی که زیست-سازگار(biocompatible) باشند.در این روشهای زیست-سازگار، ازمواد شیمیایی سمی وروشهای آلاینده محیط زیست استفاده نمی شودبه همین دلیل دانشمندان برای تهیه نانوذرات به سراغ موجودات زنده رفته اند. میکروارگانیسمهابه علت دارا بودن آنزیمهای فراوان توانایی زیادی در این زمینه ازخود نشان داده اند.هدف این تحقیق تهیه نانوذرات فلزی با استفاده از تغیر و تبدیلات زیستی(biotransformation) بوسیله  میکروارگانیسمها می باشد. مطالعاتی در دنیا در این زمینه آغاز شده است اما این مطالعات مانند خودنانوبیوتکنولوژی ونانوتکنولوژی، درمراحل اولیه و در حال توسعه هستندومانند سایر جنبه های نانوتکنولوژی،اگر بررسی هایی در این زمینه در کشور ما شروع شودمیتوان امید داشت که سطح دانش در این زمینه در کشورمان در مقایسه با دنیا و نسبت به سایر علوم،تفاوت کمتری داشته باشد.در مقالات منتشره نیز جزییات لازم بصورت طبیعی بیان نمیگردند.با مطالعه پژوهشهای انجام گرفته و اطلاع از بهترین روشهای موجودوخلاهای موجود،میتوان مطالعه ای را سامان داد که ضمن برخورداری از نوآوری( novelty)،برای استفاده در صنایع کشور نیز،جزییات لازم را آشکار نماید و آنها را برای مطالعات افزایش مقیاس (scale-up) آماده کند. در مورد تولید نانوذرات فلزی از میکروارگانیسمها در دنیا مطالعاتژمحدودی صورت گرفته است که کمبودهایی در آن به چشم می خورد.از جمله آنکه روش برداشت (   (harvestنمودن توده زیستی (biomass) شرح داده نشده است و ذکری از شستشو دادن آن برای عاری شدن از مواد موجود در محیط کشت بعمل نیامده است و شرایط کشت برای تولید حداکثر توده زیستی و حداکثر فعالیت آنزیمی بهینه سازی نشده است و کاری برای القای آنزیم(enzyme induction) صورت نگرفته است. اجزای محیط واکنش(reaction mixture) نیز بهینه نشده است و روش مذکور فاقد جزییات لازم برای تولید در کشور می باشد.بدین ترتیب در این مطالعه تلاش بر آن است که فرایند احیای زیستی (bioreduction)بهینه سازی گرددو جزییات مورد نیاز تولید نانوذرات فلزی در ایران فراهم گردد.بطور خلاصه مطالعه جاری از معدود مطالعات در دنیا در این مورد خاص می باشد و تغیرات لازم برای novel بودن داده شده است. 2- اهداف پژوهش : هدف اصلی: تهیه نانوذرات فلزی با استفاده از تغیر و تبدیلات زیستی بوسیله میکروارگانیسمهااهداف فرعی:1-            خریداری و کشت میکروارگانیسمها2-            بهینه سازی محیط و شرایط کشت آن3-            Harvest توده زیستی 4-            انجام واکنش احیای زیستی بر روی املاح فلزی5-            ریختن مخلوط حاصل بر روی شیشه و استات سلولز به صورت قطره قطره6-            آنالیز نانو ذرات بوسیله FTIR و XRD فرضیات یا سؤالات:کشت میکروارگانیسمهای مربوطه امکانپذیر است.  بهینه سازی محیط و شرایط کشت آن امکانپذیر است. Harvest توده زیستی امکانپذیر است. انجام واکنش احیای زیستی بر روی ملح فلزی امکانپذیر است.ریختن مخلوط حاصل بر روی شیشه و استات سلولز به صورت مناسب و  قطره قطر امکانپذیر است.آنالیز نانو ذرات بوسیله FTIR, XRD, SEM, TEM, Partic Size Analyzer امکانپذیر است. روش اجرا: میکروارگانیسمها درون یک shaking flask کشت داده می شود و با تغیر منابع کربن،نیتروژن و عوامل دیگر ، رشد آنها بهینه سازی می گردد. ده گرم از توده زیستی به درون یک ارلن مایرکه حاوی 100 میلی لیتر آب مقطر اضافه می گردد.مقدار مشخصی ملح فلز مورد نظر مانند AgNO3    با دقت به این ارلن اضافه می گردد تا اینکه غلظت یون فلزی دقیقاً به یک هزارم مولار برسد وپس از آن واکنش احیا در تاریکی انجام می گیرد.در زمانهای مشخصی به صورت دوره ایی،نمونه هایی از این ظرف برداشته می شود و به وسیله اسپکتروسکوپی uv-vis وبا وضوح (resolution) 1 نانومتر  و همچنین اسپکتروسکوپی فلورسانس در طول موج 260 نانومتر (که حد اکثر عبور نور برای رسوبات تیروزین و تریپتوفان است که در پروتئین هایی که میکروارگانیسم در محلول تراوش می کند یافت می شوند .)،واکنش ردیابی می شود.پس از اتمام واکنش مخلوط حاصل به صورت قطره قطره بر روی شیشه (سوبسترای سیلیسی) و فیلمهای استات سلولز ریخته می شوند تا فیلمی از نانو ذرات فلزی بر روی آنها تشکیل شود. .ذرات تشکیل شده به وسیله FTIR (Fourier transform infra red spectroscopic) ،XRD (X-ray diffraction) ،      Scanning Electron Microscopy (SEM) ، (Transmission Electron Microscopy) TEM    و Particle size  analyser آنالیز می شوند و نتایج حاصل به صورت داده های آماری عرضه می شوند.
 
 

 

 
کلمات کلیدی:
 
نانوذرات نقره
ساعت ٤:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 
نانو ذرات نقره 
موضوع: نانو مواد و نانو ساختارها


 امروزه به کمک علم پزشکی، هر روز به تعداد بیماریهایی که قابل درمان می باشند، افزوده می شود. این کار به وسیله داروهایی انجام می شود که عوامل بیماری را از بین برده و سلامت را به انسان باز می گردانند.
در راستای تحولات اخیر زندگی انسان، علم نانو تکنولوژی توسعه یافته و تقریبا ً در همه رشته های علمی، نشانه هایی از آن یافت می شود. محققان نانو تکنولوژی با فناوری جدیدی در رابطه با نانو ذرات آشنا شده اند که ممکن است نقش بسیار زیادی در پزشکی آینده ایفا کند.
در فناوری نانوسیلور(Nano Silver )، یونهای نقره به صورت کلوییدی در محلولی به‌ حالت سوسپانسیون قرار دارند که خاصیت آنتی باکتریال ( ضد باکتری)، آنتی فونگاس ( ضد قارچ) و آنتی ویروس دارند.
سوسپانسیون:
به مخلوط کلوئیدی جامد در مایع سوسپانسیون گفته می شود. سوسپانسیون ها در حالت عادی ناپایدار هستند و با گذشت زمان ذرات آنها ته نشین شده و در اثر این پدیده فاز مایع از جامد جدا می شود. آب گل آلود نمونه ای از یک سوسپانسیون طبیعی است.
هر چند این فناوری به تازگی مورد توجه زیادی قرار گرفته و رونق بسیاری پیدا کرده ، اما از آن در طب قدیم استفاده می شده بدون آنکه دلیل تاثیر آن شناخته شود وحتی در جنگ برای کنترل عفونت زخم سربازان از سکه های نقره استفاده می شده است .
محلول های نانو سیلور از یونهای نقره در اندازه های 100-10 نانومتر (9- 10) تشکیل شده اند و در مقایسه با محلولهای دیگر پایداری بیشتری دارند.
یونهای نقره به دلیل اندازه کمی که دارند، سطح تماس بیشتری با فضای بیرون دارند و تأثیر بیشتری برمحیط می گذارند.

نانو ذرات نقره
 
این محلول را میتوان به عنوان داروی خوراکی استفاده کرد که در آن صورت ، محلول باید از 80 % نقره عادی (فلز) و 20 % یون نقره تشکیل شود، زیرا یونها در معده با اسید هیدروکلریک واکنش داده و نقره کلرید درست می شود که خاصیت خود را از دست می دهد.
برای مصرف این دارو به صورت خوراکی بهتر است از محلولی با غلظت 20ppm استفاده شود تا تأثیر بیشتری در بدن داشته باشد. از نانو سیلور به عنوان دارو می توان در درمان بیماریهای پوستی ،جوش و ... ، انواع جراحات و سوختگی ها، بیماریهای باکتریایی و قارچی ، بیماریهای گوارشی ، بیماریهای جنسی و ... استفاده کرد .
نقره در ابعاد بزرگتر، فلزی با خاصیت واکنش دهی کم میباشد، ولی زمانیکه به ابعاد کوچک در حد نانومتر تبدیل میشود خاصیت میکرب کشی آن بیش از 99 درصد افزایش می یابد، به حدی که می توان از آن جهت بهبود جراحات و عفونتها استفاده کرد. نقره در ابعاد نانو بر متابولیسم، تنفس و تولید مثل میکروارگانیسم اثر می گذارد. تاکنون بیش از 650 نوع باکتری شناخته شده را از بین برده است.دو مکانیسم عمده نانو نقره ها عبارتند از :
1-
مکانیسم کاتالیستی : تولید اکسیژن فعال توسط نقره، این مکانیسم بیشتر درمورد کامپوزیت2های نانو نقره ای صدق میکند که روی پایه های نیمه هادی مانند TiO2 یا SiO2 قرار گرفته می شود. در این وضعیت ذره مانند یک پیل الکتروشیمیایی3عمل میکند و با اکسید کردن اتم اکسیژن، یون اکسیژن و با هیدرولیزکردن آب، یون OH- را تولید می کند که هر دو از بنیان های فعال و از قوی ترین عاملین ضد میکربی نیز می باشند.

2-
مکانیسم یونی: دگرگون ساختن میکروارگانیسم به وسیله تبدیل پیوند های SH ــ به Sag ــ .
دراین مکانیسم ذرات نانونقره فلزی به مرور زمان یونهای نقره از خود ساطع می کنند. این یونها طی واکنش جانشینی، باندهایSH- را در جداره میکروارگانیسم به باندهای -SAg تبدیل می کنند، که نتیجه ای واکنش تلف شدن میکروارگانیسم است.

خصوصیات نانو سیلور :
1-
تاثیر بسیار زیاد
2-
تاثیر سریع
3-
غیر سمی
4-
غیر محرک برای بدن
5-
غیر حساسیت زا
6-
قابلیت تحمل شرایط مختلف (پایداری زیاد)
7-
آب دوست بودن
8-
سازگاری با محیط زیست
9-
مقاوم در برابر حرارت
10-
عدم ایجاد و افزایش مقاومت و سازگاری در میکروارگانیسم
از دیگر قابلیتهای نانو سیلور، اضافه شدن به الیاف، پلیمر، سرامیک، سنگ، رنگ و... ، بدون تغییر دادن خواص ماده است.موارد استفاده پلیمرهای نانو سیلور:
1-
شیشه شیر و پستانک نوزادان ،مسواک و برسهای بهداشتی حمام و ...2- ظروف پلاستیکی ( غذایی ، دارویی ، آرایشی )
3-
لوازم خانگی(یخچال، جارو برقی، ماشین ظرف شویی، سیستم تهویه و تصفیه هوا و رطوبت زا)
  
  
4- مواد بسته بندی برای تازه و بهداشتی نگه داشتن مواد غذایی
5-
بدنه وسایلی که انسان مداوم با آن تماس دارد( گوشی موبایل ، کیبورد و ...)

خصوصیات پلیمرهای نانو سیلور آنتی باکتریال :
1-
اندازه ذرات نقره کمتر از 20 نانو متر است
450ppm2-
غلظت تقریبی
3-
مطابق با شرایط مختلف جوی
4-
آنتی اسید و آنتی آنیون
5-
سازگار با محیط زیست و غیر سمی
6-
بی ضرر برای انسان
7-
تاثیر داشتن روی باکتریها ، قارچها و... و خوشبو کننده
8-
قابلیت از بین بردن ویروسها
9-
صرفه اقتصادی و قابل رقابت از نظر عملکرد با دیگر فراورده ها

این پلیمرها باید در محیط سرد و خشک و به دور از آفتاب نگهداری شوند که تحت این شرایط تا دو سال قابل نگهداری هستند.
ذرات نانو سیلور را می توان به صورت پودر درآورد و در مواد و وسایل مختلف استفاده کرد ( مسواک ، خمیر دندان ) ، که در آن صورت به محض تماس ماده با آب ، نقره فعال شده و خاصیت آنتی باکتریال پیدا می کند.
طی آزمایشی که اخیرا دانشمندان، روی درمان بیماران مبتلا به ایدز به وسیله نانو سیلور انجام داده اند، متوجه شدند که ویروسهای HIV نوع1، به طور کامل از بین رفته اند و بدین ترتیب دانشمندان امیدوار شده اند که شاید بتوان این ویروس را به طور کامل از بین برد.
نانو سیلور یک دستاورد شگرف علمی از نانو تکنولوژی است که در عرصه های مختلف پزشکی، صنایع مختلف مثل کشاورزی و دامپروری و بسته بندی، لوازم خانگی، آرایشی، بهداشتی، و نظامی کاربرد دارد. این فناوری از طریق کنترل فعالیت عوامل بیماری زا در خدمت بشر می باشد. از این رو، به لحاظ بازدهی بالا، عملی بودن ، و افزایش ظرفیت ها و مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی و سازگاری با محیط زیست و ماندگاری بسیار زیاد، در مقایسه با دیگر روشهای بهبود فرآوری و تولید ، ارجحیت دارد .
 
  سیستم مدیریت محتوای باشگاه الکترونیکی، متعلق به بنیاد توسعه فردا
مدت زمان ایجاد صفحه : 0.09 ثانیه
 
کلمات کلیدی:
 
پژوهش
ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۸ 
 
موفقیت پژوهشگرایرانی درحوزه دینامیك نانوومیکروسیالات

 
 
 
 
  پژوهشگر جوان ایرانی پس از هشت سال تلاش و تحقیق موفق به شبیه سازی عددی جریان سه بعدی سیال حول ذره كروی در حال دوران (در ابعاد میكرو و نانو) و نیز حل تحلیلی آن با استفاده از شرط مرزی لغزش برای نخستین بار شد.
 
   پژوهشگر جوان ایرانی پس از هشت سال تلاش و تحقیق موفق به شبیه سازی عددی جریان سه بعدی سیال حول ذره كروی در حال دوران (در ابعاد میكرو و نانو) و نیز حل تحلیلی آن با استفاده از شرط مرزی لغزش برای نخستین بار شد.
دكتر محمدرضا میگون پوری، دانش‌آموخته دكتری مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی دانشگاه علم و صنعت ایران در بیان كاربرد تئوری لغزش و جریان‌های لغزشی اظهار كرد: محققان برای سازگار كردن كوپلیمرها با آب و سایر حلال‌های آبی، آنها را با نانوذرات اصلاح‌ شده اكسیدآهن تركیب كردند و سپس این اجزاء با خود‌آرایی به نانوذرات پایداری تبدیل شدند و این نانوذرات به صورتی ساخته ‌شده‌اند كه می‌توان آنها را بر حسب نوع مولكول هدف اصلاح كرد؛ بدین صورت می‌توان از آنها به عنوان یك ماده هوشمند برای دارورسانی و عوامل تصویربرداری از تومورها استفاده كرد.
وی در ادامه اظهار كرد: شكل نانوذرات ساخته شده بسته به نوع پلیمر انتخابی و شكل اكسیدآهن مصرفی، متفاوت خواهد بود، به طوری كه این نانوذرات می‌توانند ذرات كروی توخالی و یا ساختاری شامل پوسته و هسته باشند.
این پژوهشگر خاطر نشان كرد: به گفته محققان، روشی كه برای ساخت این نوع متفاوت از نانوذرات بكار رفته است، برای كپسوله كردن مولكول‌های دارو نیز مناسب می‌باشد و از آنجا كه شكل این نانوذرات را می‌توان با تغییرpH و یك میدان مغناطیسی تغییر داد، داروهای قرار داده شده درون این نانوذرات را در زمان مناسب می توان به راحتی آزاد كرد.
وی افزود: این موضوع در صنایع هوافضا مانند حركت موشك‌ها در حین ورود وخروج از جو، طراحی و ساخت سیستم‌های میكروالكترومكانیكی MEMS و نیز ماشین‌های اندازه گیری بسیار دقیق، تولید اجزا و وسایل مینیاتوری و كاربرد آنها در رآكتورهای بسیار كوچك، سنسورهای بیوشیمیایی و تحریك كننده‌ها و سنسورهای میكرومكانیكی، در صنایع نظامی مانند ساخت هواپیماهای بسیار كوچك تجسسی در حوزه‌های نظامی و نیز استفاده از این تئوری در تحلیل جریان در مجاری مربوط به میكروكانال‌ها، برای خنك كاری میكروپروسسورها و سخت افزارهای كامپیوتری، در فن آوری سیستم‌های میكروالكترومكانیك در صنایع عمرانی شامل استفاده از آن در نجات آسیب دیدگان در سوانح زلزله و نیز كاربردهای پزشكی در انجام جراحی‌های بسیار ریز، استفاده از نانو بمب‌های كروی در جراحی سرطان پروستات و گرفتگی‌های عروق درحیوانات، تحلیل جریان‌های لغزشی با استفاده از شرط مرزی لغزش، در فن آوری و علوم ایجاد خلا دینامیك گازهای نادر و انتقال حرارت و ترمودینامیك آنها، جریان گاز در داخل لوله‌های مربوط به وسایل پزشكی دارای دقت بالا و كانال‌های میكروماشین‌های سیلیكونی دارای كاربرد می باشد.
همچنین با استفاده از پوشش دهی سطح مانند ایجاد سطوح هیدروفوبیك می توان به كاهش درگ قابل ملاحظه‌ای نسبت به سطوح صاف ساده رسید.
دكترمیگون پوری در بیان كاربرد تحلیل جریان حول ذره كروی گفت: جریان سیال حول ذرات كروی دوار در بسیاری از حوزه‌های مختلف علمی و صنعتی مانند صنایع غذایی و دارویی، هوافضا، سوخت‌های موشك، محفظه احتراق و صنایع نظامی و ورزشی دارای كاربردهای متعددی می باشد. همچنین تحلیل جریان حول كره به عنوان یك مسئله كاربردی در موارد صنعتی، مانند پخش هیدرودینامیكی رسوبات معلق و حركت اختیاری قطرات و حباب‌ها و بطور كلی ذرات معلق در هوا، در علوم محیط زیست و اتاق تمیز كاربرد زیادی دارد.
وی افزود: حركت قطرات سوخت در محفظه احتراق و نیز جریان‌های دوفازی در علوم مهندسی مكانیك و نیز ته‌نشینی ذرات غیر چسبناك، برخورد ذرات، پدیده‌های اسمزی و انتقال ذرات در آب‌های زیرزمینی، صنایع غذایی و شیمیایی نیز مثال‌های دیگری از كاربرد جریان حول ذره كروی است.
وی در ادامه خاطر نشان كرد: پیچیده ترین پدیده جریان سه بعدی حول كره ایجاد دنباله در پشت كره و تغییرات آن با افزایش عدد رینولدز می باشد و روش‌های متعددی برای مطالعه جریان سیال حول ذره كروی وجود دارد كه می‌توان به تكنیك مشاهده جریان در آزمایشگاه، محاسبات جریان حول یك حباب كروی و روش‌های محاسبات عددی و تحلیلی اشاره كرد.
کد تحقیقاتی نوشته شده موسوم به ۳D-BFC-SC با همكاری دكتر محمدرضا میگون پوری و با راهنمایی دكتر غلامعلی عاطفی، دانشیار دانشگاه علم و صنعت و استاد سابق دانشگاه صنعتی برلین TUB ومشاوره دكتر حمید نیازمند، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشیار دانشگاه واترلو كانادا و دكترعلی میر بزرگی، استادیار دانشگاه بیرجند تدوین شده است.
گفتنی است؛ این پژوهشگر موفق به اخذ جایزه عالی نسب و احراز رتبه اول پروژه كارشناسی در رشته مهندسی مكانیك - طراحی كاربردی در سال ۱۳۷۶ از انجمن مهندسی مكانیك ایران شده و تاكنون از این یافته تعداد زیادی مقاله در مجلات معتبر علمی (ISI) و نیز مجلات علمی و پژوهشی داخلی و همچنین كنفرانس‌های بین المللی به چاپ رسیده است .
 
   
 
 
 
کلمات کلیدی:
 
تهیه نانو ذره طلا توسط دانه سویا
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٧ 

 

گروهی از محققان «دانشگاه کلمبیا» موفق شدند با ابداع روش جدیدی و با استفاده از دانه سویا، مقداری آب و نمک های طلا، نانوذرات طلا بسازند.

گروهی از محققان «دانشگاه کلمبیا» موفق شدند با ابداع روش جدیدی و با استفاده از دانه سویا، مقداری آب و نمک های طلا، نانوذرات طلا بسازند. پایگاه اینترنتی فناوری نانو در گزارشی اعلام کرد، نانوذرات طلا در تشخیص و درمان سرطان و تولید ابزارهای الکترونیکی هوشمند در صنعت رایانه و ارتباطات راه دور کاربرد دارند. در این گزارش آمده است، ساخت نانو ذرات طلا معمولاً نیازمند روش ها و مواد شیمیایی مصنوعی مختلفی است که بعضا اثرات سوئی را بر محیط زیست دارند و تولید انبوه آنها نگرانی های زیست محیطی را به دنبال دارد. اما در این روش جدید نانو ذرات طلا بدون نیاز به هیچ گونه ماده شیمیایی اضافی و تنها با استفاده از مواد طبیعی ساخته می شوند.
در این روش محققان با غوطه ور کردن نمک های طلا در آب و افزودن دانه های سویا به آن موفق به تولید نانوذرات طلا شدند. آب موجب خارج شدن ترکیبات شیمیایی موجود در این بافت گیاهی شده، به این ترتیب موجب تبدیل طلا به نانوذرات طلا می شود. بر اساس این گزارش، همچنین ترکیبات شیمیایی دیگر دانه سویا هم باعث تثبیت و پایدار شدن این نانوذرات می گردد. این فرایند موجب تولید نانوذراتی یکنواخت شده که
۱۰۰درصد با محیط زیست سازگار هستند. در این روش تمام مواد مورد استفاده طبیعی و زیستی تجزیه پذیر هستند. این کشف جدید توجه محافل علمی را به خود جلب کرده است و همگی بر اهمیت آن تأکید کرده اند. با توجه به اینکه سویا در تمامی نقاط جهان کشت می شود و با توجه به کاربرد ویژه نانوذرات طلا در پزشکی، می توان مطمئن بود که این روش ها در همه جا حتی مناطق کمتر توسعه یافته هم قابل اجرا خواهند بود.

 

 

 

 


کلمات کلیدی:
 
نانوکپسولهای داروسان مغناطیسی
ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٧ 

دانشمندان فرانسوی به ساخت نانوکپسول‌های دارورسان مغناطیسی موفق شدند

 

 

 

 

پژوهشگران مرکز ملی de la Recherche Scientifique فرانسه با ترکیب پلیمرهای پپتیدی با نانوذرات اصلاح‌ شده اکسید‌آهن، موفق به ساخت نانوذرات جدیدی شدند که با قرار گرفتن در یک میدان مغناطیسی در برابر عواملی مانند تغییرات pH از خود واکنش نشان می‌دهند.

 

 

 

 

 

 

این نانوذرات به صورتی ساخته ‌شده‌اند که می‌توان آنها را بر حسب نوع مولکول هدف اصلاح کرد؛ همچنین می‌توان از این نانوذرات بعنوان یک ماده هوشمند برای دارورسانی و عوامل تصویربرداری از تومورها استفاده کرد.
دکتر Sébastien Lecommandoux و همکارانش برای ساخت این نانوذرات چند عاملی از کوپلیمرهای دوتایی ساخته شده از پپتیدها،استفاده کردند
.
محققان برای ساخت این پلیمرها، ابتدا آمینواسیدها را به صورت رشته‌های بسیار نازک نخ‌مانندی درآورده، سپس برای تشکیل بلوک‌های پپتیدی، این رشته‌ها را تحت کشش‌های ناگهانی قرار می‌دهند. آنگاه مطابق یک الگوی تناوبی، برای ساخت کوپلیمرهای دوتایی، بلوک‌های پپتیدی ساخته شده را دوتا دوتا به هم متصل می‌کنند
.
انتخاب دقیق آمینواسیدهای مورد استفاده و در نهایت بلوک‌های دوتایی تشکیل‌دهنده پلیمر، محققان را قادر به ساخت نانوذراتی می‌کند، که در محدوده وسیعی از شرایط، از خود واکنش نشان می‌دهند
.
محققان برای سازگار کردن این کوپلیمرها با آب و سایر حلال‌های آبی، آنها را با نانوذرات اصلاح‌ شده اکسیدآهن ترکیب کردند و سپس این اجزاء با خود‌آرایی به نانوذرات پایداری تبدیل شدند
.
شکل نانوذرات ساخته شده بسته به نوع پلیمر انتخابی و شکل اکسیدآهن مصرفی، متفاوت خواهد بود، به طوری که به گزارش ایسنا از ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، این نانوذرات می‌توانند توخالی و یا ساختاری شامل پوسته و هسته باشند
.
بنابه گفته محققان، روشی که برای ساخت این نوع متفاوت از نانوذرات بکار رفته است، برای کپسوله کردن مولکول‌های دارو نیز مناسب می‌باشد
.
از آنجا که شکل این نانوذرات را می‌توان با تغییرpH و یک میدان مغناطیسی تغییر داد، داروهای قرار داده شده درون این نانوذرات را در زمان مناسب می توان به راحتی آزاد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


کلمات کلیدی:
 
ترکیب جدید فولرلن برای کاهش آلایندگی بنزین
ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٧ 

ترکیب جدید فولرن برای کاهش آلایندگی بنزین تهیه شد  

 

محققان پژوهشگاه صنعت نفت با استفاده از فولرن به عنوان یکی از فرم‌های کربن خالص موفق شدند ترکیباتی برای کاهش مصرف بنزین و آلاینده‌های منتشرشده از اگزوز تهیه کنند. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، مسئول این پروژه گفت: فولرن 60C مولکول کروی شکل است که فقط از کربن ساخته می شود و امروزه گستره خصوصیات این مولکول به حدی است که پژوهشگران و صاحب نظران صنعتی بر این باورند در آینده‌ای نه چندان دور این نانو ذره سهم عمده ای در علوم مختلف خواهد داشت.دکتر بهرام قنبری افزود: زمینه‌هایی همانند ساخت ابزار مربوط به فناوری‌های اطلاع رسانی، پزشکی، داروسازی، محیط زیست و صنایع وابسته به انرژی از جمله عرصه‌هایی هستند که افق‌های آینده کاربرد‌های فولرن را تشکیل می‌دهند. قنبری با بیان این که گفته می شود این نانو ذرات سبب کاهش مصرف سوخت و افزایش توان (عملکرد) موتور خودرو نیز می‌شوند، توضیح داد: در پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت، از دو سال گذشته با به کارگیری نانو ذره فولرن، ترکیباتی ساخته شد که در بنزین و روغن‌های موتور تجارتی قابل حل هستند و نتایج تست‌های استاندارد روی بنزین فرموله شده با فولرن و فرآورده های آن نشان می‌دهند که هر دو سری ترکیبات از قابلیت کاهش مصرف بنزین برخوردارند.وی افزود: این ترکیبات همچنین می‌توانند از آلاینده‌های منتشر شده از اگزوز به طور عمده بکاهند. مسئول این پروژه تصریح کرد: با افزودن ترکیبات فولرن‌دار تهیه شده در پژوهشگاه صنعت نفت عملکرد روغن موتور تجارتی در شرایط سخت و طول عمر موتور نیز افزایش می‌یابد. وی ادامه داد: پیشتر نیز محققان این مرکز موفق شدند دستگاه تهیه دوده حاوی این نانو ذرات به عنوان ماده اولیه قابل استفاده در موارد یادشده بسازند.قنبری افزود: این دستگاه هم اکنون قادر به تولید دوده فولرن دار است که در آن دو نوع فولرن به ترتیب با 60 اتم کربن (C60) و 70 اتم کربن (C70) با نسبت 75 به 25 وجود دارد.  


کلمات کلیدی:
 
پژوهش
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٧ 
 پژوهشگر ایرانی نانوفن‌آوری با ابداع روشی جدید برای نخستین بار در جهان موفق به تولید نانوذرات فلزی به کمک پیوندهای کربن ـ فلز شد.

 
  روش ابداعی دکتر فخرالدین میرخلف، عضو هیات علمی دانشگاه کاشان و پژوهشگر گروه الکتروشیمی دانشکده شیمی دانشگاه «لیورپول» انگلستان که در قالب مقاله‌ای در ژورنال جامعه شیمی آمریکا به چاپ رسیده، طی دو سه ماه اخیر از پرخواننده ترین مقالات سایت الکترونیکی این مجله بوده و مورد استقبال محققان نانوتکنولوژی جهان قرار گرفته است.
دکتر میرخلف درباره روش ابداعی تهیه نانوذرات فلزی اظهار داشت: در روش جدید برای اولین بار از پیوندهای کربن ـ فلز، برای تولید نانوذرات فلزی استفاده شده است. این روش در واقع تکمیل روش ابداعی پرفسور «ماتیاس براست» در دانشگاه لیورپول است که حدود ۱۰ سال پیش برای اولین بار موفق به تولید نانوذرات طلا در فاز آلی شد.
وی خاطر نشان کرد: مبنای روش پرفسور براست این بود که یون‌های طلا بعد از انتقال از فاز آبی به فاز آلی احیاء شده و پس توسط مولکول‌های حاوی گروههای تیولی در فاز آلی پایدار می‌شوند. این روش کاربردهای وسیعی داشته و تاکنون مقالات متعددی بر اساس آن ارائه شده است. تولید نانوذرات طلا در فاز آلی از آنجا حائز اهمیت است که اولا پایداری نانوذرات در فاز آلی فوق العاده بیشتر از فاز آبی بوده و حتی تا چند ماه هم پایدار می‌مانند و ثانیا در فاز آلی با توجه به امکان پیوند گروه‌های عاملی متعدد به نانوذرات طلا از طریق گروههای تیولی این نانو ذرات دارای کاربردهای بسیار گسترده‌ای خواهند بود.
دکتر میرخلف خاطر نشان کرد: در روش ابداعی که ضمن برخورداری از مزیت‌ها و کاربردهای روش پرفسور «براست» کاربردها و مزایای بیشتری نسبت به آن داشته و محدودیت‌های آن روش را نیز ندارد از ترکیبات تیولی که چند محدودیت و مشکل عمده در پی دارند، استفاده نشده است. مشکل عمده آن روش محدودیت آن به تولید نانوذرات طلا و تا حدودی نانوذرات پلاتین بود ولی روش ابداعی ضمن این که مشخصا در تولید نانوذرات طلا و پلاتین استفاده می‌شود برای تعداد دیگری از فلزات هم کاربرد دارد که تحقیق در زمینه این فلزات ادامه دارد. علاوه بر آن با این روش موفق به تولید نانوذرات آلیاژ طلا - پلاتین شدیم که حتی می‌توان درصد این آلیاژ را کنترل کرد.
وی افزود: مشکل دیگر روش براست پایداری نه چندان زیاد مولکول‌های تیولی است که اکسیده شده و به ناپایداری و رسوب سریع نانوذرات منجر شوند.
دکتر میر خلف تصریح کرد: در روش جدید برای پیوند نانوذرات از انتهای تیولی استفاده نشده و پیوند مستقیم کربن ــ فلز برقرار شده که صحت این مساله با روش‌های مختلف اثبات شده و برای اولین بار در دنیا در مقاله‌ای در مجله معروف Journal of the American Chemical Society گزارش شده است.
وی خاطر نشان کرد: اساس روش جدید مبتنی بر احیاء ترکیبات دی آزونیوم است که ترکیبات آلی شناخته شده‌ای هستند که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و مشخص شده اگر این ترکیبات را به صورتی احیاء کنیم، گروه دی آزو به صورت ازت خارج شده و مولکول باقی مانده رادیکال فعالی است که می‌تواند سریعا با گروه‌های عاملی مختلف واکنش داده و به آنها متصل شود.
این ترکیبات قادرند در واکنش با سطوح فلزی پیوند قوی و بسیار پایدار کربن ــ فلز ایجاد کنند و به این ترتیب می‌توان گروههای عاملی مختلف را روی سطوح جامد تثبیت کرد.
دکتر میرخلف با اشاره به این که این پدیده قبلا گزارش شده است، اظهار داشت: گروه تحقیقاتی ما در دانشگاه لیورپول مقداری روی کاربردهای آن در الکتروکاتالیست‌ها خصوصا برای احیای اکسیژن در پیل‌های سوختی کار کرده و هدف پروژه ای که خودم چند سال در آن دانشگاه روی آن کار کردم، احیاء انتخابی اکسیژن تا مرحله ایجاد آب اکسیژنه بود که طی آن ترکیبات مختلف را روی سطوح الکترود باند کردیم و از آن به عنوان الکتروکاتالیست استفاده کردیم. در ادامه این تحقیقات این ایده مطرح شد که شاید ترکیبات دی آزونیوم که روی سطوح الکترودی (جامد) چنین خاصیتی دارند، بتوانند در مورد نانوذرات فلزی هم به همین ترتیب عمل کنند.
پژوهشگر ایرانی دانشگاه لیورپول خاطر نشان کرد: خوشبختانه آزمایشگاه‌های انجام شده صحت این مساله را نشان داد و توانستیم ترکیبات مختلف دی آزونیوم را روی نانوذرات طلا و پلاتین و نانوآلیاژهای طلا ــ پلاتین تثبیت کرده و این نانوذرات را با پایداری بسیار بالاتر از نانوذرات تولیدی با روش تیولی در فاز آلی تهیه کنیم که بعد از چند ماه همچنان پایدارند.
دکتر میرخلف درباره تفاوت سازوکار این روش با روش مرسوم تصریح کرد: اساس روش «ماتیاس براست» به این صورت است که یون‌های طلا را توسط یک معرف انتقال از فاز آبی به باز آلی منتقل کرده و سپس با استفاده از ترکیبات تیولی آنها را به نانوذرات فلزی احیاء می‌کنند؛ در ادامه این نانوذرات با ترکیبات تیولی احاطه شده و از رشد بیش از حد و رسوب کردن آنها جلوگیری می‌شود ولی در تکنیک ما اساسا از معرف انتقال فاز استفاده نمی‌شود و خود ترکیب دی آزونیوم نقش معرف انتقال فاز را ایفاء می‌کند و بعد از این که یون‌های فلزی را به فاز آلی منتقل کرده و آنها را با یک احیاء کننده شیمیایی احیاء کردیم، ترکیبات دی آزونیوم که همزمان با یونهای طلا یا پلاتین احیاء می‌شوند، به نانو ذرات فلزی متصل شده و نهایتا نانوذرات پایدار ایجاد می‌شوند.
وی خاطر نشان کرد: با این روش نانوذرات طلا به اندازه ۸ نانومتر و نانو ذرات پلاتین با اندازه ذرات ۳ تا ۴ نانومتر را تولید کرده‌ایم که آزمایشهای بعدی نشان داد که می‌توانیم اندازه ذرات را با تغییر نسبت ترکیبات دی آزونیوم و غلظت ذرات فلز کنترل کنیم.
این پژوهشگر نانو فن‌آوری که از چند سال پیش به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه کاشان در قالب یک ماموریت پژوهشی به دانشگاه لیورپول انگستان رفته در پایان گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: به عقیده من روش جدید که مقاله مربوط به آن با استقبال محققان نانو فن‌آوری و دنیا مواجه شده آینده بسیار خوبی داشته و فضای پژوهشی وسیعی را ایجاد کرده است که امیدوارم بتوانم این تحقیقات را در داخل یا خارج کشور پیگیری کنم.
 
کلمات کلیدی:
 
آینده زیر سایه نانو
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٧ 
آینده زیر سایه نانوتولید نانو تیوب های کربنی (ساختارهای لوله ای کربنی) ماده ای در اختیار بشر قرار داد که رساناتر از مس، مقاوم تر از فولاد و سبک تر از آلومینیوم است. 
نانو فناوری در تعریفی بسیار ساده ، یعنی تکنولوژی هایی که در ابعاد نانومتری عمل می کنند. نانومتر واحد اندازه گیری است و برابر یک میلیاردم متر یا ۱۰به توان ۹-متر است . اندازه اتم ها و مولکول ها در این محدوده قرار دارد، بنابراین با ورود به این فضای کوچک بشر می تواند در نحوه چینش و آرایش اتم ها و مولکول ها دخالت کند و به ساخت مواد جدید و ساختارهایی متفاوت با آنچه تاکنون وجود داشته است بپردازد.
تولید نانو تیوب های کربنی (ساختارهای لوله ای کربنی) ماده ای در اختیار بشر قرار داد که رساناتر از مس، مقاوم تر از فولاد و سبک تر از آلومینیوم است. همچنین با استفاده از نانو ذرات می توان سطوح خود تیزشونده یا همیشه تمیز ساخت و ربایش مغناطیسی را چندین برابر کرد. لاستیک های با عمر بالای ۱۰ سال و دارورسانی به تک سلول های آسیب دیده در بدن از توانایی هایی است که بشر به مدد نانوفناوری به آن دست یافته است.
اگر بپذیریم که نانو فناوری توانمندی تولید مواد، ابزارها و سیستم های جدید، با در دست گرفتن کنترل در سطوح اتمی و مولکولی و استفاده از خواص آن سطوح است آنگاه درخواهیم یافت که کاربردهای این فناوری در حوزه های مختلف اعم از غذا، دارو، تشخیص پزشکی، فناوری زیستی ، الکترونیک، کامپیوتر، ارتباطات، حمل و نقل، انرژی ، محیط زیست و امنیت ملی خواهد بود به گونه ای که به زحمت می توان عرصه ای را که از آن تأثیر نپذیرد معرفی کرد.
هرچند آزمایش ها و تحقیقات پیرامون نانو تکنولوژی از ابتدای دهه ۸۰ قرن بیستم به طور جدی پیگیری شد، اما اثرات تحول آفرین و باورنکردنی نانوفناوری در روند تحقیق و توسعه باعث گردید که نظر همگی کشورهای بزرگ به این موضوع جلب گردد و فناوری نانو را به عنوان یکی از مهم ترین اولویت های تحقیقاتی خویش طی دهه اول قرن بیست و یکم محسوب کنند.
لذا محققان ، اساتید و صنعتگران ایرانی نیز باید در بسیجی همگانی، جایگاه و وضعیت خویش را درباره این موضوع مشخص کنند و با یک برنامه ریزی علمی و کارشناسانه به حضوری فعال و حتی رقابتی دراین جایگاه ابراز وجود کنند.
زیرا بسیاری از صاحب نظران و محققان، نانوفناوری را مساوی آینده دانسته اند به عبارت دیگر می توان گفت، اولویت کشور، هر صنعت و فناوری که باشد بدون تسلط بر ابعادنانو، در دنیای جدید نمی توان در آن صنعت و فناوری حرفی در دنیا زد. ماهیت فرارشته ای علوم و فناوری نانو به عنوان توانمندی تولیدمواد، ابزارها و سیستم های جدید با دقت اتم و مولکول، موجب کاربردهای بسیار زیادی در عرصه های مختلف علمی و صنعتی شده است. برای مثال در بخش پزشکی و بهداشت از زمینه های کاری بسیار مهم نانوفناوری، سیستم توزیع دارو درداخل بدن است .
مصرف دارو در حال حاضر به صورت حجمی است در حالی که سلول های خاصی از بدن نیازمند آن هستند ، در روش جدید دارو با وسایل تزریق متفاوت با امروزه، به صورت مستقیم به سمت سلول های مشخص جهت گیری شد و دارو به محل نیاز تحویل داده می شود. از نظر دفاعی نیز این فناوری برای کشورها هم فرصت و هم تهدید است. به لحاظ کاربردهای زیاد این فناوری گرایش زیادی در بخش دفاعی کشورها به تحقیق و توسعه صورت گرفته است.
این کاربردها از لباس های مانع خطر تا پرنده های بسیار کوچک تجهیزات اطلاعاتی و بسیاری موارد دیگر است که هم اکنون با حمایت وزارتخانه های دفاع کشورهایی چون آمریکا ، ژاپن و برخی کشورهای اروپایی به صورت طرح های تحقیقاتی در حال انجام هستند. نانوفناوری، تغییر بنیانی مسیری است که در آینده موجب ساخت مواد جدیدخواهد شد و انقلابی در مواد ایجادخواهد کرد که محققان قادر به ساخت موادی خواهند شد که در طبیعت نبوده و شیمی مرسوم نیز قادر به ایجادشان نیست.
برخی از مزایای مواد نانوساختار، عبارت است از مواد سبک تر، قوی تر، قابل برنامه ریزی، کاهش هزینه عمر کاری از طریق کاهش دفعات نقص فنی ابزارهایی نوین برپایه اصول و معماری جدید، صنعت خودرو و لوازم خانگی بااستفاده از این فناوری جدید در درازمدت می توان تومورهای مغزی را به درستی تشخیص داد و نیز بدون آسیب زدن به بافت های سالم و با استفاده از پرتو درمانی این بیماری را بهبود بخشید، نانو کپسول های تولیدی با استفاده از فناوری نانو، دارای موادی مانند ویتامین A، رتینول و بتاکاروتن خواهد بود که باید به لایه های عمقی پوست منتقل شوند تا بیشترین خواص ضدپیری و سایر خواص دارویی خود را بروز دهند.
با کارگذاری نانو ذرات فعال نوری در داخل گلبول های سفید خون موفق به شناسایی سلول های آسیب دیده خواهیم شد. در زمینه انرژی می تواند به طور قابل ملاحظه ای کارآیی ، ذخیره سازی و تولید انرژی را تحت تأثیر قرار داده و مصرف انرژی را پایین بیاورد. به عنوان مثال شرکت های موادشیمیایی، موادپلیمری تقویت شده را ساخته اند که می تواند جایگزین اجزای فلزی بدنه اتومبیل ها شود. استفاده گسترده از این نانوکامپوزیت ها می تواند سالیانه ۱‎/۵ میلیاردلیتر صرفه جویی مصرف بنزین به همراه داشته باشد.
چندمحصول تجاری شده با استفاده از فناوری نانو
در زیر چند محصول برتر نانو فناوری در سال ۲۰۰۳ طبقه بندی شده است. این خبر نشان می دهد کسانی که هنوز معتقدند نانو فناوری فقط در آزمایشگاه است، اشتباه می کنند.
۱) پارچه های ضدچروک و ضدلکه
شرکتی با اضافه کردن ساختارهای مولکولی به الیاف کتان، الیافی ساخته است که مایعات و لکه ها برروی آنها حرکت کرده و جذب نمی شوند. بنابراین چنانچه قهوه برروی شلوار سفیدرنگی ریخته شود به طرز شگفت آوری روی آن حرکت کرده و جذب نمی شود.
۲) محافظت پوست، با قابلیت نفوذ عمیق
یکی از بزرگ ترین شرکت های تولیدکننده موادآرایشی در جهان نخستین محصول نانوفناوری خود را در سال ،۱۹۹۸ معرفی کرد. این محصول کرم ضدچروک Plenitude Revitalift است که در تولید این کرم از یک فرآیند انحصاری نانو فناوری به منظور داخل کردن ویتامین A به درون یک کپسول پلیمری استفاده شده است. کپسول مانند اسفنج ،کرم را درون خود جذب و نگهداری می کند تا این که پوسته بیرونی آن در زیرپوست حل شود.
عینک های آفتابی با کیفیت بالا
شرکتی دیگر با استفاده از نانو فناوری، پوشش های پلیمری بسیارنازک، ضدانعکاس و حفاظتی برای عینک ها ساخته است بطوری که شیشه آنها در مقابل خراشیدگی مقاومت داشته و ضدانعکاس نیست این پوشش چربی ها و لکه ها را از روی عدسی ها برطرف و عدسی ها را حساس تر می کند.
نانو جوراب
نه فقط ورزشکارها بلکه اکثر مردم از عرق پا رنج می برند و نمی توانند آن را تحمل کنند بطور طبیعی هر پا دارای ۲۵۰هزار غدد عرقی است که قادرند حدود ۵۰۰ میلی لیتر عرق در روز تولید کنند.
به تازگی جوراب هایی از جنس کتان که به وسیله نانو ذرات نقره، بهبود یافته اند به وسیله شرکت سول، وارد بازار شده است که این ذرات نقره از رشد باکتری ها و قارچ ها جلوگیری کرده و بدین وسیله از چرب شدن و بدبوشدن پا جلوگیری می کنند.
کرم های ضدآفتاب
مصرف کرم های ضدآفتاب معمولی پوست را به قدری سفید می کند که حالت نامناسبی پیدامی کند. این سفیدی ناشی از اکسید روی است که از پوست دربرابر هردونوع اشعه ماورای بنفش Bخورشید محافظت می کند. جهت حل این مشکل شرکت BASF ماده ای با کمک فناوری نانو، ساخته است که سبب تولید نانو کریستال های اکسیدروی با خلوص بالا تهیه شده و این امر منجر به افزایش مرغوبیت کرم های ضد آفتاب می شود از دیگر مزایای این کرم ها این است که به وسیله پوست جذب نشده و ایجاد آلرژی نمی کند. 
 
کلمات کلیدی:
 
نانو ذرات
ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٧ 


 

محصولات نانو :

نانولوله های کربنی تک دیواره، دو دیواره، چند دیواره و عامل دار 

 

سنسور ویژه آلاینده های زیست محیطی (حسگر فورفورال)
 

نانوکامپوزیت پلی پروپیلن
 

نانو ذرات پلاتین، نانوذرات پلاتین- رنیم و نانوکاتالیست ریفورمینگ
 

نانو امولسیون های ویژه به عنوانDrag Reducer
 

MCM-41
 

نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید
 

نانو رزین اپوکسی
 

نانو کامپوزیت پلی آمید 6
 

نانو کامپوزیت لاستیکSBR
 

نانو ذره اکسید آهن(Nano Iron Oxide Particle)
 

نانو کاتالیست برای فرایند GTL
 

نانو ذره اکسید سیلیسیوم آب گریز
 

نانو ذره اکسید لانتانیوم
 

نانو ذره اکسید مس
 

نانو کاتالیستHDS
 

دوغاب سیمان سبک تا وزن 8 ppg با نانو سیلیکاتها
 

نانو ذره آهن(Nano Zero Valent Iron)
 

اکسید روی نانو ساختار
 

 

 

 


کلمات کلیدی:
 
به پرشین بلاگ خوش آمدید
ساعت ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٧ 
بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com
کلمات کلیدی: وبلاگ فارسی ، پرشین بلاگ